Konspekt lekcji otwartej dla rodziców z zajęć świetlicowych dla klas I szkoły podstawowej
Nauczyciel: mgr Renata Niedźwiedzka
Klasa I
Liczba godzin: 1 godzina zegarowa
Temat lekcji: LA LA LA KARNAWAŁ TRWA.
CELE LEKCJI:
Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci ze zwyczajem przebierania się na bal karnawałowy,
- stwarzanie dzieciom i rodzicom możliwości kontaktowania się w sytuacjach zabawowych.
Cele szczegółowe: Uczeń
- rozumie słowo „karnawał”, wie co ono oznacza,
- wie, jakie przedmioty potrzebne są na balu,
- potrafi podzielić wyraz na sylaby,
- potrafi wymienić pierwszą i ostatnią głoskę w wyrazie
- potrafi wykonać maskę karnawałową,
- potrafi wesoło bawić się z rodzicem.
METODY PRACY
- podająca
- problemowa
- praktyczna
- aktywizująca
FORMY PRACY
- indywidualna
- grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
- teksty zagadek , tekst wiersza „ Karnawał” G. Koba, obrazki (maski, serpentyn, balonów), napisy ( bałwan, sanki, narty, łyżwy, luty, maska, karnawał), flamastry, ilustracje przedstawiające różne maski karnawałowe, szablony masek, materiały potrzebne do wykonania maski, balony, kopia weneckiej maski.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie - rodzice, dzieci i nauczycielka siedzą wspólnie w kręgu:
a) nauczycielka wypowiada różne określenia, a osoby, które poczują się powitane są proszone o pomachanie ręką:
- witam tych, którzy przybyli do szkoły pieszo;
- witam tych, którzy przyjechali samochodem;
- witam tych, którzy mają dziś dobry humor;
- witam tych, którzy lubią zimę;
- witam tych, którzy noszą spodnie;
- witam tych, którzy lubią zupę pomidorową;
- witam tych, którzy lubią się bawić.
b) Każde dziecko przedstawia się swoim imieniem, które ma wypowiedzieć za pomocą sylab.
2. Zabawa rytmiczna – „Rytmiczne przywitanie”: dzieci stoją w grupie i wypowiadają rytmicznie słowa:
Jak to miło i wesoło - dzieci klaszczą w dłonie
Gdy rodzice są wokoło – dzieci z rączkami do góry, 1 raz zakręcają się wokół własnej osi
Hurra - wyskok dzieci w górę.
3. Rozwiązywanie zagadek dotyczących zimy ( zagadki czytają rodzice). Dziecko zgłasza się wskazuje napis, który jest rozwiązaniem zagadki – odczytuje go.
W oczach węgielki
z marchwi nos wielki
Na śniegu stoi
Słońca się nie boi.
(bałwan)
Choć nie mają kół
same pędzą w dół,
ale musisz mieć sznurek,
By je wciągnąć na górę.
(sanki)
Jakie deski do nóg
Przypniesz, kiedy zima
śniegiem sypnie?
(narty)
Co to za woda
twarda jak kamień.
Można na łyżwach
ślizgać się na niej.
(lód)
Szybko po lodzie
niosą nas one,
obie do butów
są przyczepione.
(łyżwy
Często w nim bywają
mrozy trzaskające.
Za to jest w calutkim roku
najkrótszym miesiącem.
(luty)
Zagadki pochodzą ze zbioru „ Zagadki dla najmłodszych” P.W. „MAC” SA
4.Rozmowa nauczycielki z dziećmi nawiązująca do treści zagadek:
- jakiej pory roku dotyczyły zagadki?
- jakie inne pory roku znacie?
- ile jest pór roku?
- wymieńcie wszystkie?
- wymieńcie charakterystyczne cechy zimy.
5. Ułożenie na tablicy magnetycznej wyrazu z napisem KAR – NA - WAŁ
Po ułożeniu dzieci odczytują wyraz - karnawał i próbują wyjaśnić jego
znaczenie.
Rozmowa : określanie kiedy karnawał się zaczyna i kiedy kończy? Pytania do dzieci: Czy były już na balu karnawałowym? Czy chciałyby wybrać się na taki bal?
6. Wysłuchanie wiersza „Karnawał” Grażyny Koby: ( czyta nauczyciel)
Chodźcie z nami
karnawał zaprasza nas.
Pewnie dziś tu zobaczymy
Przebrany cały las.
Las? – to mała pestka
bajki pójdą w ruch,
żeby tylko nie wyskoczył
jakiś biały duch.
Uwaga wchodzi lis!
za nim lew i kilka kurek...
a na końcu babcia
i Czerwony Kapturek.
Muzyka już gra
balony dzieci dmuchają,
serpentyny się plączą
i do tańca zapraszają.
7. Karnawałowe rekwizyty – wyróżnianie przedmiotów narysowanych na obrazkach, tych, które są związane z balem karnawałowym – maska, balon, serpentyny – prawidłowe nazywanie tych przedmiotów, wyodrębnianie pierwszej głoski i ostatniej, podział tych wyrazów na sylaby.
8.Przygotowania do balu karnawałowego:
a) dekoracja sali - rodzice dmuchają balony, a dzieci ozdabiają je flamastrami, markerami wg własnych pomysłów, potem je zawieszają w sali na wcześniej wyznaczonych miejscach.
b) przygotowanie masek karnawałowych: zapoznanie ze sposobem wykonania, przygotowanie stanowisk pracy – potrzebnych materiałów i przyborów:
- dzieci przygotowują dla rodziców maskę karnawałową, dostają gotowy szablon, który ozdabiają wg własnego pomysłu,
- rodzice wykonują dla dzieci maskę zwierzaka, także ozdabiają według własnych pomysłów.
9. Prezentacja wykonanych masek dzieci i rodziców.
EWALUACJA ZAJĘĆ:
10. Uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące zajęć:
- Co ci się podobało w zajęciach?
- Co zapamiętałeś z zajęć?
- Co było łatwe?
- Co było trudne?
11. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach a rodzicom za przybycie.
12.Wspólny poczęstunek karnawałowy.