X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 36639
Przesłano:

Neurobik - zadbaj o kondycję mózgu

KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH W BURSIE SZKÓŁ ARTYSTYCZNYCH

TEMAT: „Neurobik – zadbaj o kondycję mózgu”.
DATA: 06.03.2018r.
CEL STRATEGICZNY: Wychowanek zna zasady i metody pracy nad usprawnianiem własnego umysłu.
CELE OPERACYJNE:
Wychowanek:
- wnioskuje na temat korzyści wynikających z ćwiczenia własnego umysłu,
- rozwija postawę otwartości i zaufania w zespole,
- zna metody pozwalające na usprawnianie szarych komórek,
- dba o dobre warunki pracy dla siebie i innych.
METODY:
- elementy wykładu
- metoda zajęć praktycznych
- pokaz
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kopie kart ćwiczeń: „Mapa mózgu”, arkusz szarego papieru, pisaki, podręcznik: „Komunikowanie się z osobami z uszkodzonym słuchem” – B. Szczepanowski

TOK ZAJĘĆ:

I CZĘŚĆ: WPROWADZENIE
1. Powitanie grupy.
2. Zapowiedź tematu.

II CZĘŚĆ: REALIZACJA TEMATU
1. Ćwiczenie „Mapa mózgu”.
Wychowanki dzielą się na trzy grupy poprzez odliczenie: 1, 2, 3 i wybierają swojego przedstawiciela. Wychowawca rozdaje każdej grupie kartę pracy z zaznaczonym hasłem wywoławczym „neurobik” oraz promieniami odchodzącymi od tego hasła (załącznik nr 1)
i prosi wychowanki o dopisanie skojarzeń. Następnie przedstawiciele grup prezentują wyniki pracy.
2. Mini wykład na temat neurobiku.
NEUROBIK – czyli aerobik dla mózgu to metoda mająca na celu utrzymanie zdrowia
i sprawności umysłu przy maksymalnym wykorzystaniu zmysłów oraz pamięci przestrzennej. Mózg tak jak całe ciało człowieka podlega procesowi starzenia się. Dzieje się tak, gdyż zawarte w korze mózgowej dendryty, czyli wypustki komórek nerwowych przerzedzają się. Proces ten można spowolnić stosując ćwiczenia neurobiczne, które pobudzają aktywność nerwową mózgu, przyczyniając się do tworzenia większej liczby połączeń między jego obszarami, co prowadzi do wzrostu dendrytów.
Neurobik różni się od innych zazwyczaj praktykowanych ćwiczeń umysłowych, takich jak zagadki logiczne, zadania pamięciowe czy różnego rodzaju teksty. W przeciwieństwie do nich, ćwiczenia neurobiku wykorzystują pięć zmysłów w nowy sposób, wspierając naturalną tendencje mózgu do tworzenia skojarzeń pomiędzy różnego typu informacjami. To właśnie świadome tworzenie skojarzeń stanowi podstawę ćwiczeń neurobicznych.
Ćwiczenia neurobiku nie wymagają dodatkowego czasu. Takiej gimnastyki dostarcza nam codzienne życie. Wprowadzając małe zmiany do codziennych przyzwyczajeń możemy zmienić codzienna rutynę w rozwijające umysł ćwiczenia. (Na podstawie: „Neurobik. Zadbaj o kondycje mózgu” – L. C. Katz, M. Rubin, Warszawa 2002).
Zapraszam do ćwiczeń!
3. Ćwiczenie „Autoekspresja”. Zadanie polega na stworzeniu przez grupę wspólnego dzieła na temat „wiosna”. Każdy uczestnik zajęć rysuje coś, co kojarzy mu się z tym tematem. W celu zwiększenia stymulacji, pisak trzymamy w ręce przeciwnej niż ręka dominująca.
4. Ćwiczenie „Bezgłośna rozmowa” – nauka podstawowych zwrotów języka migowego. Wymaga on od rąk i odpowiedzialnych za nie obszarów kory czegoś kompletnie dla nich nowego, a mianowicie przejęcia odpowiedzialności za komunikację. Nasza kora wzrokowa musi nauczyć się kojarzenia poszczególnych pozycji dłoni z konkretnymi znaczeniami, a zatem wytworzyć połączenia z obszarami odpowiedzialnymi za język i komunikację. (Na podstawie: „Neurobik. Zadbaj o kondycje mózgu” – L. C. Katz, M. Rubin, Warszawa 2002). Wychowawca uczy młodzież podstawowych zwrotów języka migowego typu: „Dzień dobry”, „Do widzenia”, „Proszę”, „Dziękuję”. Następnie uczestnicy zajęć uczą się migać alfabet i swoje imię.

III CZĘŚĆ: ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ
1. Przypomnienie najważniejszych kwestii regulaminowych.
2. Sprawy bieżące zgłoszone przez wychowanków.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.