Sosnowiec 02.02.2018
Prowadzące:Scenariusz zajęć
mgr Irena Budzyńska
Zimowe zabawy i zagadki
Cel główny:
– wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy,
– wzbogacenie dziecięcych przeżyć podczas słuchania muzyki.
Metody pracy: słowna, oglądowa, praktycznego działania.
Forma pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa:
Pomoce dydaktyczne:
-emblematy śnieżynki,
- płyta CD z muzyką poważną (np. Vivaldi , ,Zima”) i współczesną (Skaldowie -”Z kopyta kulig rwie”, “Zima, zima”),
-koperty z puzzlami,
-koperty z karteczkami z nazwami zabaw zimowych,
-lina, gazety, taśma klejąca, nożyczki, płachty materiału
-zagadki,
-duża zimowa ilustracja,
-śnieżynki, słomki, talerzyki,
-apaszki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci- wyjaśnienie celu spotkania, zajęcie wyznaczonych miejsc, losowanie wybranej śnieżynki przez grupy.
2.”Po śladach”- szukanie kopert z puzzlami.
Wybrane dziecko z grupy idąc śladem swojej śnieżynki odnajduje kopertę z puzzlami. Zadaniem dziecka jest ułożenie puzzli, nazwanie czynności znajdującej się na obrazku (pejzaż zimowy, bałwan, narty, sanki, łyżwy)
3. “Zimowe zabawy” – kalambury.
Dzieci w grupach losują karteczki z nazwami zabaw na śniegu i przedstawiają je ruchem i gestem (cały zespół). Druga grupa odgaduje nazwę zabawy.
NAZWY ZIMOWYCH ZABAW
jazda na sankach
jazda na łyżwach
jazda na nartach
bitwa na śnieżki
lepienie bałwana
anioły na śniegu
4. „Bałwankowa rodzina”- zabawa ruchowa przy muzyce z podziałem na role (emblematy: mama bałwankowa, tata i dzieci)
5.“Kto pierwszy- ten lepszy”- rozwiązywanie zagadek.
Prowadząca czyta tekst zagadek dla poszczególnych grup:
Gdy nadchodzi, wodę skuwa,
każdy czapkę wnet nasuwa. (mróz)
Pada z nieba biały proch,
coś jak gwiazdki albo groch.
Gdy napada po kolana,
ulepimy wnet bałwana! (śnieg)
Oto domek Eskimosa,
biały domek z lodu.
Choć w dotyku zimny,
to nie wpuszcza chłodu! (igloo)
Płozy, deski, sznurek,
podejdźmy pod górę!
W dół szybko jak strzała,
zabawa wspaniała! (sanki)
Szybko po lodzie niosą nas one,
obie do butów przyczepione. (łyżwy)
Kapie z dachu woda,
lecą zimne krople,
ale gdy mróz chwyci, zamieni je w... (sople)
Ze śniegu zrobiony,
kapelusz na głowie.
Zgadnij, kto to taki.
Ja wiem, lecz nie powiem! (bałwan)
6.„ Na lodowisku” -zabawa ruchowa: dziecko- nauczyciel:
Nauczyciel pomaga wybranemu dziecku zrobić łyżwy poprzez owinięcie stóp swoich i dziecka gazetami, a następnie wspólnie wykonują taniec na „lodzie”. W rytm muzyki swobodnie poruszają się po całej sali naśladując jazdę na łyżwach.
7.„Bitwa na śnieżki”- zabawa ruchowa.
Dzieci podzielone na dwie grupy stoją naprzeciw siebie oddzielone liną. Każde z nich trzyma w ręku “śnieżną kulę” (kulę z gazety). Na hasło przerzucają kule na pole przeciwnej drużyny. Na dźwięk dzwonków- przerywają bitwę i liczą kule. Wygrywa ta drużyna, która ma mniej kul na swoim polu.
8”Kto pierwszy- ten lepszy”- rozwiązywanie zagadek.
Prowadząca czyta tekst zagadek dla poszczególnych grup:
Co to za woda,
twarda jak kamień?
Można na łyżwach
ślizgać się na niej. (lodowisko)
Konik wesoły,
dzwoneczek i sznur saneczek. (kulig)
Z lodowych klocków – dom niewysoki.
Jego lokator jadł mięso foki. (igloo)
Lepi się go, lecz nie z gliny
ani z plasteliny.
Daje się mu miotłę w rękę,
żeby nam wyglądał pięknie. (bałwan)
Gdy nadchodzi, wodę skuwa,
Każdy czapkę wnet nasuwa. (mróz)
9.“Taniec ze śniegowymi kulami”
Dzieci podzielone na grupy. Każda z grup otrzymuje płachtę na której leżą ,,śniegowe kule” (kule z gazety). Tańczą w rytm muzyki (walc, rock end roll, lambada) trzymając płachtę tak, aby nie zgubić żadnej kuli. Wygrywa ta grupa, która utrzyma na płachcie najwięcej kul.
10. „Co tam jest?”- demonstracja dużej ilustracji zakrytej papierem z ponumerowanymi otworami. Zadaniem dziecka jest odsłonięcie otworu i próba odgadnięcia co znajduje się na ilustracji. W nagrodę zwycięska drużyna otrzymuje obrazek .
11. „Na saneczki”- zabawa ruchowa przy muzyce.
12. „Przenieś płatki”- zadaniem dzieci jest przeniesienie śnieżynek z jednego naczynia do drugiego za pomocą słomki i powietrza.
12.“Lepienie bałwana” – zabawa konstrukcyjna.
Dzieci w grupach “lepią” bałwana wykorzystując gazety i taśmę klejącą.
13. „Zimowy taniec”- swobodna improwizacja ruchowa z apaszkami do utworu „Zima” A.Vivaldi’ego
13. Zakończenie zajęć, podziękowanie za wspólną zabawę, wręczenie zimowych kolorowanek i słodkiej niespodzianki.
Opracowała:
mgr Irena Budzyńska