Prowadząca:
mgr Irena Budzyńska
„W krainie jabłka”
Scenariusz spotkania integracyjnego z dziećmi i ich rodzicami.
Cele:
☺ nawiązanie, miłych, serdecznych stosunków z domem rodzinnym dziecka,
☺ zachęcanie do wspólnej zabawy i wspólnie spędzonego czasu,
☺ wdrażanie do zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa,
Formy:
☺ zespołowa,
☺ indywidualna,
Metody:
☺ zadań stawianych do wykonania,
☺ czynna,
☺ słowna,
☺ oglądowa
Pomoce:
☺ nagrania utworów tematycznych na CD,
☺ rekwizyty do inscenizacji (kosz wiklinowy, duże kartonowe jabłko, karta menu, stolik),
☺ emblematy dla każdego dziecka, kartoniki do oznaczenia stanowisk,
☺ tablice do zapisywania punktacji,
☺ teksty zagadek,
☺ jabłka, łyżki drewniane, szarfy,
☺ ilustracje-puzzle, kartoniki do układania schematu wyrazu
☺ nożyki- 4 szt., talerzyki, gaza,
☺ sznurek, pachołki,
☺ miseczki z wodą- 4 szt.,
☺ tarka- 4 szt., gaza, kubki, talerze,
☺ klamerki do bielizny, emblematy jabłek,
☺ artykuły papiernicze do wykonania jabłek- szary papier, zszywki, gazety, czerwony i zielony papier ksero, klej, nożyczki, rolki po papierze, sizal,
☺ poczęstunek- szarlotka, herbata,
Przebieg spotkania:
I część:
1. Powitanie zaproszonych gości, zaproszenie do wysłuchania i obejrzenia krótkiego programu artystycznego:
☺ „Święto jabłuszka”
Święto jabłuszka, święto jabłuszka,
lubi je chłopczyk, lubi dziewuszka,
jabłko rumiane jak malowane,
i witaminki są w nim schowane,
Więc zaśpiewajmy na cześć jabłuszka,
piosenki, które wpadną do uszka,
jabłko, jabłuszko niech żyje zdrowo,
a my zabawmy się odlotowo.
☺ „Hej, pełno jest jabłek w naszym sadzie”- piosenka.
☺ „Entliczek- pętliczek”- inscenizacja
Narrator I:
Entliczek- pętliczek czerwony stoliczek,
a na tym stoliczku pleciony koszyczek,
w koszyczku jabłuszko, w jabłuszku robaczek,
a na tym robaczku czerwony kubraczek,
Powiada robaczek:
Robaczek:
I dziadek, i babka, i ojciec i matka,
jadali wciąż jabłka,.
A ja już nie mogę!
Już dosyć!
Już basta!
Mam chęć na befsztyczek!
Narrator II:
I poszedł do miasta.
Szedł tydzień, a jednak nie zmienił zamiaru.
Gdy znalazł się w mieście, poleciał do baru.
Są w barach- wiadomo- zwyczaje utarte,
podchodzi doń kelner, podaje mu kartę.
A w karcie okropność, przyznacie to sami:
Robaczek (czyta głośno):
Duszone są jabłka, pieczone są jabłka,
i z jabłek szarlotka, i kompot i babka!
(rzuca kartą ze złością)
Narrator I:
No, widzisz robaczku!
I gdzie twój befsztyczek?
Entliczek- pętliczek czerwony stoliczek.
☺ „Jabłuszko pełne snów”- piosenka
II część- turniej.
1. Zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy, wyjaśnienie celu naszego spotkania, podanie 10 powodów dla których warto jeść jabłka:
1.Jabłka skutecznie walczą z cholesterolem
2. Jabłka są eliksirem młodości
3. Jabłka pomagają schudnąć
4. Uwielbia je nasze serce.
5. Wspierają układ odporności
6. Poprawiają urodę
7. Nie wywołują alergii
8. Odżywiają mózg
9. Dbają o nasze zęby
10. Jabłka wybornie smakują
2. Podział na zespoły wg wcześniej rozdanych emblematów, zajęcie miejsc, wyjaśnienie sposobu punktacji.
Zadanie 1
Rozwiązywanie zagadek:
Nie las, nie park,
choć się zieleni.
Jabłka, gruszki, śliwki,
znajdziesz tam na jesieni (sad),
Niedaleko od drzewa pada,
każdy je z ochotą zjada.
Okrąglutkie i rumiane,
na słoneczku dojrzewane. (jabłko)
W zimie jest czarna, czasami biała.
Wiosną się ślicznie różowi cała.
W lecie się skromnie w sadzie zieleni.
Rumiany owoc da na jesieni. (jabłoń)
W co dobrego do jedzenia
zwykłą mąkę mama zmienia?
Doda jabłko, trochę cukru
i już burczy w naszym brzuchu? (szarlotka)
Może mieć wiśniowy,
malinowy smak.
Kiedy go odwrócisz,
to pofrunie ptak. (sok)
Za każdą poprawną odpowiedź, drużyna otrzymuje 1 pkt.
Zadanie 2
Wyścigi rzędów: drużyny ustawiają się w rzędach- rodzice naprzeciw dzieci. Zadaniem drużyny jest przeniesienie jabłka, tak, aby zamienić się miejscami.
( rodzice dzieci)
Punktacja: I- 4 pkt, II- 3 pkt., III- 2 pkt., IV- 1 pkt.)
Zadanie 3
Układanie puzzli z pociętego obrazka, dodatkowo układanie schematu sylabowego wyrazów: sok, jabłko, sad, szarlotka, Królewna Śnieżka).
Punktacja jak wyżej.
Zadanie 4
„Małe, czerwone jabłuszko”- zabawa ruchowa przy piosence.
Zadanie 5
„Przenieś jabłko” – dla rodziców. Zadaniem drużyn jest przeniesienie emblematów jabłek za pomocą klamerek do bielizny z miski do miski.
Punktacja jak wyżej.
Zadanie 6
„Ugryź jabłko”-dla dzieci. Zadaniem dziecka jest ugryzienie pływającego w misce jabłka bez użycia rąk.
Zadanie 7
„Robimy sok”- zadaniem drużyn jest obranie 3 jabłek, starcie ich na tarce i wyciśnięcie soku. Kto szybciej.
Dodatkowo zmierzenie najdłuższej obierki.
Zadanie 8
„Podaj jabłko”- zabawa ruchowa przy muzyce. Wszyscy uczestnicy stoją w kole podając sobie jabłko w rytm muzyki. Na stop w muzyce, osoba trzymająca jabłko odpada z zabawy.
Zadanie 9
„Kto pierwszy”- dla dzieci. Zadaniem dziecka w drużynie jest przeniesienie jabłka na łyżce slalomem miedzy pachołkami, wygrywa ta drużyna, która pierwsza przeniesie jabłka.
Zadanie 10
Działalność plastyczno –konstrukcyjna.
Każda drużyna otrzymuje materiały plastyczne z których ma wykonać jabłka techniką przestrzenną.
I i III drużyna- czerwone paski papieru, rolki po papierze toaletowym, klej,
II i IV drużyna- dwa jabłka namalowane na papierze pakowym o jednakowej wielkości, gazety, zszywki,
V drużyna- czerwony i zielony papier ksero, nożyczki, klej, sizal.
2.Podliczenie punktacji, rozdanie pamiątkowych dyplomów.
3. „Szarlotka, szarlotka”-wspólne śpiewanie piosenki.
4. Słodka niespodzianka- poczęstunek szarlotką i herbatą.
5.Wspólne sprzątanie sali, podziękowanie wszystkim za przybycie i wspólna zabawę.