X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 36600
Przesłano:

Rozwijanie sprawności motoryki małej u dziecka

KONSPEKT ZAJĘĆ TERAPII RĘKI

Temat zajęć: Rozwijanie sprawności motoryki małej u dziecka

Cel główny:
• Doskonalenie sprawności motorycznej i manualnej dziecka.

Cele szczegółowe:
• Usprawnianie precyzyjnych ruchów dłoni i palców.
• Utrwalanie prawidłowego trójpalcowego chwytu pisarskiego.
• Kształtowanie prawidłowego napięcia mięśniowego i poprawiającego stabilizację centralną.
• Rozwijanie sprawności obręczy barkowej.
• Rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej.

Metody pracy:
Aktywizujące.
Praktycznego działania.

Formy pracy:
• indywidualna

Środki terapeutyczne: gniotki, spinacze do bielizny, fasola, koraliki piankowe, wykałaczki, gąbka, pudełka i kubki plastikowe, strzykawka, guma do skakania.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
2. Ćwiczenia rozmachowe:
• Krążenia głowy.
• Krążenia ramion (przód/tył).
• Poruszanie barkami: ruchy okrężne.
• Wymachy kończyną górną (całą ręką): ruchy okrężne do przodu, do tyłu, na boki.
• Kreślenie w powietrzu dużych, płynnych, swobodnych ruchów w kształcie fal i ósemek.
• Krążenia nadgarstków.
3. Dysocjacja palców:
• Dotykanie każdym palcem do kciuka (tworzenie kółek). Najpierw prawa ręka, później lewa, następnie obydwie ręce na raz.
4. Ćwiczenia dłoni i palców:
• Naśladowanie ruchów gry na pianinie.
• „Spacer palców” – dziecko pod dyktando terapeuty prowadzi oba palce do przodu (np. kciuk i palec wskazujący, palec środkowy i palec serdeczny, itp.)
• „Przyklejanie” obu rąk do blatu stołu i „odrywanie” każdego palca po kolei (najpierw u prawej ręki, następnie u lewej).
5. Ćwiczenie chwytu pęsetowego:
• Przenoszenie fasoli do pudełka za pomocą palca wskazującego i kciuka.
6. Ćwiczenia manualne:
• Przelewanie wody z pojemnika do pudełka plastikowego, za pomocą strzykawki.
7. Ćwiczenia precyzji ruchów:
• Nakładanie piankowych koralików na długie wykałaczki, które uprzednio zostały wbite w gąbkę.
8. Rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej:
• Nakładanie spinaczy do bielizny na zawieszoną gumę.
9. Utrwalanie prawidłowego trójpalcowego chwytu:
• „Król, królowa” - nazwanie palców, które trzymają kredkę: królem i królową, a tego, który podtrzymuje kredkę od dołu – ich pomocnikiem. Ćwiczenia grafomotoryczne, utrwalające prawidłowy chwyt pisarski.
10. Relaks:
• Naprzemienne/równoczesne zaciskanie pięści – ważne jest uświadamianie sobie przez dziecko stanów napięcia i rozluźnienia ręki.
11. Pożegnanie.

Opracowanie:
Maja Zielińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.