KONSPEKT ZAJĘĆ PRZEZNACZONY DLA UCZNIÓW KLAS 0
Temat zajęć: „Wesoło i kolorowo” – zabawy z chustą animacyjną z elementami metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne.
Cele:
• rozwijanie świadomości własnego ciała
• doskonalenie wyczucia przestrzeni i czasu
• wyrabianie śmiałości i wiary we własne siły i możliwości
• kształtowanie swobody ruchu
• rozwijanie umiejętności współpracy w zespole
• integracja grupy
Metody:
• praktycznego działania
• metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne.
Formy:
• grupowa
• zespołowa
Środki dydaktyczne: chusta animacyjna, koc, kolorowe chustki, płyta CD, magnetofon.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie „Fala przyjaźni”.
Wszystkie dzieci siedzą wokół chusty. Po kolei każdy uczestnik wachluje chustą, tworząc „falę przyjaźni” i jednocześnie wypowiadając coś miłego grupie, np. cieszę się, że jestem z wami, itp.
2. „Budzenie ciała”.
Dzieci siedzą po turecku w kręgu. Na znak nauczyciela „budzą” kolejne części swojego ciała poklepując je i masując począwszy od dłoni i głowy, a kończąc na stopach.
3. „Blisko – daleko”.
Wszystkie dzieci leżą w kole na brzuchu – przodem do siebie. Na znak nauczyciela odpychają się rękoma i jak najdalej przesuwają się do tyłu.
4. „Wirujące chusty”.
Wszyscy stoją w kręgu, trzymając chustę za uchwyty. Nauczyciel umieszcza kolorowe chustki na chuście animacyjnej. Na znak wychowawcy, dzieci wachlują chustą tak, aby kolorowe chustki unosiły się w górze, tworząc efekt wirowania.
5. „Uciekaj myszko do dziury”.
Uczestnicy zajęć stoją w kręgu, trzymając chustę za uchwyty. Jedno dziecko jest myszką, siedzącą pod chustą, zaś drugie kotem siedzącym poza obrębem chusty. Zadaniem goniącego kota jest złapanie myszki, której pomagają w ucieczce uczestnicy trzymający chustę. Dzieci falują, obniżają chustę, żeby utrudnić kotkowi złapanie myszki.
6. „Baloniku nasz malutki”.
Dzieci stoją w kole, trzymając chustę za uchwyty. Powoli zwijają chustę, idąc do środka. Gdy wszyscy już stoją bardzo blisko siebie, zaczynają odwijać chustę, mówiąc wiersz:„Baloniku nasz malutki, rośnij duży okrąglutki, balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i trach”. Na słowo „trach”, dzieci wyrzucają chustę mocno do góry i pozwalają jej wylądować w dowolnym miejscu, a sami siadają na podłodze.
7. „Kolorowe niebo”.
Wersja 1. Kilka osób kładzie się na podłodze pod chustą (głowami do środka). Pozostali uczestnicy zabawy trzymają chustę i poruszając nią robią fale - najpierw powoli a potem coraz szybciej.
Wersja 2 - Grupa wachluje chustą wysoko, a następnie coraz niżej. Wreszcie kładzie ją na leżących, tak by chusta opadła.
8. Relaks „Pizza”.
9. „Spychacz”.
Dzieci dobierają się w pary, siadają w rozkroku na podłodze, odwrócone do siebie plecami. Wyznaczone przez nauczyciela dziecko będzie miało za zadanie przesuwać swojego partnera do przodu po podłodze, odpychając się nogami i rękoma od podłoża (zamiana ról).
10. „ Tunel” – zabawa przy użyciu koca.
Nauczyciel i wybrana osoba z grupy stoi w rozkroku na krawędziach koca (przodem do siebie). Obie osoby przytrzymują dwa rogi koca i łączą je, tworząc z koca trójkątny „tunel”. Zadaniem dzieci jest przechodzenie przez tunel.
11. „Kładka”.
Nauczyciel roluje koce i kładzie je na podłodze. Zadaniem dzieci jest przejście po zrolowanych kocach jak po kładce. Sprawniejsze fizycznie dzieci mogą wykonać to zadanie z zamkniętymi oczami.
12. Relaks przy muzyce „Bajka iskierki”.
13. Ewaluacja zajęć.
Dzieci wraz z nauczycielem dzielą się wrażeniami z zajęć. Uczniowie zastanawiają się , która zabawa najbardziej im się podobała.
14. Pożegnanie grupy.
Opracowanie: Maja Zielińska