Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych przeprowadzonych
w grupie ,,Groszki”
Nauczyciel: Joanna Borowska
Data: 16.10.2015 r.
Temat: Poranny krąg – stymulacja polisensoryczna według pór roku – JESIEŃ
Zabawy i ćwiczenia w wodzie
Malowanie liści farbami i odbijanie ich na kartonie. Słuchanie wierszyków czytanych
przez nauczyciela.
CELE OGÓLNE:
- rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata
- usprawnianie percepcji wzrokowej, słuchowej, smakowej, dotykowej
- zwiększanie koncentracji uwagi dziecka na działaniu
- wyzwalanie aktywności dziecka
- usprawnianie pracy rąk i dłoni
- kształtowanie umiejętności mycia i wycierania dłoni.
CELE OPERACYJNE:
Wychowanek potrafi:
- nawiązać kontakt z nauczycielem
- na krótko koncentrować uwagę na działaniu, które ma wykonać
- manipulować przedmiotami
- zlokalizować źródło dźwięku
Wychowanek rozumie:
- proste polecenia poparte gestem
- chęć nawiązania kontaktu i współpracy
- bodźce wielozmysłowe poprzez doznawanie i odczuwanie świata przyrody
Wychowanek zapamięta:
- atmosferę zaufania i bezpieczeństwa
-wrażenia ze stymulacji wielozmysłowej
- komunikację za pomocą dotyku, bodźców sygnałowych, gestów
METODY PRACY : Elementy stymulacji polisensorycznej, wspierające rozwój dziecka i aktywizujące, naśladownictwo, słowno-percepcyjne: obserwacja i pokaz, wzmacniania pozytywnego.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: świeczka, kominek zapachowy, olejek lawendowy, oliwka, ilustracja jesieni, suszarka do włosów, żółte chusty, krem czekoladowo-orzechowy, instrument muzyczny-dzwony rurowe, projektor Solar, prysznic świetlny, magnetofon, liście, kasztany, żołędzie, szyszki, łyżeczka dla każdego dziecka, miska z wodą, gumowe piłeczki, plastikowe klocki, kubeczki, mydło w płynie, blok rysunkowy, farby plakatowe, pędzelki.
Terapia i rewalidacja grupowa
Poranny krąg – stymulacja polisensoryczna według pór roku – JESIEŃ
Przebieg zajęć
I. Elementy porannego kręgu.
1. Zapalenie świeczki oraz kominka zapachowego z olejkiem lawendowym.
2. Podejście z kominkiem do każdego dziecka, zbliżanie źródła światła do twarzy, zwrócenie uwagi na cechy ognia.
3. Powitanie piosenką ,,Witaj....jak się masz? 2x
Wszyscy cię witamy, 2x
Bądź wśród nas” 2x
Podczas witania – delikatny masaż dłoni z użyciem oliwki
4. Krótkie opowiadanie o danej porze roku, oglądanie ilustracji przedstawiającej jesień, liści, kasztanów, żołędzi i szyszek, wyglądanie za okno.
5. Spotkanie z żywiołem – powietrze. Nauczycielka posługuje się suszarką do włosów, imituje podmuch wiatru. Podchodzi do każdego dziecka i dmucha na jego twarz rozwiewając włosy, na ręce i nogi, pod koszulkę. Podmuch powietrza z suszarki jest raz ciepły, raz zimny. Nauczycielka obserwuje reakcje dzieci na bodźce termiczne, odpowiednio je dobierając.
W dalszej części zajęcia nauczycielka kieruje podmuch powietrza na kolorowe liście.
6. Demonstracja instrumentu muzycznego – dzwonki rurowe. Najpierw nauczycielka gra na instrumencie z dala od wychowanków, w celu wytworzenia odruchu orientacyjnego, uczenia rozpoznawania kierunku, z którego dochodzi dźwięk. Zachęcanie dzieci do gry na tym instrumencie.
7. Zakładanie na głowy dzieci żółtych chust – następnie dziecko samo lub z pomocą ściąga chustę z głowy.
8. Stymulacja smaku – podanie dzieciom kremu czekoladowo-orzechowego.
9. Zaciemnienie sali, włączenie prysznica świetlnego, projektora –pokazywanie fosforyzujących przedmiotów.
10. Zgaszenie lampki zapachowej oraz świeczki.
Samodzielność i wiedza o świecie
Zabawy i ćwiczenia w wodzie
1. Napełnienie miski ciepłą wodą i oswajanie wychowanka z wodą.
2. Zanurzanie dłoni wychowanka w wodzie, wyjmowanie, uderzanie otwartymi dłońmi
o powierzchnię .
3. Skupianie uwagi na bodźcach dźwiękowych związanych z wodą (pluskanie).
4. Wrzucanie do wody gumowych piłeczek, plastikowych klocków i wyławianie ich
(z pomocą nauczyciela)
5. Chlapanie, swobodne zabawy w wodzie (z pomocą nauczyciela).
Zabawa z mydłem w płynie
1. Oswojenie dłoni wychowanka z mydłem w płynie, polanie nim dłoni.
2. Mieszanie dłońmi wychowanka w wodzie, robienie piany.
3. Pocieranie dłonią o dłoń - naśladowanie mycia rąk ( z pomocą nauczyciela) - próby skupienia wzroku na wykonywanej czynności.
4. Wycieranie dłoni ręcznikiem.
Ekspresja
Malowanie liści farbami i odbijanie ich na kartonie
1. Rozłożenie na stoliku liści, kartek z bloku rysunkowego, farb, pędzelków.
2. Pomalowanie liści farbami i odbijanie ich na kartce (z pomocą nauczyciela).
3. Odłożenie prac do wyschnięcia.
4. Sprzątnięcie stanowiska pracy.
Słuchanie wierszyków czytanych przez nauczyciela
Jesienna orkiestra
Na polanie w lesie, już pożółkła trawa,
zaraz się rozpocznie jesienna zabawa.
Zając dmucha w trąbę, miś na flecie gra,
mały jeżyk podśpiewuje: bum tra-ra-ra-ra, bum tra-ra-ra-ra.
Wiewióreczka ruda wielki bęben trzyma,
pod gałęzią sosny głową kiwa ślimak.
Poszła jesień w taniec, wiatr na liściach gra,
mały jeżyk podśpiewuje: bum tra-ra-ra-ra, bum tra-ra-ra-ra.
Spacer
Umiem włożyć już buciki,
kurtkę zapiąć na guziki.
Chociaż trochę zimno dziś,
to na spacer warto iść.
Rękawiczki mam w kieszeni,
więc nie boję się jesieni.
Chociaż trochę zimno dziś,
to na spacer warto iść.
Gdy na nogach mam kalosze,
ja się deszczu nie wystraszę.
Chociaż trochę zimno dziś,
to na spacer warto iść.
Zakończenie zajęć, pożegnanie się z wychowankami.