Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych przeprowadzonych
w grupie ,,Groszki” w dniu 22.04.2016r.
Nauczyciel: Joanna Borowska
Temat: Elementy Programu wprowadzającego Ch. Knilla.
Zabawy z kolorem zielonym – odbijanie, rzucanie balonami
i piłeczkami; zabawa chustą i workami.
Słuchanie wierszy czytanych przez nauczyciela.
Cel główny:
- poznawanie i wyczuwanie własnego ciała
- rozwijanie percepcji wzrokowej (usprawnianie widzenia),
- rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała – oczy
-wyzwalanie aktywności ucznia
Cele operacyjne:
Wychowanek potrafi:
- pozytywnie reagować na dotyk,
- otwierać oczy, podnosić głowę i zwracać ją w kierunku obiektu (stymulowanie do patrzenia)
- coraz uważniej podążać wzrokiem za bodźcem świetlnym/ wzrokowym w linii poziomej, pionowej
- coraz częściej śledzi wzrokiem poruszające się osoby, przedmioty znajdujące się w polu widzenia,
- jest aktywny na miarę własnych możliwości podczas
Wychowanek rozumie:
-proste polecenia słowne,
-konieczność kierowania wzroku na wskazany przedmiot
Wychowanek zapamięta:
-rozróżnianie bodźców dotykowych,
- wykaże większą świadomość własnego ciała
- wrażania płynące ze stymulacji kolorem zielonym,
-nabywanie wiary w sprawczość swego działania podczas wykonywania różnych czynności.
Metody: Elementy Programu wprowadzającego Ch. Knilla, elementy chromoterapii, metody wzmocnień pozytywnych, naśladownictwo, zabawowa, korzystanie z naturalnej aktywności dziecka
Formy: zindywidualizowana praca zbiorowa
Zasady: -indywidualizacji wymagań, metod, doboru środków, tempa pracy dziecka, gruntownej znajomości dziecka, dostosowania wymagań do możliwości dziecka
Środki dydaktyczne: płyta CD z Programem Ch. Knilla, magnetofon, gąbki, włóczka, szorstka szczoteczka, pianka do golenia, zabawki - poruszające się, grające, świecące, zielone balony i piłeczki, chusty, worki, teksty wierszy.
Przebieg zajęć:
Powitanie przez podanie ręki.
I. Terapia i rewalidacja grupowa.
1. Elementy Programu Wprowadzającego Knilla: (kołysanie, wymachiwanie rękoma, pocieranie dłoni, klaskanie w dłonie, głaskanie głowy, głaskanie brzucha, relaksacja)
. – Różnicowanie materiałów o odmiennej fakturze (zasada bodźca przeciwnego) - dotykanie i masowanie:
• miękka włóczka – szorstka szczotka ,
• ciepły – zimny strumień powietrza
2. Stymulacja dłoni różnymi substancjami (kierowanie wzroku dziecka na dłonie i ich ruchy):
• smarowanie gąbką dłoni dziecka pianką do golenia,
• odciskanie ich na lustrze,
• rozmazywanie pianki po lustrze,
• odciskanie palców na kartce papieru
II. Samodzielność i wiedza o świecie.
1. Naświetlanie poszczególnych części ciała i nazywanie ich – zielony kolor światła.
2. Fiksowanie wzroku i ćwiczenia skokowości wzroku– kierowanie światła na różne miejsca w sali.
3. Próby śledzenia świecących zabawek poruszających się i grających. Zachęcanie do wokalizowania głoski „o”.
4. Stopniowe wyjmowanie przez nauczyciela z dużego worka kolejnych zielonych przedmiotów:
- Zielone balony (okrągłe i podłużne) – zachęcanie do odbijania, rzucania
- Zielone chusty – np. powiewanie, zabawa w akuku, unoszenie do góry i opuszczanie
- Zielone pachnące worki – szeleszczenie, szorowanie poszczególnych części ciała itp.
- Stymulacja przedsionkowa - bujanie w zielonym kocu ze śpiewem.
III. Ekspresja
Słuchanie wierszy czytanych przez nauczyciela
***
W zielonej trawie zielone świerszcze
Grają na skrzypcach zielone wiersze
Zielone unoszą się nuty w powietrze
Na zielono barwiąc podmuchy wietrzne
Z zielonej chmury deszcz zielony kapie
W zielonej kałuży żaba zielona
Zieloną wodą w około chlapie
Zielone słońce zza chmur wygląda
Zieloną tęczę rysując z wolna
A odcieni tej zieleni zliczyć by trudno
Wszak z jednym odcieniem wiersz pisze się nudny.
***
Na zielonej łące jest zielona trawka.
Z prawej strony drogi jest drewniana ławka.
Na niej w koszu wielkim smakołyków wiele –
Chętnie się tym wszystkim z innymi podzielę:
Zielone papryki, zielona sałata
I głowa kapusty – nadęta, pękata,
I groszek zielony, zielona fasola,
I zielony agrest, bo to taka pora,
Że świat się zieleni i staje na głowie.
Jaka to pora roku?
Niech ci mama powie!
Zakończenie zajęć, pożegnanie z wychowankami.