Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych przeprowadzonych w grupie ,,Groszki”
Nauczyciel: Joanna Borowska
Data: 23.01.2018 r.
Temat: Poranny krąg – stymulacja polisensoryczna według pór roku – ZIMA
.Zabawy paluszkowe - ,,Autoˮ, ,,Kanapkaˮ
Ćwiczenia percepcji dotykowej.
Malowanie na niebieskim papierze pastą do zębów.
CELE OGÓLNE:
- rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata,
- kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała
- zwiększanie koncentracji uwagi dziecka na działaniu,
- wyzwalanie aktywności dziecka,
- doskonalenie porozumiewania się, naśladownictwa ruchów, koordynacji wzrokowo-
ruchowej,
- usprawnianie motoryki małej i dużej,
- budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa,
• rozwijanie umiejętności współdziałania.
CELE OPERACYJNE:
Wychowanek potrafi:
- współpracować z nauczycielem podczas zajęć,
- na krótko koncentrować uwagę na działaniu, które ma wykonać,
- dotykać ręką przedmiotów, materiałów sypkich oraz substancji o różnej konsystencji,
- manipulować przedmiotami ,
- zlokalizować źródło dźwięku
Wychowanek rozumie:
- proste polecenia poparte gestem
- chęć nawiązania kontaktu i współpracy
- bodźce wielozmysłowe poprzez doznawanie i odczuwanie świata przyrody
Wychowanek zapamięta:
- atmosferę zaufania i bezpieczeństwa,
-wrażenia ze stymulacji wielozmysłowej,
- komunikację za pomocą dotyku, bodźców sygnałowych, gestów.
METODY PRACY : Elementy stymulacji polisensorycznej, pedagogika zabawy, wspierające rozwój dziecka i aktywizujące, naśladownictwo, słowno-percepcyjne: obserwacja i pokaz, wzmacniania pozytywnego.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: niebieski materiał, kominek na świecę zapachową (świeczka o zapachu mięty), olejek miętowy, krem do rąk (miętowy lub aloesowy), herbata o smaku miętowym, kubki jednorazowe, łyżeczki, śnieg, kostki lodu, woda zimna i ciepła, miski, ręczniki papierowe białe, ilustracje o tematyce zimowej, miętowe cukierki w polewie czekoladowej, zapałki, białe i niebieskie kartki papieru, płatki kosmetyczne imitujące śnieg, instrument muzyczny - trójkąt, dzwonek, pasta do zębów o smaku mięty, piłeczki, niebieskie arkusze papieru, ozdoby i dekoracje zimowe, odtwarzacz CD + płyty CD z piosenkami o zimie, projektor, materiały sypkie: groch, fasola, ryż, butelki plastikowe z materiałami sypkimi, pojemniki z substancjami o różnej konsystencji.
Terapia i rewalidacja
1. Poranny krąg – stymulacja polisensoryczna według pór roku – Zima
Przebieg zajęć
I. Elementy porannego kręgu.
1. Zapalenie świeczki oraz kominka zapachowego z olejkiem miętowym.
2. Podejście z kominkiem do każdego wychowanka, wymienienie imion (zwrócenie uwagi na zapach oraz cechy ognia – ciepły, jasny a także na zachowanie ostrożności podczas obserwacji płomienia); zachęcanie do obserwacji płomienia świeczki oraz wdychania powietrza tak, aby poczuć zapach mięty.
3. Powitanie piosenką ,,Witaj....jak się masz? 2x
Wszyscy cię witamy, 2x
Bądź wśród nas” 2x
Podczas witania – delikatny masaż dłoni z użyciem kremu miętowego/aloesowego.
4. Krótkie opowiadanie o danej porze roku, oglądanie ilustracji przedstawiających zimę.
Wysłuchanie piosenki „Zima zła”.
5. Spotkanie z żywiołem – woda.
• demonstrowanie wody w stanie stałym (lód) i ciekłym - dzieci dotykają lodu, który jest twardy, śliski, zimny i mokry; wkładają ręce do miski z wodą,
• przelewanie wody do kubeczków,
• naprzemienne moczenie rąk w ciepłej i zimnej wodzie
6. Demonstracja instrumentu muzycznego – dzwonki i trójkąt.
Najpierw nauczycielka gra na dzwonkach z dala od wychowanków, w celu wytworzenia odruchu orientacyjnego, uczenia rozpoznawania kierunku, z którego dochodzi dźwięk. Zachęcanie dzieci do gry na tym instrumencie. Następnie w taki sam sposób prezentuje wychowankom instrument muzyczny - trójkąt.
7. Zabawy z żywiołem.
• zakładanie na głowy dzieci niebieskiego materiału – następnie dziecko samo lub z pomocą ściąga go z głowy.
• zabawa w śnieżycę - nauczyciel z osobą wspomagającą zajęcia trzyma za dwa końce materiał nad dzieckiem i poruszają nim w różne strony udając, że szaleje śnieżyca.
• lepienie papierowych kul - same (lub z pomocą nauczyciela) gniotą kartki papieru robiąc kule śniegowe, wyrzucają je z miski, wrzucają do pojemnika, rzucają się “śnieżkami”,
• obsypywanie wychowanków płatkami kosmetycznymi imitującymi śnieg.
8. Zaciemnienie sali, włączenie, prysznica świetlnego, projektora – obserwowanie barwnych efektów świetlnych..
9. Stymulacja smaku – podanie dzieciom pastylek miętowych oraz herbatki miętowej.
10. Zgaszenie lampki zapachowej oraz świeczki.
2. Zabawy paluszkowe - ,,Autoˮ, ,,Kanapkaˮ.
,,Autoˮ
Auto do myjni przyjechało,
bo się umyć ładnie chciało.
Umyto:
Pierwsze koło podstawowe,
Drugie koło podstawowe,
Trzecie koło podstawowe,
Czwarte koło podstawowe,
Piąte koło zapasowe.
,,Kanapkaˮ
Najpierw chleb pokroję,
masłem posmaruję.
Na to ser położę,
pomidora tez dołożę.
I posolę i popieprzę,
żeby wszystko było lepsze.
Już nie powiem ani słowa,
bo kanapka już gotowa.
Samodzielność i wiedza o świecie
1.Ćwiczenia percepcji dotykowej na materiałach sypkich , lejących i o różnych konsystencjach, celem dostarczania różnych doznań dotykowych:
- woda – wkładanie rak do miski z wodą, dotykanie, moczenia, chlapanie
- materiały sypkie – wkładanie rąk do miski i dotykanie różnych materiałów sypkich: groch, fasola, ryż; potrząsanie butelkami wypełnionymi tymi materiałami
- substancje o konsystencji kisielu – wkładanie rąk do pojemnika z kisielem cytrynowym,
- substancje o konsystencji sztucznego śniegu - wkładanie rąk do pojemnika ze ,,sztucznym
śniegiemˮ,
- substancja o konsystencji wody i mąki ziemniaczanej (skrobi) - wkładanie rąk do pojemnika
z cieczą niutonowską,
- substancja o konsystencji pianki – zanurzanie rąk w piance do golenia lub do włosów (po
każdym ćwiczeniu myjemy i wycieramy ręce dziecka).
Ekspresja
1. Malowanie na niebieskim papierze pastą do zębów.
1.Rozłożenie niebieskich kartek oraz wyciśnięcie pasty do zębów o zapachu i smaku
miętowym.
2. Wąchanie i kosztowanie pasty do zębów - utrwalanie zapachu i smaku miętowego.
3. Maczanie palców wychowanków w paście i malowanie na kartce zimowych śnieżynek.
4. Mycie i wycieranie rąk.
5. Sprzątanie miejsca pracy.
6. Pożegnanie z wychowankami.