Konspekt zajęć otwartych z rodzicami
z elementami Metody E. Gruszczyk-Kolczyńskiej „Dziecięca matematyka”
w grupie „Ekoludki”
opracowała: Magdalena Biedermann, Anna Kaleta
Temat: Muzyczne matematyka z elementami Metody E. Gruszczyk - Kolczyńskiej”
Cele ogólne:
kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania od manipulowania przedmiotami przez rachowanie na palcach i innych zbiorach,
liczenie w możliwie szerokim zakresie, wsłuchiwanie się w regularność układu pozycyjnego,
kształtowanie odporności emocjonalnej dzieci i zdolności do wysiłku intelektualnego,
łączenie muzyki z matematyką,
Cele operacyjne:
dziecko liczy w miarę swoich możliwości,
liczy w przód i tył,
rozumie pojęcie para,
potrafi zamienić liczebniki główne na porządkowe,
dolicza i odlicza,
dodaje i odejmuje różnymi sposobami – do liczenia na palcach, na zbiorach zastępczych do liczenia w pamięci,
układa działanie matematyczne,
współdziała z innymi mimo przeżywanych napięć emocjonalnych,
Metody:
czynna, słowna, oglądowa,
Forma:
zbiorowa, indywidualna,
Środki dydaktyczne: plątaninka literowa, figury geometryczne – zestaw dla każdego dziecka, płyta Cd, cyfry i znaki matematyczne, ponumerowane krzesełka, kwadraty z różną liczbą kropek,
klamerki i sznurek, koszyk z zadaniami
Przebieg zajęć:
1. „Plątaninka wyrazowa” - wprowadzenie do tematu (układanie rozsypanych kartoników
od 1-19 /Matematyka jest fajna/, odwrócenie na drug stronę, odczytanie hasła). Rozmowa z dziećmi na temat: Czy matematyka jest potrzebna? Jeśli tak, do czego? Gdzie możemy ją znaleźć?
2. Zabawa „Odgłosy wiejskiej zagrody” - omówienie zasad zabawy, rozdanie dzieciom zestawu figur geometrycznych, układanie rytmu zgodnie z instrukcją przekazywaną przez zwierzęta. Dokonanie analizy i syntezy głoskowej nazw zwierząt: krowa, kogut, kaczka, koń.
3. Zabawa w szacowanie „Kto wie, ile jest dzisiaj dzieci w grupie” - dzieci podejmują próbę szacowania i podają przypuszczalną liczbę dzieci w grupie. Ustalenie co zrobić, aby sprawdzić ile, jest dzieci faktycznie? - policzyć. Ustawianie się dzieci w szeregu i kolejne odliczanie dotykając jednocześnie ramienia sąsiada.
4. Zabawa „Para” - ustawienie się w parach para za parą, odliczanie kolejno par, ustalenia czy dzieci jest parzyście czy nie?
5. „Krzesełka”- ustawienie krzesełek od 1-10 /w zależności od ilości obecnych dzieci/, przydzielenie dzieciom miejsc, a następnie wydanie komendy: zrób 5 podskoków na prawej nodze, a potem na lewej i usiądź na swoim miejscu.
6. „Znajdź swoje miejsce” - dzieci zabierają ze stolika kartonik z wybraną cyfrą, odszukują swoje krzesełko, a następnie wspólnie ustawiają krzesełka wg kolejności.
7. Zabawa „Pociąg z figurami” - na dywanie ułożone są krzesełka w kształcie koła. Tyle krzeseł ile uczestników zabawy. Każdy otrzymuję ilustrację z namalowaną figurą geometryczną, na której znajdują się kropki. Dzieci poruszają się w rytm muzyki. Na przerwę nauczyciel wystukuje liczbę kropek. Dzieci liczą liczbę uderzeń i te, które mają taka liczbę jak najszybciej biegną do krzesełka, na którym znajduje się taka figura i siadają.
8. Zabawy na krzesełkach:
liczenie naprzemienne: nauczyciel mówi 1, dzieci 2 itd.,
nauczyciel zaczyna liczenie od pewnej liczby w górę i dół, mówi liczbę np. 6, a dzieci kolejno kontynuują,
9. „Dodawanie kropek” - nauczyciel trzyma koszyk, w którym znajdują się kwadraty z różna ilością kropek. Dzieci kolejno losują i dodają podając wynik.
10. Zabawa „Matematyczna maszyna” - nauczyciel pokazuje dzieciom np. 4 klocki, wkłada je do maszyny włącza i wyjmuje 8 klocków. Pyta dzieci co się zmieniło? Zadanie polega na ustaleniu zmian jakie zachodzą w maszynie i nazwaniu ich: przybyło, ubyło, maszyna dodała.
11. Zabawa „Klamerki” - zabawa pod okiem rodzica, dodawanie i odejmowanie po kilka,
po dwie, po trzy. Wytłumaczenie dzieciom: będziemy przypinać klamerki, najpierw dwie, potem dwie, potem jeszcze dwie, a potem liczyć. A teraz odejmujemy, jest 6 klamerek, odejmujemy 2,
ile zostało?, jeszcze 2, ile zostało?jeszcze 2, ile zostało?
12. Rozwiązywanie zadań matematycznych, próba układania zadań przez dzieci.
Pociągiem jechało 2 pasażerów, wsiadło 6 pasażerów. Ilu pasażerów podróżuje teraz pociągiem?
PO morzu pływało 10 statków, do portu wróciło 5. Ile statków pływa dalej?
13. Zabawa „Wędrujący koszyk” - śpiewanie piosenki, losowanie cukierka z zadaniem matematycznym, np. oblicz w pamięci 2+5=, trzeci dzień tygodnia to.., tydzień ma .... dni, rok ma ... miesięcy, policz przybyłych rodziców, itp
Jak to miło i wesoło, kiedy koszyk krąży wkoło,
koszyk tu, koszyk tam, koszyk krąży tu i tam