Numer: 36550
Przesłano:

Sikaku - szukanie prostokątów na planszach o różnych rozmiarach. Scenariusz zajęć rozwijających z matematyki dla klasy VI

Temat lekcji: "Sikaku"- szukanie prostokątów na planszach o różnych rozmiarach.

Cele:
- uczeń do rozwiązywania zadań osadzonych w kontekście praktycznym stosuje poznaną wiedzę z zakresu geometrii oraz nabyte umiejętności a także własne poprawne metody,
- rozwijanie zainteresowań technologiami informacyjnymi i edukacją multimedialną w praktyce szkolnej,
-rozwijanie pamięci, spostrzegawczości i logicznego myślenia,
-rozwijanie pomysłowości w myśleniu i działaniu.

Metody pracy:
- pogadanka,
- praca z komputerem,
- praktyczna, czynnościowa (uczenie się przez działanie).

Formy pracy: - indywidualna, - zespołowa.

Środki dydaktyczne: komputery z dostępem do Internetu, karta pracy ucznia.

Przebieg zajęć:

I. Faza przygotowawcza:
1. Czynności organizacyjno- porządkowe.
2. Nauczyciel zapoznaje uczniów z celem zajęć.
3. Sformułowanie i zapisanie tematu zajęć.

II. Faza realizacyjna:
1. Pogadanka z uczniami
Jakie kształty może mieć prostokąt składający się z 6 kwadratów? (1x6, 2x3)
Z ilu kwadratów można zbudować tylko jeden prostokąt? (np z 2,3,5,7)

2. Praca indywidualna - dzielenie plansz na prostokąty.

Każdy uczeń otrzymuje kartkę w kratkę z planszami kwadratów, a następnie wykonuje zadania:
zad.1. Planszę 4x4 podziel na cztery jednakowe prostokąty. Podaj różne warianty.
zad.2. Planszę 4x4 podziel na cztery różne prostokąty.
zad.3. Planszę 5x5 podziel na sześć prostokątów, składających się z następującej liczby kwadratów: 2,3,4,5,5,6. Podaj różne warianty.
zad.4 Jakie wymiary będzie mieć kwadratowa plansza, na której zaznaczono 10 prostokątów (8 prostokątów składających się z 4 kwadratów i 2 składające się z 2 kwadratów)?
zad.5 Jakie wymiary będą miały prostokąty, którymi można wypełnić planszę 3x3, jeżeli najmniejszy prostokąt ma wymiary 1x2?

3. Praca z wykorzystaniem komputera - gra edukacyjna on- line "Sikaku" (sikaku.esy.es)
Zadaniem ucznia jest zabudowanie planszy kolorowymi prostokątami. Liczby zamieszczone na planszy mówią o tym, z ilu małych pól powinien się składać prostokąt, w skład którego wchodzą. Każda liczba musi mieć swój prostokąt. Prostokąty nie mogą na siebie zachodzić i muszą szczelnie wypełnić całą planszę.

4. Na zakończenie zajęć gra komputerowa on- line rozwijająca pamięć i spostrzegawczość typu "Memory", wprowadzenie elementu rywalizacji -gra na czas, pobijanie rekordu.

III. Faza podsumowująca:
- ewaluacja zajęć - termometr
- pożegnanie uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.