Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 3,4 – latków.
Prowadząca: Beata Pilarska
Temat zajęć: „Dzień biały” w ramach cyklu zajęć „Kolorowe dni”.
Dzieci przychodzą tego dnia ubrane na biało. Posiłki również są w kolorze białym.
Cel główny:
Zwrócenie uwagi na kolory związane z porami roku.
Cele szczegółowe:
- słucha wiersza,
- nazywa i wyszukuje w sali białe przedmioty,
- rozwiązuje zagadki tekstowe,
- porusza się w rytm muzyki,
- wymienia cechy lodu, wody,
- wykonuje ćwiczenia oddechowe.
Metody: czynna ( samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku),
słowna ( rozmowa, zagadka, objaśnienia i instrukcje),
oglądowa (obserwacja i pokaz),
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
tekst wiersz i zagadek, przedmioty i zabawki w kolorze białym, płyta CD, woda, kostki lodu, słomki i papierowe śnieżynki dla każdego dziecka,
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci. Wysłuchanie wiersza Danuty Gellnerowej pt. „Biały kolor”.
Jaki kolor zima w modzie?
Biały – na święto i na co dzień.
W mieście, w polu i w ogrodzie.
Biało tu i biało tam.
Wyjdź na balkon, zobacz sam.
2. Rozmowa nt. co wam się kojarzy z kolorem białym?
3. Zabawa dydaktyczna „Przynieś coś białego?” – dzieci wyszukują w sali zabawki i inne przedmioty w kolorze białym.
4. Taniec z białymi balonami do piosenki „Zima, zima, zima”.
5. Rozwiązywanie zagadek tekstowych: woda, lód, śnieg.
Służy do mycia służy do picia,
bez niej na ziemi nie byłoby życia.
Co za białe piórka sypie zimą chmurka?
Co to za woda, twarda jak kamień? Można na łyżwach ślizgać się na niej.
(www.zagadkidladzieci.net)
6. Zabawy badawcze z wodą i lodem: jaki jest lód?, w jakiej wodzie – ciepłej czy zimnej – szybciej topi się kostka lodu?
7. Ćwiczenia oddechowe: dmuchanie przez słomkę na papierową śnieżynkę, przenoszenie słomką śnieżynki z jednego miejsca na drugie.
8. Zakończenie zajęć – podsumowanie: co wam się podobało/ nie podobało na zajęciach.