Scenariusz indywidualnych zajęć rewalidacyjnych
Temat lekcji: Ćwiczenia percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo - ruchowej.
Cele ogólne:
• doskonalenie percepcji wzrokowej
• rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej
• ćwiczenie precyzji ruchów rąk
• ćwiczenie spostrzegawczości
Formy organizacji pracy uczniów:
• indywidualna
Środki dydaktyczne:
• sznurek
• koraliki
• karty pracy
• płaskie figury geometryczne
• plansza
• historyjka obrazkowa
Przebieg lekcji
Część przygotowawcza (wstępna)
• Powitanie - rozmowa o nastroju ucznia. Uczeń określa swoje samopoczucie. Wytworzenie miłej atmosfery, rozładowanie napięcia emocjonalnego. Uczeń nazywa emocje, które towarzyszyły mu w dzisiejszym dniu.
Część zasadnicza (właściwa)
• Wykonanie ćwiczeń percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo- ruchowej lubianych przez ucznia: np. nawlekanie korali, wiązanie i rozwiązywanie supełków, dopasowywanie obrazków do przedmiotów i odwrotnie.
• "Odszukaj symbol"- zadaniem ucznia jest dorysowanie punktów tak, aby powstały pary identycznych elementów.
• Porządkowanie figur geometrycznych według:
a. koloru: wyszukiwanie wszystkich figur czerwonych, niebieskich i żółtych.
b. kształtów: kół, trójkątów, prostokątów i kwadratów.
c. nakładanie i dopasowywanie z jej odpowiednikiem na planszy.
d. układanie z figur geometrycznych domku, kota, murku, rybki.
• Historyjka obrazkowa- układanie obrazków zgodnie z kolejnością wydarzeń. Redagowanie i zapisanie w liniaturze prostych zdań do historyjki obrazkowej. Nadawanie tytułu historyjce obrazkowej.
• "Sokole oko"- zadaniem ucznia jest przyjrzeć się zapisom w ramkach i odnaleźć wskazane znaki.
a. zakreśl wszystkie liczby z cyfra "3".
b. znajdź słowo "znak" i zakreśl je. Słowo to pojawiło się 1 raz.
c. Znajdź i zakreśl każdy ciąg znaków "kmng" (pojawiło się 3 razy).
d. Znajdź i zamaluj na kolorowo każdą literę "n".
Część końcowa
• Relaksacja. Nauczyciel włącza muzykę relaksacyjną, a uczeń siedząc swobodnie na krześle prawidłowo oddycha odliczając w myślach do 50.
• Zakończenie zajęć, podsumowanie poprzez ocenę stopnia trudności oraz określenie nastroju po zajęciach.
Ocena stopnia trudności – zakoloruj ilość gwiazdek – im więcej tym trudniejszy poziom
Oceń nastrój po zajęciach – pokoloruj odpowiednią buźkę