X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 36525
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Ćwiczenia percepcji słuchowej, analizy i syntezy wzrokowej. Scenariusz indywidualnych zajęć rewalidacyjnych

Scenariusz indywidualnych zajęć rewalidacyjnych

Temat lekcji: Ćwiczenia percepcji słuchowej , analizy i syntezy wzrokowej.

Cele ogólne:
• usprawnianie percepcji słuchowej
• usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej
• doskonalenie koncentracji uwagi
• doskonalenie umiejętności logicznego myślenia

Formy organizacji pracy uczniów:
• indywidualna

Środki dydaktyczne:
• karty pracy
• płyta CD

Przebieg lekcji

Część przygotowawcza (wstępna)
• Powitanie - rozmowa o nastroju ucznia. Uczeń określa swoje samopoczucie. Wytworzenie miłej atmosfery, rozładowanie napięcia emocjonalnego. Uczeń nazywa emocje, które towarzyszyły mu w dzisiejszym dniu.

Część zasadnicza (właściwa)
• „Znajdź różnicę”. Uczeń wyróżnia głoski w opozycjach fonologicznych. Nauczyciel czyta pary wyrazów, które uczeń powtarza i następnie wyróżnia głoski, którymi się te wyrazy różnią: bal : pal, bar : par, nam : dam, mak : rak, sos : los, lis : las, kos : kot, żal : szal, bije : pije, damy : tamy, bas : pas, rasy : razy, tam : dam, kula : gula, bułka : półka, kosa : koza, Tomek : domek, góry : kury, piórko : biurko, bada : pada, wagon : wazon, banan : baran, dym : dom
• Dyktando graficzne – Uczeń otrzymuje zakratkowany arkusz, który jest oznakowany na górnej i bocznej krawędzi literami i cyframi. Do arkusza jest załączona legenda. Podając za pomocą oznaczeń literowo-cyfrowych dwa punkty (początek i koniec odcinka), wskazuje ona, w których miejscach na arkuszu nanieść kreski. Naniesione odcinki złożą się na rysunek, który odkryje się w całości po zakończeniu zadania.
• Wyszukaj słowa rozpoczynające się na sylabę- Uczeń ma za zadanie wypisanie jak najwięcej wyrazów rozpoczynających się od sylaby sza (szachy, szafa, szalik, szałas, szarak, szarańcza, samolot, siano, szeryf, szufelka).
• "Co słychać wokół nas"?- Rozpoznawanie dźwięków odtwarzanych z płyty CD.
• "Zaszyfrowane słowa"- Uczeń rozszyfrowuje słowa na podstawie legendy i zapisuje je starannie w liniaturze.

Część końcowa
• Relaksacja. Nauczyciel włącza muzykę relaksacyjną, a uczeń siedząc swobodnie na krześle prawidłowo oddycha odliczając w myślach do 50.
• Zakończenie zajęć, podsumowanie poprzez ocenę stopnia trudności oraz określenie nastroju po zajęciach.

Ocena stopnia trudności – zakoloruj ilość gwiazdek – im więcej tym trudniejszy poziom

Oceń nastrój po zajęciach – pokoloruj odpowiednią buźkę

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.