Scenariusz zajęć
Data realizacji: 24.11.17
Grupa wiekowa: trzylatki.
Numery obszarów podstawy programowej: I5, III1,4,5,8, 9, IV2,7,8,12
Temat dnia: Miś moim przyjacielem.
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
- porównywanie wielkości przedmiotów w stosunku do siebie
- kształtowanie poczucia konieczności szanowania zabawek
- rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej
- rozwijanie sprawności manualnej
- integracja grupy przez wytworzenie radosnej, serdecznej atmosfery
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wypowiada się na temat swojego misia
- uważnie słucha wypowiedzi innych dzieci
- porównuje misie względem wielkości
- wykonuje prace plastyczną
- uczestniczy w zabawie ruchowo – naśladowczej
- tańczy przy piosence zaproponowanej przez nauczyciela
- wykonuje polecenia nauczyciela
- udziela odpowiedzi na pytania zadawane przez nauczyciel
- chętnie poznaje nowe smaki, zapachy i opisuję swoje odczucia.
Metody pracy:
• metody czynne:
- metoda zadań stawianych do wykonania
- metoda samodzielnych doświadczeń
• metody oglądowe:
- obserwacja i pokaz
• metody słowne:
- objaśnienia i instrukcje
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne: pluszowe misie przyniesione przez dzieci, magnetofon, płyta CD z piosenkami, wycięte koła (oczy, uszy, nos misia), talerzyki papierowe, brązowa farba, klej, miód do degustacji, aparat fotograficzny.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie.
Nauczycielka wita dzieci:
Dzień dobry! Czy wiecie jaki dziś dzień? Kto ma swoje święto? Dziś obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Wszystkie dzieci mają swój dzień - Dzień Dziecka, a dzisiaj wszystkie misie mają swoje święto. Z tej właśnie okazji prosiłam, aby każde z was przyniosło dziś do przedszkola swojego ulubionego pluszowego misia. Przedstawcie waszych ulubieńców kolegom.
2. „Oto mój miś” – prezentacja misiów przyniesionych przez dzieci. Krótkie opowiadanie dzieci o swoich misiach. Porównywanie misiów – wybór największego i najmniejszego misia.
3. Gimnastyka z misiem.
• Marsz na palcach z misiem uniesionym wysoko nad głową;
• Bieg wokół misia z wysokim unoszeniem kolan;
• Siad prosty – unoszenie misia siedzącego na nogach;
• Ćwiczenie równowagi – przekładanie misia pod uniesionym kolanem;
• Ćwiczenia oddechowe – pompujemy baloniki dla misia.
4. Zabawa ruchowo – naśladowcza "Niedźwiadek".
Jedna łapka, druga łapka (podnoszą prawą, potem lewą rękę)
ja jestem niedźwiadek. (pokazują na siebie)
Trzecia łapka czwarta łapka (pokazują prawa, lewą nogę)
a to jest mój zadek. (klepią się po pupie)
Lubię miodek, kocham miodek (masują brzuszek prawą, lewą ręką)
Wybieram go pszczółkom (pokazują wybieranie miodu)
Jedną łapką, drugą łapką( podnoszą prawą, lewą rękę)
Albo piję rurką.(naśladują picie rurką).
5. Degustacja miodu. Rozmowa na temat przysmaku misia- miodu. Jaki ma kolor/smak/konsystencję? Dlaczego misie go tak lubią? Jak powstaje miód?
6. Praca plastyczna - Miś – malowanie przez dzieci talerzyka papierowego brązową farbą (głowa misia), przyklejanie przygotowanych przez n- lke kółek (oczy, uszy, nos misia) i kokardki z imieniem.
7. Taniec z misiami przy piosence „Misie szare dwa".
8. Wystawa misiów. Wspólne zdjęcie z misiami.