Scenariusz zajęcia
Temat: ,,Razem nam się uda”.
Treści zawarte w Podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka: pkt 5
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka: pkt 9
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka: pkt 8
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka: pkt 5, 7
Program wychowania przedszkolnego ,,Kocham przedszkole”, wyd. WSiP
Cele ogólne:
- uczy się rozpoznawać dobre i złe zachowanie
- uczy się rozpoznawać emocje u innych
- poznaje zasady bezpiecznego zachowania obowiązujące w przedszkolu
- potrafi kojarzyć wysłuchany tekst z ilustracją
- odpowiada na pytania związane z poznanym utworem
- stara się naśladować w różnych sytuacjach wyrazy dźwiękonaśladowcze, np. odgłosy zwierząt, pojazdów
- podejmuje próbę łączenia przyczyny i skutku
- uczy się wyrażać swoje myśli, wrażenia, odczucia w sposób niewerbalny, np. w zabawach z el. dramy
- ilustruje ruchem i gestem piosenki wg podanego wzoru lub wg własnego pomysłu
Cele operacyjne – dziecko:
- potrafi skupić uwagę na krótkim wierszu recytowanym przez nauczycielkę
- przewiduje, co może się zdarzyć
- odgrywa scenkę dramową
- stara się wczuć w uczucia i emocje przeżywane przez innych,
- rozumie potrzebę dbania o zabawki
- rozróżnia dobre zachowanie od złego
- odtwarza wyrazy dźwiękonaśladowcze
- wyraża własne emocje za pomocą zabaw ruchowych, tanecznych
Metody pracy:
- czynne
- słowne
- oglądowe
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
Wiersz Czesława Janczarskiego ,,Naprawimy misia”, ilustracje, maskotka związana tematycznie z zajęciem - zniszczony miś, pacynka, szaliki dzieci, przybory krawieckie zamknięte w pudełku, emblematy emocji dla każdego dziecka obrazujący nastrój wesoły i smutny, sylweta bałwanka, list do dzieci, tamburyno, nagrania na płycie CD ,,Śpiewające Brzdące”, ,,Baśniowa Kapela”, mini wieża, pendrive z nagranymi utworami piosenek.
Przebieg zajęcia
1. Wprowadzenie do zajęcia – nawiązanie do form grzecznościowych: dzień dobry, do widzenie, proszę, dziękuję (dzieci wymieniają, w jakich sytuacjach ich używamy).
2. Krótkie nawiązanie naucz. dotyczące zabawek w sali, ze szczególnym uwzględnieniem misia który ma urwane ucho.
3. Słuchanie recytowanego przez naucz. fragmentu wiersza ,,Naprawimy misia” Cz. Janczarskiego (do każdego recytowanego fragmentu wiersza naucz. pokazuje dzieciom odpowiednią ilustrację)
Kto misiowi
urwał ucho?
No, kto? – pytam.
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś
Nie przyznaje.
Może jechał
miś tramwajem? (naśladowanie odgłosu: dryń, dryń ....)
Może upadł,
biegnąc z górki? (naśladowanie słowa: bęc, bęc ... z jednoczesnym uderzeniem w dłonie)
Może go dziobały kurki? (ćw. na zgłoskach: ko-ko-ko ...)
Może Azor go tarmosił, urwał ucho (ćw. na zgłoskach: hau, hau ...)
Nie przeprosił?
4. Burza mózgów - naucz. zadaje dzieciom pytania typu: ,,Kto mógł urwać misiowi ucho?”, ,,Jaka jest tego przyczyna?” itp. (dzieci mówią, że pies, kurki, mógł upaść itp., ale stwierdzają, że mogły to zrobić dzieci, gdy wyrywały sobie misia z rąk, chcąc się nim bawić w tym samym czasie).
5. Scenka dramowa odegrana przez chętne dzieci dotycząca w/w sytuacji.
6. Zabawa ruchowa: „Zepsute zabawki” – zabawa przy użyciu tamburyna.
7. Pytania do dzieci typu:
- ,,Co można zrobić, żeby uniknąć sytuacji konfliktowych”? (dzieci szukają rozwiązań, co zrobić, kiedy w jednym czasie dwoje dzieci chce się bawić jedną zabawką – same podają propozycje: można zamienić się na inną zabawkę; można cierpliwie poczekać, aż zabawka będzie odłożona na swoje miejsce; można również poprosić o zabawkę kolegę.
- ,,W jaki sposób można prosić o zabawkę”? (dzieci odpowiadają, że należy użyć słowa „proszę”).
8. Szukanie ,,sprawcy - sprawców” urwania ucha do melodii piosenki ,,Szukają” (wyk. Baśniowa Kapela, płyta CD ,,On jest Królem”) – dzieci zakładają szaliki i udają się na poszukiwania (dzieci spotykają bałwanka, który ma list z zadaniem do wykonania (zadanie: zaśpiewać piosenkę ,,Zima, zima, zima pada, pada śnieg” wyk. Piosenki dla Dzieci - YouTube). Po zaśpiewaniu piosenki, dzieci otrzymują niespodziankę w formie pudełka, które mogą zabrać ze sobą (dzieci nie wiedzą, co bałwanek dał im w pudełku).
Przedszkolaki wracają z ,,wyprawy” nie znalazłszy sprawcy ale z pudełkiem, w którym są przybory krawieckie.
9. Burza mózgów - ,,Co może znajdować się w pudełku?”, ,,Co jest potrzebne do naprawienia misia? (naucz. recytuje dalszy fragment wiersza ,,Naprawimy misia”
Igła, nitka,
rączek para.
Naprawimy
szkodę zaraz!
10. Demonstracja przyborów potrzebnych do przyszycia ucha misiowi (poinformowanie dzieci o bezpiecznym korzystaniu z narzędzi krawieckich).
11. Pomoc chętnego dziecka w nawlekaniu igły.
12. Demonstracja przez naucz. przyszywania ucha misiowi (dzieci obserwują, wiedzą, że jeżeli już zepsują zabawkę, to należy ją naprawić, ale mają świadomość, że nie każdą zabawkę da się naprawić, dlatego muszą unikać sytuacji konfliktowych).
13. Recytacja przez naucz. dalszego fragmentu wiersza ,,Naprawimy misia”
O już sterczą uszka oba.
Teraz nam się miś podoba!
14. „Moje uczucia” – zabawa ewaluacyjna (dzieci otrzymują od naucz. emblematy emocji ze smutną i wesołą miną, naucz. mówi dzieciom krótkie zdania opisujące różne sytuacje. Zadaniem dzieci jest podniesienie emblematu z taką emocją, którą one odczuwają w przedstawionej sytuacji (wesoła lub smutna buzia).
17. Zabawa taneczna - wyrażenie przez dzieci emocji w tańcu do piosenki ,,Hyc, tup, klap” (wyk. Śpiewające Brzdące – YouTube, album Hity Przedszkolaka).
Opracowanie i prowadzenie: Wioletta Surmik