SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V
Temat: Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.
CELE LEKCJI:
1. Uczeń zna i rozumie algorytm pamięciowego i pisemnego dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych
2. Uczeń potrafi wykonać poprawnie pamięciowe i pisemne dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych
3. Uczeń potrafi wykorzystać dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych w praktycznych sytuacjach.
4. Uczeń współpracuje w grupie.
5. Uczeń potrafi czytać ze zrozumieniem tekst zadania.
6. Uczeń potrafi zapisać właściwe działanie do treści zadania.
METODY I FORMY PRACY:
Praktyczna - ćwiczeniowa, burza mózgów, prezentacja.
Praca indywidualna i grupowa.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
Gra dydaktyczna, zestawy zadań, podręcznik i zeszyt ćwiczeń.
PRZEBIEG LEKCJI
I CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Powitanie
2. Sprawdzenie listy obecności oraz pracy domowej.
3. Wprowadzenie do zajęć i podanie tematu lekcji: „Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych”.
4. Zapoznanie uczniów z celem lekcji (kartki do wklejenia do zeszytów)
II CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Przypomnienie algorytmu dodawania i odejmowania pamięciowego, następnie uczniowie zostają podzieleni na trzy grupy, każda z nich otrzymuje zestaw działań do obliczenia. Każdemu wynikowi przyporządkowana jest litera. Po uporządkowaniu wyników w kolejności rosnącej litery utworzą hasło (zał 1).
2. Przypomnienie algorytmu dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym. Uczniowie w czterech grupach rozwiązują zadania tekstowe, wymagające dokonania obliczeń sposobem pisemnym. Zadania są zróżnicowane pod względem trudności i dostosowane do możliwości danych uczniów ( zał. 2).
Przedstawiciel każdej z grup omawia zadnie na forum klasy, a pozostali uczniowie notują rozwiązanie w swoim zeszycie.
III PODSUMOWANIE
Uczniowie na arkuszu papieru zapisują, jakie umiejętności zdobyli i utrwalili na dzisiejszej lekcji.
Jako podsumowanie zajęć proponuję zabawę. Każdy z uczniów losuje sobie karteczkę, która zawiera wynik działania, a pod spodem kolejne działanie. Jedna z karteczek zawiera napis "Start", a jedna "Koniec". Uczeń, który wylosował kartkę z napisem "Start" rozpoczyna czytając z tej kartki działanie, wszyscy uczniowie po cichu liczą. Uczeń, który ma karteczkę z wynikiem (na czerwono) odczytuje go, a następnie czyta kolejne działanie z tej samej kartki itd., aż do karteczki z napisem "Koniec" (zał. nr 3).
Zadanie pracy domowej z zeszytu ćwiczeń GWO.
Zał. 1
Oblicz w pamięci, a następnie uporządkuj wyniki w kolejności rosnącej. Przyporządkowane wynikom litery utworzą hasło.
gr. I
K 4,6 + 3,8 =
I 2,9 + 5,15 =
A 7 - 4,6 =
K 2,8 - 1,9 =
D 3,17 + 4,65 =
Ł 4,15 - 2,74 =
N 4,05 + 3,95 =
S 2,3 - 1,42 =
I 17,1 - 2,5 =
gr. II
J 2,15 + 3,47=
M 13 - 4,25 =
N 7,5 + 4,68 =
K 15,2 - 0,01 =
E 2,63 + 4,86 =
O 2,15 - 1,76 =
D 1,9 + 2,46 =
I 17,5 - 4,48 =
gr. III
R 4,21 - 1,68 =
C 3,42 + 5,76 =
Ó 8,2 - 3,66 =
I 3,4 + 5,77 =
N 7 - 1,34 =
A 4,87 + 5,42 =
Ż 9,2 - 3,75 =
Zał. 2
zad. 1
Rodzice Jasia kupili namiot za 357,20 zł, dwa leżaki po 80,50 zł za sztukę oraz rolnetkę za 42,67 zł. Na zakupy przeznaczyli tysiąc złotych. Ile pieniędzy im zostało?
zad. 2
Ania miała 48 zł. Kupiła długopis za 8,52 zł oraz zeszyt za 3,19 zł. W lodziarni zjadła lody truskawkowe i kupiła sobie napój za 3 zł. Zostało jej 27 zł. Ile kosztowały lody?
zad.3
Michał, Kasia, Ania i Ola to czworaczki. Zaraz po urodzeniu Michał ważył 2,13 kg, Kasia 2,53 kg, Ania 1,87 kg, a Ola 2,6 kg. Ile razem ważyły czworaczki?
zad. 4
Trzej panowie złowili po sumie. Sum pana Mariana był o 3,56 kg lżejszy od suma pana Romana, a sum pana Romana był o 6,75 kg cięższy od suma pana Jana. Sumowi pana Jana do pełnych 50 kg brakowało 0,75 kg. Ile w sumie ważyły te sumy?
zał. 3
START
2 - 0,4 =
1,6
2,7 + 4,35 =
7,05
8,2 - 1,75 =
6,45
3,15 + 8,27 =
11,42
5,4 - 1,9 =
3,5
2,7 + 4,17 =
6,87
3,15 - 1,65 =
1,5
4,23 + 1,84 =
6,07
12,1 - 3,7 =
8,4
4,65 + 2,9 =
7,55
7,1 - 3,47 =
3,63
4,38 + 2, 57 =
6,95
8,25 - 2,64 =
5,61
4,7 + 12,39 =
17,09
11,12 - 4,9 =
6,22
3,28 + 2,9 =
6,18
7 - 3,41 =
3,59
4,51 + 2,86 =
7,37
7,2 - 3,68 =
3,52
KONIEC