X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 36488
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mieszkańcy lasu przygotowują się do zimy - zajęcie otwarte

Konspekt

Prowadząca: mgr Bogumiła Cichecka
Data: 24.11.2017r
Grupa: „Krasnoludki” – 4 latki
Temat zajęć: Mieszkańcy lasu przygotowują się do zimy.

Cele ogólne:

• Utrwalenie nazw, wyglądu zwierząt leśnych
• zapoznanie ze sposobami przygotowania się zwierząt do zimy;
• rozwijanie zainteresowań przyrodniczych;
• doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat;
• kształtowanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów.
• Aktywizowanie myślenia poprzez stwarzanie sytuacji do wypowiedzi słownych

Cele operacyjne dziecko...):

• Wie że należy szanować zwierzęta i dbać o nie
• Chętnie śpiewa piosenki wspólnie z innymi dziećmi, oraz uczestniczy
w zabawach ruchowych
• Rozpoznaje zwierzęta i nazywa je
• Rozwiązuje zagadkę
• Łączy w pary elementy
• Układa puzzle
• Skupia uwagę na słuchanym opowiadaniu
• Odpowiada na pytania stawiane przez nauczyciela
• Rozwija sprawność manualną poprzez wykonywanie pracy plastycznej

Metody pracy:
• Słowna – rozmowa, objaśnienia
• Czynna – rozwiązywanie zadań /klasyfikowanie, rozwiązywanie zagadek słownych i słuchowych, udział w zabawach ruchowych
• Oglądowa – obserwacja, pokaz

Formy pracy:
• zbiorowa
• Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Opowiadanie, historyjka obrazowa do opowiadania, nagranie piosenki na płycie CD, karta pracy, masa solna, papierowe talerzyki, wykałaczki, makaron, ziele angielskie, goździki, obrazki przedstawiające zwyczaje zwierząt, buźki – prawda, fałsz

Z podstawy programowej:
I – 5 – uczestniczy w zabawach ruchowych, muzycznych
II – 10 – dostrzega, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania
II – 11 – dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego
IV – 18 – posługuje się pojęciami dotyczącymi życia zwierząt w środowisku przyrodniczym
IV – 5 odpowiada na pytania; objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych; układa historyjki obrazkowe
IV – 7 - śpiewa piosenki

Przebieg zajęć:

1. Powitanie piosenką.

Już spotkania nadszedł czas,
Więc przywitać pragnę was.
W kole pięknie stańmy,
Ręce sobie dajmy
Bo zabawy nadszedł czas /x 2

2. Zagadką wprowadzająca:
W nim rosną drzewa, w nim ptaki śpiewają.
W nim duże i małe zwierzęta mieszkają /las/

3. Przypomnienie jaką obecnie mamy porę roku. (Jesień)

4. Słuchanie opowiadania: Przygoda Hałabały. zwracanie uwagi jakie zwierzęta występują w opowiadaniu i jak przygotowują się do zimy.

Przygoda Hałabały

Pewnego jesiennego dnia do Krasnala Hałabały przyleciał wróbelek. Wróbelek zaprosił krasnala na spacer po lesie. Gdy tak spacerowali Hałabała zobaczył stertę liści pod drzewem.
-Spójrz wróbelku, kto tu naniósł tyle liści? – zapytał wróbelka Hałabała
– Rozejrzyj się Hałabało dookoła i zobacz, że już przyszła jesień. Drzewa gubią liście, robi się coraz zimniej i dni są coraz krótsze. Zwierzęta przygotowują sobie domy na zimę, a to jest legowisko jeża – odpowiedział wróbelek.
Wróbelek i Hałabała poszli dalej. Patrzą, a tu niedźwiedź kopie wielki dół. Zaskoczony krasnal pyta:
-Misiu, co ty robisz?
-Szykuję sobie gawrę.
-A co to jest gawra?
-Zimowe mieszkanie niedźwiedzia, czyli jama wyścielona liśćmi, która osłania od mrozu i wiatru.
Nasi spacerowicze postanowili nie przeszkadzać misiowi, pożegnali się z nim i poszli dalej.
Wróbelek zaprowadziła Hałabałę do głębokiej, błotnistej kałuży.
-W błotnistych kałużach, pod kamieniami zimę przesypiają żaby-powiedział wróbelek
Hałabała i wróbelek poszli dalej ścieżką przez las, postanowili sprawdzić jak inne zwierzęta przygotowują się do zimy.
Szli i szli, aż wreszcie spotkali wiewiórkę Rudą Kitkę. Hałabała zawołał ją, ale ona nie zwróciła na niego uwagi. Dopiero, gdy podbiegli z wróbelkiem bardzo blisko zauważyła ich.
-Dzień dobry Ruda Kitko- Przywitali się krasnal i wróbelek- Może pospacerujesz z nami?- Zapytali.
-Chętnie bym z wami poszła, ale nie mam teraz czasu. Zbieram orzeszki, szyszki, żołędzie, grzyby, które chowam w swoich dziuplach i zakopuję w ziemi. Mam tych spiżarni dużo, więc wiele czasu zajmuje mi ich zapełnienie. Dlatego nie boję się srogiej zimy, bo będę miała co jeść.
Ruda Kitka zabrała się z powrotem do pracy, a Hałabała pożegnał się szybko z wróbelkiem i pobiegł do domu, tak jakby przypomniało mu się coś ważnego...

5. Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania, ustalenie kolejności wydarzeń.
- kogo spotkał Krasnal Hałabała? /wróbelka/
- gdzie Wróbelek zaprosił Hałabałę? /na spacer do lasu/
- jakie zwierzątka spotkali w lesie / jeża, niedźwiedzia, żabę i wiewiórkę/
- w jaki sposób jeże przygotowują się do zimy /
- w jaki sposób niedźwiedzie przygotowują się do zimy? /gromadzenie sadła, szykowanie legowiska – gawry/
- w jaki sposób wiewiórki przygotowują się do zimy? / gromadzą zapasy, żołędzie, orzechy, kasztany/

6. Wiewióreczka – śpiewanie piosenki wraz z pokazywaniem.

7. Puzzle – praca z tablicą interaktywną.

8. Zbieramy zapasy na zimę.
Na tablicy znajdują się sylwety leśnych zwierząt Wiewiórki, Jeża i Niedźwiedzia. W koszyczku emblematy przedstawiające jedzenie zwierząt oraz ich domy. Dzieci kolejno losują jeden emblemat i przyporządkowują do odpowiedniego zwierzątka.

9. Karta pracy – połącz zwierzęta z ich zimowymi domami.

10. Zabawa z rymowanką Niedźwiadek.

11. „Prawda – fałsz” – nauczyciel zadaje pytania a dzieci podnoszą buźki: zielona uśmiechnięta – prawda
czerwona smutna – fałsz

- Niedźwiedź zapada w sen zimowy. /prawda/
- Jeż gromadzi zapasy na zimę. /fałsz/
- Wiewiórka mieszka w gawrze. / fałsz/
- Jeż zbiera liście, by zbudować z nich zimowy domek. /prawda/
- Niedźwiedź mieszka w dziupli. /fałsz/
- Wiewiórki gromadzą zapasy na zimę. /prawda/
- Jeże jedzą ryby. /fałsz/
- Wiewiórka mieszka w dziupli. /prawda/

12. Jeż – praca plastyczna, wykonanie jeża z masy solnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.