SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ DZIECKA MET. W. SHERBORNE
CELE OGÓLNE:
- Uczestniczy w zabawach ruchowych; wykonuje różne formy ruchu
- Przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Komunikuje potrzebę ruchu i odpoczynku
- Wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtując nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała
- Zauważa, że nie wszystkie przeżywanie emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją np. w czasie oczekiwania na swoją kolej
- Nawiązuje relacje rówieśnicze
-Obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe
Komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne pozawerbalne
METODY:
• Czynna: zadania stawiane do wykonania
• Oglądowa: pokaz
• Ruch rozwijający – Weroniki Sherborne
FORMY:
• Zbiorowa
• Grupowa
• Indywidualna
CZAS TRWANIA: ok 30 min.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
- Powitanie grupy
Zabawa „Dzień dobry” – dzieci poruszają się po sali w rytm melodii, na przerwę tworzą układ w kole, pozycja wyprostna, na komendę n – la skłon i powiedzenie „dzień dobry”
- Ćwiczenia świadomości ciała i przestrzeni
Zabawa „Bocian” – chód bociana - kolana wysoko podnoszone do góry, na sygnał zatrzymanie z nogą podniesioną do góry
(ARKUSZ wskaźnik 2)
Zabawa „Kamienie” – chód – pozycja wyprostna, na komendę skłon „podnoszenie kamienia”
Leżenie na plecach, ręce wzdłuż tułowia, na sygnał – podnoszenie rąk do góry, mocne zaciskanie w pięści, rozluźnienie, opuszczenie rąk
Zabawa „Duży - mały” zajmowanie jak najwięcej potem jak najmniej miejsca
Powitanie części ciała np. łokieć wita się z kolanem
- Relacje „z”
(w parach: jedna osoba aktywna, druga bierna)
Dobranie się w pary
Zabawa „Naleśnik” jedno dziecko leży na plecach drugie je obraca
Zabawa „Wiosenne ciasteczka” dziecko leży na podłodze drugie je ugniata, posypuje mąką, smaruje masłem, wałkuje, przecina
- Relacje „Przeciwko”
(w parach)
Zabawa ”Naleśnik” jedno dziecko kładzie się na brzuchu i „przykleja się do podłogi”. Partner stara się leżącego oderwać
Zabawa „Przepychanie kamienia” dzieci siedzą plecami do siebie, jedno przepycha drugie
- Relacje „Razem”(w grupie, w parach)
Zabawa „Lustro” jedno dziecko pokazuje pozostałym ruch, reszta je naśladuje
Zabawa w „Domki” (zabawa w 3 osoby): dwie osoby ustawiają się na czworakach naprzeciw siebie w dość dużym odstępie, podają sobie ręce nad głowami, pod ich brzuchami jest puste miejsce -„domek”. Trzecia osoba biegają po sali na czworakach, na sygnał chowa się do domku.
Zabawa „Wioślarz” dzieci w parach w rozkroku, trzymają się za ręce. Kładą się na się na przemian na plecach (jedna siedzi druga leży)
- Odpoczynek
W leżeniu na plecach, stopy w centrum koła
- Pożegnanie
Zabawa „Iskierka przyjaźni”