SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
PROWADZĄCY: ANNA MUSIAŁ
TEMATYKA TYGODNIA: ŚWIĘTO RODZINY
TEMAT ZAJĘĆ: RODZINA PANA JĘZYCZKA
CEL GŁÓWNY: utrwalanie wymowy głosek szumiących – sz, ż, cz, dż
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dzieci usprawniają aparat artykulacyjny;
- dzieci znają ułożenie narządów artykulacyjnych do głosek szumiących;
- dzieci prawidłowo wypowiadają głoski sz, ż, cz, dż w nagłosie, śródgłosie
i wygłosie wyrazów;
- dzieci kształtują percepcję słuchową, wzrokową, ruchową;
- dzieci kształtują umiejętność pracy w zespole.
METODY:
- słuchowa – słuchanie prawidłowego brzmienia głosek;
- wzrokowa – obserwowanie ułożenia narządów artykulacyjnych;
- fonetyczna – ćwiczenia dźwiękonaśladowcze;
- ćwiczenia artykulacyjne.
FORMY:
- praca z grupą
POMOCE DYDAKTYCZNE:
„ Języczkowe przygody i inne bajeczki logopedyczne” A. Tońska- Mrowiec
„ Logopedyczne zabawy grupowe” R. Sprawka, J. Graban
„ Zabawy logopedyczne na 4 pory roku” D. Krupa, J. Pszczółka
„ Terapia wad wymowy” E. Lichota
wierszyk „Mamo pomóż” I.Suchorzewskiej, rymowanka „Paluszkowa rodzina”, wyrażenia z głoskami sz, ż, cz, dż
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Pogadanka wstępna - zapoznanie z tematyką zajęć ( Rodzina, Dzień Mamy, Dzień Dziecka, Dzień Taty ). Logopeda zadaje dzieciom zagadki:
1. Kto pogłaszcze i przytuli, łzy ukoi, baśń opowie,
I kto kocha nas nad życie? No, kochani, kto odpowie? (mama)
2. Oto niezwykle łatwa zagadka.
Kim jest dla ciebie syn twego dziadka? (tata)
Logopeda czyta wierszyk „ Mamo pomóż!” (autor Irena Suchorzewska)
Mamo, zapnij mi guziki!
Mamo, wciągnij mi buciki!
Mamo, zawiąż sznurowadło!
Mamo, podnieś, bo coś spadło!
Mamo, przynieś mi łyżeczkę!
Mamo, popraw poduszeczkę!
We dnie, w nocy, wieczór, rano
Ciągle tylko: Pomóż mamo!
Za to beczeć umie sam....
Znasz takiego? Bo ja znam.
Prowadząca zadaje pytanie – czy ten wierszyk opowiada o którymś z was?
2. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych na podstawie opowiadania logopedy
„ Rodzina Pana języczka w Wesołym Miasteczku”
W niedzielne popołudnie rodzina pana Języczka wybrała się do Wesołego Miasteczka. Pogoda była piękna, na niebie świeciło słońce ( dzieci unoszą język do górnej wargi), a ziemia pokryta była zieloną trawą ( wysuwamy język na dolną wargę). Wesołe Miasteczko było niedaleko, ,więc rodzina pana Języczka poszła pieszo ( buzia otwarta, język dotyka górnej i dolnej wargi). W kasie, przy bramie kupili bilety (wysuwamy i chowamy język).
Najpierw postanowili pojeździć na karuzeli ( kręcimy językiem dookoła, buzia otwarta). Tacie zakręciło się trochę w głowie, więc chwilę odpoczął ( wysuwamy szeroki, luźny język na dolną wargę). Dzieci zauważyły wielkie, pompowane zjeżdżalnie ( pompujemy policzki), więc z piskiem zaczęły zjeżdżać w dół ( przesuwamy język po podniebieniu i wysuwamy na brodę), a rodzice łapali swoje pociechy i podrzucają do góry ( unosimy język z brody w kierunku nosa). Następnie skierowali się do kolejki, wsiedli do wagonika, a lokomotywa wypuściła parę - sz sz sz sz sz.....( naśladujemy głoskę sz). Wolno jechała po terenie Wesołego Miasteczka – czu czu czu czu .( naśladujemy głoskę cz). Rodzina Języczka obserwowała inne spacerujące rodziny (przesuwamy językiem po dolnych zębach, buzia otwarta), dzieciaki biegały po alejkach (przesuwamy językiem po górnych zębach), niektóre jeździły na rowerach („ rysujemy” językiem dwa koła), a w górze nad wszystkimi przeleciał samolot żżżżż..... (naśladujemy głoskę ż). Po przejażdżce dzieci pobiegły na huśtawki ( przesuwamy język od jednego kącika ust do drugiego). Następnie poszli do sali luster. Było tam bardzo zabawnie.
W jednym lustrze pan Języczek był niski i gruby ( kładziemy szeroki język za dolnymi zębami), w drugim lustrze pani Języczkowa była wysoka i chuda ( wysuwamy z buzi wąski język i unosimy w górę). Wszyscy świetnie się bawili.
W końcu postanowili odpocząć. Pan Języczek otworzył butelkę z wodą mineralną, która z szumem wypłynęła z butelki sz sz sz (naśladujemy głoskę sz), a dzieci pana Języczka piły napoje przez słomkę ( układamy język w rurkę). Postanowili uczcić ten dzień wielkimi lodami ( naśladujemy lizanie lodów, wysuwając język z buzi i unosząc go do góry) i watą cukrową ( naśladujemy gryzienie, szeroko otwieramy buzię). Potem dzieciaki kupiły sobie wiatraczki i mocno w nie dmuchały ( dmuchamy – wdech nosem, długi wydech ustami). Byli już bardzo zmęczeni i postanowili wrócić do domu.
Właśnie nadjechał pan woźnica ze swoim zaprzęgiem, więc wrócili bryczką z dwoma konikami (naśladujemy kląskanie konika i parskanie wargami).
3. Ćwiczenia słuchowe ( ćwiczenie koordynacji słuchowo- ruchowej). Logopeda mówi wyrazy, dzieci klaszczą, gdy usłyszą wyraz z głoską SZ, tupią nogą, gdy usłyszą wyraz z głoską RZ ( głoski w nagłosie, śródgłosie i wygłosie wyrazów).
Szalik, żaba, koszyk, burza, kałuża, szyja, maszyna, morze, szynka, koszula, warzywa, żuraw, kapelusz, porządek, plaża, szampon, mysz, Żaneta, Szymon, Mateusz.
4. Utrwalanie głosek szumiących w wyrażeniach . Dzieci losują numerki, logopeda odczytuje odpowiednie wyrażenie, dziecko stara się prawidłowo powtórzyć.
1- myszka i żuczek 2- czerwony szalik 3- szary koszyk 4- czapka dżokeja
5- dżem czereśniowy 6- szklany kieliszek 7- duży talerz 8- czarna czupryna
9- uczynny chłopczyk 10- szalony dżokej 11- olbrzymia dżungla 12- szybka żyrafa
13- żółty żonkil 14- świeże jarzyny 15- szumiąca muszelka 16- żelazna szabla
17- czerwony szalik 18- plaża i morze 19- ptaszek na drzewie 20- szybki Grześ
21- grzeczny Szczepan 22- koleżanka Żanety 23- sanki Szymona
24- czapka i szalik 25- szynka i sok
5. Nauka rymowanki „Paluszkowa rodzina” (ćwiczenia słuchowe i rytmiczne – dzieci powtarzają słowa i gesty).
To dziadek – ze mną majsterkuje
To babcia – lody mi kupuje
To tata – w piłkę ze mną gra
To mama – czyta mi do ucha
To ja – różnych bajek słucham.
6. Zakończenie zajęć, podziękowanie za wspólną pracę.
Rozdanie obrazków do kolorowania „ Rodzina Pana Języczka”