X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 36470
Przesłano:
Dział: Logopedia

Zajęcia logopedyczne: Jak bezpiecznie poruszać się po ulicy

„Jak bezpiecznie poruszać się po ulicy”
SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH W GRUPIE DZIECI SZEŚCIOLETNICH
PROWADZĄCA: ANNA MUSIAŁ

TEMAT ZAJĘĆ : Jak bezpiecznie poruszać się po ulicy

CEL GŁÓWNY: usprawnianie narządów artykulacyjnych, ćwiczenie artykulacji głosek szumiących sz, ż, cz
CELE OPERACYJNE:
- dzieci potrafią prawidłowo wykonywać ćwiczenia narządów artykulacyjnych
- dzieci potrafią artykułować głoski sz, ż, cz w izolacji
- dzieci wyróżniają głoski sz, ż, cz w nagłosie wyrazów
- dzieci znają zasady przejścia przez ulicę
- dzieci kształtują nawyk prawidłowego oddychania i siłę oddechu
- dzieci kształtują nawyk poprawnego mówienia

METODY:
- słuchowe - słuchanie prawidłowego brzmienia głosek szumiących, słuchanie wierszy
- wzrokowe - obserwacja ułożenia narządów artykulacyjnych
- fonetyczne – wykorzystanie zabaw dźwiękonaśladowczych
- ćwiczenia wykonywane przez dzieci.

FORMA ZAJĘĆ: zajęcia z całą grupą

POMOCE:
wiersze: „Światła na skrzyżowaniu” (W. Faber), „ Gdy zamierzasz przejść ulicę” (W. Chotomska)

paski bibuły czerwone i zielone, opowiadanie „Języczek idzie do szkoły”, płyta CD „Piosenka powitalna”

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci – śpiewanie „Piosenki powitalnej” (płyta CD)
Dzieci tworzą koło i witają się piosenką powitalną :
„Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas
jestem ja, jesteś ty, raz, dwa trzy!”

2. Wiersz nawiązujący do tematyki zajęć, czytany przez logopedę:
Światła na skrzyżowaniu (W. Faber)
l. Niech każdy stanie
przed skrzyżowaniem...
Palą się światła...
Popatrz na nie!

2. Światło zielone,
Jak młode listki,
na drugą stronę
zaprasza wszystkich.

3. A światło żółte,
jak liść jesieni,
ostrzega - śpiesz się,
bo ruch się zmieni!

4. Światło czerwone
Jak mak, jak ogień
- wszystkim przechodniom
zamyka drogę!

Po wysłuchaniu wiersza logopeda pokazuje sygnalizator świetlny (zrobiony np. z kolorowego kartonu), dzieci nazywają kolory. Logopeda pyta, jaka głoska jest na początku słowa: czerwony (cz), żółty (ż), zielony (zi). Logopeda pyta, jakiego koloru jest nawierzchnia drogi (szara), a jaka głoska jest na początku słowa szary? (sz). Przypomnienie/ ćwiczenie prawidłowej artykulacji głosek szumiących (sz, ż, cz):
- kiedy mówimy głoski SZ, Ż, CZ, czubki naszych języczków unoszą się za górne ząbki, a usta robią „ryjek”
3. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne „Języczek idzie do przedszkola/szkoły”
Był poniedziałkowy poranek. Zegar cykał cyk –cyk- cyk..., aż w pewnej chwili głośno zadzwonił drrryn- drryn.... Języczek obudził się, ziewnął ( aaaaa......). Bardzo nie chciało mu się wstać (krzywimy buzię, usta, grymasy), ale nie miał innego wyjścia ( język od brody do nosa). Poszedł do łazienki, umył buzię (język dookoła buzi), umył zęby (przesuwamy język po dolnych i górnych zębach) i poszedł zjeść śniadanie ( poruszamy żuchwą w prawą i lewą stronę, pijemy – dzióbek z ust). Schował do plecaka drugie śniadanie: kanapkę, soczek, jabłko ( przy otwartej buzi wysuwamy język i chowamy, nie dotykając zębów) i wyszedł z domu ( buzia otwarta, język skacze od górnych zębów do dolnych). Doszedł do ulicy, zatrzymał się przed pasami ( „rysujemy językiem pasy” – przesuwamy język po górnej wardze, zębach, dolnej wardze i zębach), przystanął ( język na „baczność” – buzia otwarta, język unosi się za górne zęby), rozejrzał się w lewo, prawo, lewo (kierujemy język do lewego- prawego kącika ust). Po drodze przejechał samochód – żżżż.... Gdy upewnił się, że nie nadjeżdża żaden samochód przeszedł przez ulicę (buzia otwarta, język dotyka raz górnych zębów, raz dolnych ). . Następnie droga do przedszkola/szkoły prowadziła przez park. Tam było bezpiecznie, nie jeździły samochody, za to rosły wysokie, szumiące drzewa (unosimy czubek języka do nosa, następnie szumimy: szszsz.......Logopeda przypomina o prawidłowej wymowie głoski SZ: czubek języka za górne zęby, usta „ryjek”). Drzew w parku było bardzo dużo ( buzia otwarta, czubkiem języka „liczymy” dolne i górne zęby), można było chodzić krętymi alejkami (buzia zamknięta, kręcimy językiem w różne strony). Języczek podglądał skaczące wiewiórki (język „skacze” od nosa do brody), które szukały orzeszków (wypychamy językiem raz jeden, raz drugi policzek); ptaszki (robimy dzióbek z ust); ślimaki (wysuwamy język i chowamy przy otwartej buzi). Hmmmm.......może innym razem pospacerujemy po parku, teraz spieszymy się do przedszkola. Języczek musi jeszcze raz przejść przez ulicę. Na tym przejściu stoi sygnalizator, więc uważnie obserwujemy kolory: świeci się światło czerwone, więc Języczek stoi ( język na „baczność” – buzia otwarta, język unosi się za górne zęby), za chwilę światło żółte – Języczek przygotowuje się do przejścia, i wreszcie zielone – można bezpiecznie przejść przez ulicę (idziemy: buzia otwarta, język dotyka raz górnych zębów, raz dolnych ). Nareszcie w przedszkolu! Języczek już widzi kolegów i koleżanki i macha do nich radośnie ( machamy językiem od nosa do brody, od kącika ust do kącika; przesyłamy całusy – ściągamy mocno usta) i uśmiechnięty biegnie do swojej pani ( uśmiechamy się szeroko z widocznymi zębami /bez widocznych zębów).
4. Przypomnienie artykulacji głosek szumiących: sz, ż, cz. Ćwiczenie głosek w odgłosach (wiatr – szszsz...., samochód- żżżżż...., pociąg – czczcz........).
5. Ćwiczenie głosek w nagłosie wyrazów. Logopeda mówi:
- jezdnia jest szara, jakie znacie słowa zaczynające się na SZ?
- to światło jest żółte, jakie słowa zaczynają się na Ż?
- a to światło czerwone, jakie słowa zaczynają się na CZ?
Dzieci podają przykłady słów, logopeda kontroluje poprawność zadania.

6. Ćwiczenia oddechowe .
Logopeda rozdaje dzieciom po dwa paski bibułki: czerwony i zielony. Gdy uniesie w górę bibułkę zieloną – dzieci maszerują po sali robiąc krótkie wydechy na pasek bibułki. Gdy logopeda uniesie w górę bibułkę czerwoną – dzieci stają w miejscu i dmuchają na bibułkę jak najdłużej.

7. Słuchanie i powtarzanie fragmentu wiersza (ćwiczenia pamięciowe). Jednocześnie logopeda przypomina o wyrazistości mowy i odpowiedniej intonacji. Logopeda przypomina o oddechu, otwieraniu buzi, wyraźnym mówieniu. Dzieci powtarzają fragment wiersza, jednocześnie ilustrują go ruchem.

Gdy zamierzasz przejść ulicę (W. Chotomska)

Na chodniku przystań bokiem.
Popatrz w lewo bystrym okiem
skieruj w prawo wzrok sokoli
znów na lewo spójrz powoli.
Jezdnia wolna - więc swobodnie
mogą przez nią przejść przechodnie.
8. Podziękowanie za wspólną zabawę ( dzieci mogą dostać do kolorowania lub wyklejania bibułą obrazki z sygnalizatorem).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.