SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3 – LETNICH
Pracowity jak pszczółka
Data: 29.03.2017r.
Prowadząca: Joanna Sobasz
Miejsce: sala grupy „ Żuczki”
Temat: Pracowity jak pszczółka.
CELE OGÓLNE:
edukacja do wartości - pracowitość
CELE OPERACYJNE:
Dziecko potrafi:
W zakresie wiadomości:
wie, że bycie pracowitym to wartość;
wie, w jaki sposób można wykazać się pracowitością;
W zakresie umiejętności:
Potrafi uważnie słuchać zagadki i podaje jej rozwiązanie,
Potrafi uważnie słuchać opowiadania czytanego przez nauczyciela;
Potrafi uczestniczyć w rozmowach prowadzonych w grupie na określony temat,
Potrafi brać czynny udział w zabawach integrujących grupę.
Potrafi właściwie reagować ruchem na bodźce słuchowe: cisza i dźwięk,
W zakresie postaw:
Jest skoncentrowane na zadaniu, ( uważność )
Współdziała w grupie, ( współdziałanie)
Potrafi słuchać wypowiedzi innych dzieci, czeka na swoją kolej ( uważność, szacunek )
Stara się być pracowity podczas wspólnej zabawy ( pracowitość)
Przełamuje lęk przed wypowiadaniem się na forum grupy ( odwaga )
METODY PRACY:
metody aktywizujące ( zabawy integracyjne , burza mózgów)
słowne(metody żywego słowa)
oglądowe (pokazu)
FORMA PRACY: praca z całą grupą, zespołowa,
POMOCE DYDAKTYCZNE: opowiadanie " Malowany ul" A. Bahdaja; ilustracje do opowiadania, obrazki przedstawiające:lekarza, weterynarza i strażaka oraz odpowiednie do nich zagadki, nagranie na płycie CD utworu " Pszczółki", chusta animacyjna Klanzy, klamerki, małe pompony,wytłaczanki po jajkach pomalowane na żółto, tarka ( guiro), ilustracja pszczoły, nagranie odgłosów pszczół na CD, tamburyn, bębenek, hula - hop 3-4 sztuki
PRZEBIEG:
1) Zabawa integracyjna przy piosence" Powitanie"
Wszystkie dzieci zbierają się w kółeczku i podają sobie ręce. A następnie śpiewają ilustrując słowa piosenki.
Wszyscy są, witam was
Zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty
raz, dwa, trzy...
2) Słuchanie nagrania odgłosu pszczół.
Dzieci słuchają nagrania i odgadują jaki owad wydaje taki dźwięk.
3) Uważne słuchanie opowiadania pt. " Malowany ul"Adama Bahdaja połączone z pokazem ilustracji do czytanego tekstu.
Nauczyciel czyta opowiadanie i jednocześnie pokazuje obrazki ilustrujące słuchany tekst.
4) Rozmowa nt. przeczytanego opowiadania.
Kto pierwszy obudził się w ulu?
Gdzie i w jakim celu poleciała pszczółka?
Kogo spotkała na łące?
Co robił malarz?
Co postanowiła zrobić pszczółka?
Czy pszczoły były ucieszone z tego, że Bze- Bze maluje ul?
Jaką karę otrzymała Bze- Bze od Królowej?
Kiedy Królowa zauważyła malowidła na ścianie?
Czy królowa doceniła pracę małej pszczółki?
5) Zabawa muzyczna: Po dźwięku do ula.
Dzieci siedzą na dywanie w kole razem z N. Jedno z nich staje na środku z zamkniętymi oczami. Dziecko wybrane przez nauczyciela otrzymuje guiro i z jej pomocą naśladuje bzyczenie pszczoły. Mając zamknięte oczy, dziecko e środka koła stara się podążać w kierunku, z którego dochodzi dźwięk.
6) Rozmowa nt wartości, jaką jest pracowitość. Wspólne zastanawianie się : Co to znaczy być pracowitym? W jaki sposób dzieci mogą wykazać się pracowitością?
Zauważcie dzieci, że pszczółki pracowały od rana do wieczora. Zbierały nektar i przynosiły go do ula a w nim produkowały miód. Mała pszczółka też pracowała od świtu do nocy tylko w trochę inny sposób- malowała. To nie podobało się Królowej pszczół na początku ale później doceniła ciężką pracę Bze- Bze. Można powiedzieć, że zarówno Bze- Bze jak i dorosłe pszczoły były pracowite.
Co znaczy być pracowitym? - burza mózgów.
pomagać innym, nie być leniuchem, bawić się i pracować na zajęciach, starać się robić wszystko najlepiej jak potrafię.
W jaki sposób wy możecie wykazać się pracowitością?
pomagać mamie i tacie, uczyć się samodzielności ( samodzielnie ubieram buty, spodnie, płaszczyk ), sam dbam o porządek w swoim pokoju,
7) "Pracowite pszczółki" - zabawa z chustą Klanzy.
N-l rozdaje dzieciom klamerki. Dzieci (pszczółki), biegają po obwodzie chusty (kwiat). Na ciszę
w muzyce pszczółki wskakują na chustę i zbierają pomponiki (nektar) za pomocą klamerek
i przenoszą na plaster miodu (wytłaczanka z jajek).
Zadaniem pszczółek jest wypełnienie całej wytłaczanki "nektarem" i zrobienie przepysznego plastra miodu. Dzieci dzielone są na drużyny w celu wprowadzenia elementu współzawodnictwa
( chłopcy vs dziewczynki) i sprawdzenie, które pszczółki szybciej i efektywniej pracują.
8) " Czarodziejski krąg"
Dzieci siedzą na dywanie a nauczyciel prezentuje 3 obrazki, przedstawiające lekarza, weterynarza
i strażaka. Dzieci określają, jaki zawód wykonują prezentowane osoby.
Następnie nauczyciel czyta krótkie zagadki i zadaniem dzieci jest dopasować rozwiązanie zagadki do ilustracji:
Gdy jesteś chory, zajrzy do ucha;
Zbada twój brzuszek, serce osłucha;
przepisze leki. Jest do pomocy
Gotowy zawsze- i w dzień - i w nocy. ( lekarz)
A jej pacjenci futerka mają
Miauczą i mruczą, gdaczą, szczekają.
Więc gdy masz kaszel, lepiej pamiętaj
- ta pani leczy tylko zwierzęta. ( weterynarz)
Gdy wybuchnie pożar, w wozie na sygnale
Pędzi gasić ogień. Nie lęka się wcale.
Nawet w środku nocy syrena go budzi
a on jest gotowy, by ratować ludzi. ( strażak)
Dzieci wypowiadają się nt obowiązków , jakie mają przedstawione osoby na obrazkach.
Nauczyciel pyta: Czy bycie pracowitym jest czymś dobrym? Czy warto być pracowitym? Dlaczego?
9). Zabawa orientacyjno - porządkowa: "Pszczoły do uli". ( w zależności od czasu)
N. rozkłada na sali kilka obręczy ( hula- hp). Gdy uderza w tamburyn, dzieci zmieniają się
w pszczoły, które bzycząc, latają pomiędzy obręczami. Uderzenia w bęben oznaczają, że zbliża się niedźwiedź, więc pszczoły natychmiast muszą wskoczyć do wybranego przez siebie ula. Żadna pszczoła nie może wypaść z ula.
10) Podsumowanie w kręgu.
Nauczyciel prosi, by każde z dzieci wypowiedziało się na temat: Co dzisiaj podobało mi się najbardziej na zajęciach?
Na koniec nauczyciel rozdaje dzieciom naklejkę za aktywny udział w zajęciach i ich pracowitość.
opracowała: Joanna Sobasz