Scenariusz zajęć tanecznych dla klasy II
Temat zajęć: Przygotowanie do nauki podstawowych kroków do zwrotek piosenki „Stronger”.
Cele ogólne
- nauka podstawowych kroków do zwrotek piosenki „Stronger”,
- rozwijanie zdolności i zainteresowań.
Cele szczegółowe
Uczeń:
- uczy się nowych kroków tanecznych,
- utrwala poznane wcześniej układy taneczne,
- kształci koordynację i sprawność ruchową,
- kształci poczucie rytmu,
- gra na różnorodnych instrumentach perkusyjnych,
- panuje nad własnym ciałem,
- współpracuje w grupie,
- uczy się dyscypliny w czasie wykonywania zbiorowych figur tanecznych.
Formy, metody nauczania oraz środki dydaktyczne
1 Formy nauczania: nauczanie indywidualne, zbiorowe.
2 Metody nauczania: pokaz z objaśnieniem, wykonywanie zadań ruchowych, obserwacja, metoda naśladowcza ścisła, powtórzeniowa, ćwiczeniowa.
3 Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyty z utworami muzycznymi, instrumenty perkusyjne, pompony.
Przebieg zajęć:
I Część wstępna
1. Powitanie, podanie tematu zajęć.
2. Rozgrzewka:
- krążenia głowy,
- krążenia ramion,
- skłony, przysiady,
- ćwiczenia rozciągające.
3. Powtórzenie i utrwalenie układów tanecznych do piosenek: „Taniec z pomponami”,
„Hot and cold”.
II Część główna
1. Pokaz, objaśnienie oraz nauka podstawowych kroków tanecznych do zwrotki piosenki „Stronger”. Nauczyciel demonstruje kroki, uczniowie powtarzają je bez muzyki:
Ustawienie: szachownica
krok aerobikowy, obrót, klaśnięcie na przemian w prawo, lewo 4x
krok dostawny, klaśnięcie w górze 7x
krok podstawowy salsy, młynek góra-dół 3x
2. Ćwiczenie poznanych kroków z muzyką.
III Część końcowa
1. Ćwiczenia uspokajające - gra na instrumentach perkusyjnych – improwizacja do utworu instrumentalnego „Tarantella”.
2. Sprawy organizacyjno - porządkowe.
Zbiórka w siadzie skrzyżnym. Omówienie zajęć - zwrócenie uwagi na te elementy, które są szczególnie ważne lub sprawiają największą trudność.