Scenariusz zajęć
Data: 19.05.2017r.
Miejsce :
Prowadzący: Sylwia Dmiterczuk
Grupa: 5-6 latki
Temat: Zagadki o łące
Cele ogólne:
−rozwijanie mowy i logicznego myślenia;
rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej.
Cele operacyjne
- rozwiązuje zagadki;
- wyraża swoje spostrzeżenia za pomocą ekspresji plastycznej.
Metody:
Słowne: rozmowa, objaśnienia
Oglądowe: pokaz
Aktywizujące: zadań stawianych dziecku
Formy:
z całą grupą
praca zespołowa
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Informacja z książki na temat mrówek, teksty zagadek, obrazki do zagadek,
obrazki roślin łąkowych poprzecinane na połowy, obrazki zwierząt spotykanych na łące, tamburyn, kropidło, naczynie z wodą, instrumenty perkusyjne, karty pracy, cz. 4, s. 44
Przebieg zajęcia
1. Rozmowa na temat mrówek.
– Gdzie mieszkają mrówki?
– Kto rządzi w mrowisku?
– Z czego słyną mrówki?
Mrówki żyją w koloniach i każdy osobnik wykonuje ściśle określone funkcje.
Założycielką kolonii jest samica – królowa. W koloni jest więcej samców niż samic. Samce właściwie poza adorowaniem królowej podczas rójki nie robią nic. Żyją bardzo krótko. Najliczniejszą grupę stanowią robotnice. Wykonują one wszelkie prace: zbierają i dostarczają do mrowiska pożywienie; budują i sprzątają mrowisko; bronią go przed intruzami; opiekują się potomstwem. Robotnice żyją od 4 do 7 lat i ich obowiązki zmieniają się wraz z wiekiem. Młode pracują w gnieździe, a starsze – poza nim. Zajęciem królowej jest wybieranie miejsca na gniazdo i składanie jaj. Królowe są karmione i czyszczone przez robotnice.
Mrówki pobierają pokarm pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Są związane z mszycami. Jest to typowe współżycie, gdyż obie strony odnoszą z tego korzyści (mrówki zlizują rosę miodową wydalaną przez mszyce, w zamian opiekują się nimi).
2. Zabawa dydaktyczna Zagadki o łące.
- Rozwiązywanie zagadek.
Dzieci rozwiązują zagadki i wskazują obrazki przedstawiające rozwiązania.
Skaczą po łące, pływają w wodzie,
żyją z bocianem w ciągłej niezgodzie.
(żaby)
Lata nad łąką w czerwonej kapotce,
a na tej kapotce jest kropka przy kropce
(biedronka)
Rośnie nad wodą ten mały kwiat,
niebieskim oczkiem patrzy na świat
i szepcze skromnie: Nie zapomnij o mnie.
( niezapominajka)
Na zielonej łące rosną ich tysiące,
W swej nazwie „sto” mają
Jak się nazywają?
(stokrotka)
Czy znacie takiego konika,
który pięknie w trawie cyka?
(konik polny)
Krążę nad łąką, ile mam sił,
i zbieram z kwiatów złocisty pył.
(pszczoła)
Pracowite, małe
budują wspaniałe
kopczyki, pałace.
Szanujmy ich pracę.
(mrówki)
Ten piękny owad
odwiedza kwiateczki,
ma skrzydła tęczowe,
niekiedy w kropeczki
(motyl)
Ma dwa różki, choć nie bodzie
mieszka w trawie albo w wodzie.
Domek swój, jak sami wiecie,
nosi zawsze na swym grzbiecie.
(ślimak)
Czerwone ma nogi
biało-czarne piórka, ,
do wody przed nim
żaby dają nurka.
(bocian)
3. Ćwiczenie spostrzegawczości –
Dziwne rośliny.
Nauczyciel układa przed dziećmi obrazki wybranych roślin rosnących na łące, złożonych
z dwóch niepasujących do siebie połówek. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie, z połówek jakich roślin składa się dany obrazek i prawidłowe ich dopasowanie.
4. Ćwiczenia słuchowe i artykulacyjne
– Rozpoznajemy głosy.
Dzieci losują obrazki, naśladują głosy przedstawionych na nim zwierząt, np.
bociana – kle, kle;
żaby – kum, kum;
pszczoły – bzz, bzz;
konika polnego – cyk, cyk;
pozostałe dzieci odgadują, co przedstawiają obrazki.
Następnie wszyscy naśladują podane głosy.
5.Zabawa orientacyjno - porządkowa
Deszczyk i kwiaty. Dzieci – kwiaty – poruszają się w rytm tamburynu. Podczas przerwy w grze kwiaty przykucają i zasypiają. Nauczyciel – deszczyk – spaceruje między nimi i delikatnie kropi je kropidłem umoczonym w naczyniu z wodą. Pod wpływem
deszczu kwiaty budzą się i powoli wstają, rozprostowują płatki i liście.
Akompaniament na tamburynie jest sygnałem do wznowienia ruchu.
6. Zabawa pantomimiczna – Naśladujemy mieszkańców łąki.
Nauczyciel prosi dzieci, aby gestem, ruchem, mimiką przedstawiły mieszkańców łąki
i czynności przez nie wykonywane: pszczołę zbierającą pyłek kwiatowy; mrówkę sprzątającą ścieżkę; motyla, który porusza skrzydłami i strząsa krople rosy; osy polerujące listki jaskrów.
7. Karta pracy, cz. 4, s. 44.
Rysowanie żaby, maka, motyla i ślimaka w odpowiednich ramkach. Kolorowanie rysunków.
8. Ćwiczenia gimnastyczne