Scenariusz zajęcia z zakresu kształtowania pojęć matematycznych
Wioletta Lipa
Temat: Znam figury
Cele ogólne:
- rozróżnianie figur geometrycznych
- kształtowanie pojęcia liczby
- utrwalenie nazw kolorów
- umiejętność przeliczania
- nabywanie umiejętności aktywnej pracy
- kształtowanie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- terapia ręki
Cele operacyjne :
- nazywa i rozpoznaje figury geometryczne
- nabywa umiejętność liczenia i posługiwania się liczebnikami głównymi
- reaguje na sygnały dźwiękowe i polecenia słowne
- umie pracować na materiale niekonwencjonalnym- woreczek z żelem
- doskonali chwyt pęsetkowy
- nazywa kolory
Metody: czynna - zadań stawianych do wykonania,
Forma: praca z całą grupą,
Środki dydaktyczne: woreczki strunowe, żel, koraliki, paski kolorowego papieru, tablice z figurami, łapki na muchy, plastikowe figury geometryczne, klej, nagranie cd muzyka z Klanzy
Przebieg zajęcia
1.Powitanie
2.WSTĘP
•rozwiązywanie zagadek na temat figur i wybieranie ich ze zbioru figur a następnie wkładanie do posiadanych przez dzieci kół.
•Segregowanie figur w kołach dzieci ze względu na kształt.
•Segregowanie figur w kołach dzieci ze względu na kolor.
•Opisanie przez dzieci kształtu każdej figury.
3.CZĘŚĆ GŁÓWNA
•Naklejanie na woreczkach strunowych figur geometrycznych, tworzonych z pasków papieru, napełnianie woreczków żelem i koralikami.
•Zabawy z woreczkami:
-przesuwanie określonej ilości koralików do wskazanych figur geometrycznych,
- dodawanie ilości koralików w poszczególnych figurach i określanie ich sumy
ZABAWA RUCHOWA
Zbieranie w rytm muzyki rozłożonych na dywanie figur geometrycznych i umieszczenie ich w określonych pętlach.
4.ZAKOŃCZENIE
•Łapiemy figury- zakrywanie łapkami na muchy figury opisanej przez nauczyciela
•Utrwalenie wiadomości zdobytych przez dzieci podczas rysowania pajaca z figur wg opisu nauczyciela