Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców( grupa3-4 latki)
Jesienne witaminki dla chłopczyka i dziewczynki
Cele ogólne:
-kształtowanie nawyku jedzenia warzyw i owoców,
-rozumienie znaczenia witamin dla zdrowia
- uczenie dzieci zasad koleżeńskiej współpracy potrzebnej do osiągania zakładanych celów
Cele operacyjne:
- dziecko zna walory zdrowotne warzyw i owoców
- dziecko rozpoznaje owoce przez zmysły (węch, smak, dotyk)
Forma zajęć: indywidualna, zespołowa, grupowa
Metoda: gry i zabawy dydaktyczne, metoda zadań stawianych dziecku, rozmowa
Środki dydaktyczne: wiersz Witaminki, piosenki Witaminki i Ogórek, dwa kosze z napisami owoce, warzywa, owoce i warzywa, kartoniki z narysowanymi owocami i warzywami w kopertach, ilustracje połówek warzyw i owoców, tacki
Przebieg zajęcia:
1.Piosenka na wprowadzenie Dzień dobry
2. Wprowadzenie hasła dzisiejszych zajęć
Najlepsze witaminy to owoce i jarzyny.
Oraz poznanie innych:
Wszyscy mamy słodkie minki, bo zjadamy witaminki
Truskawki i maliny jedzą super dziewczyny.
Ziemniaki i buraki jedzą super chłopaki.
Jedz śliweczki i banany a będziesz kochany.
Przez cały sok pij owocowy sok.
(dzieci powtarzają głośno)
3. Słuchanie wiersza -Witaminki
Hej chłopaki i dziewczynki
czy Wy znacie witaminki?
Przed chorobą bronią Was,
gdy jesienny nadszedł czas.
Gdy już zimno i szaruga,
a przed nami zima długa.
Wtedy tylko witaminy:
jabłka, gruszki i cytryny.
Cebula, szczypiór i pomidory,
groch, pietruszka i zielone pory.
Dodaj mleko, serek biały
czyś jest duży, czy też mały.
Hej chłopaki i dziewczynki
jedzcie zawsze witaminki.
4. Rozmowa na temat wartości odżywczych warzyw i owoców. Wypowiadanie się również na temat różnych potraw przygotowywanych z warzyw i owoców.
5. Taniec owocowo- warzywny – Każde dziecko otrzymuje sylwetę owocu lub warzywa. Przy dźwiękach muzyki dzieci tańczą pojedynczo, w parach mieszanych (owoc-warzywo, w parach jednakowych ( owoc-owoc, warzywo- warzywo).
6.Zabawa edukacyjna – Czy to owoc czy warzywo - zagadki o warzywach i owocach. Dzieci siedzą w kole- w środku koła zgromadzone warzywa i owoce. Po rozwiązaniu zagadki wybrane dziecko umieszcza odpowiednie warzywo lub owoc w wybranym koszyku.
-Na ogonie złota głowa. Smaczne pestki w sobie chowa.(dynia)
- Różowo zakwitło wiosną, przez lato pięknie urosło.
Jesienią w zadzie dojrzało. Rumiane, okrągłe, zapachniało.(jabłko)
-Ma gruby brzuszek i kolor żółto-zielony.
Będzie z niej w zimie kompot wymarzony...(gruszka)
-Z grządki w ogródku zrywamy je co rano,
Najlepiej nam smakują z bitą śmietaną. ...(truskawki)
- Ma gruby brzuszek i ogonek mały
Będzie z niego pewnie barszczyk doskonały. ... (burak)
-Jakie warzywo, nawet niewielkie, wyciśnie z oczu słoną kropelkę? ... ( cebula)
-Nie jest skoczkiem, ma tyczkę, przerośnie ogrodniczkę.
Zdobi działki, ogródki, w nazwie ma trzy nutki. (fasola)
-Zielone łódeczki w nich małe kuleczki.
Ugotuję te kulki Na śniadanie dla Julki. ... (groch)
-Dobra gotowana, dobra i surowa. Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa.
Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno- wnet z ziemi wyskoczy. (marchewka)
-Pod krzakiem w polu rośnie ich wiele.
Dzieci je chętnie pieką w popiele. ... ( ziemniaki)
-Skórka jak aksamit ,miąższ soczysty wielce.
Gdy ugryziesz trochę, zaraz zechcesz więcej.(brzoskwinia
-Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę,
Ma bielutki korzeń i zieloną natkę.(pietruszka)
-Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
A zimą w beczce leży kiszony.(ogórek)
- Jaka to głowa duża, czy mała,
Z zielonych liści składa się cała.(kapusta, sałata)
- Skórka fioletowa, miąższ pod nią złoty.
Smakuje wybornie, wszyscy wiemy o tym.(śliwka)
-Czerwieni się ze wstydu. Dojrzewa na słonku.
Wśród zielonych liści wisi na ogonku.(wiśnia)
-Z wierzchu czerwona, a w środku biała.
Kiedyś ją jadłeś w język cię szczypała(rzodkiewka)
6. Poznawanie warzyw i owoców za pomocą różnych zmysłów.
a) Dzieci – wybrane losowo – z zawiązanymi oczami wyjmują z worka po jednym owocu, poznają dłońmi jego kształt, określają słowami kształt i wielkość, sprawdzają, jaki ma zapach i odgadują nazwę owocu. Następnie zdejmują opaskę, sprawdzają, czy udało im się zgadnąć, opisują wygląd owocu (np. kolor i jakość skórki).
b) dzieci – wybrane losowo – z zawiązanymi oczami zjadają kawałek owocu, opisują słowami jego smak i zgadują nazwę
7. „Zanieść owoc, warzywo” – zabawa ruchowa - na tacka dzieci niosą warzywo lub owoc tak, aby nie upadło. W tle leci piosenka - Ogórek
8 „Do kogo należy ta połówka” – zabawa dydaktyczna – ilustracje z połówkami owoców dopasowują do ich całych odpowiedników.
9. Dowolny taniec przy piosence Witaminki.
10. Podsumowanie zajęć- rozmowa na temat wiadomości zdobytych przez dzieci w czasie zajęć
Wniosek – Warzywa i owoce zawierają witaminy i sole mineralne, które są niezbędne dla zdrowia człowieka.
11. Zaproszenie rodziców z dziećmi do wspólnego wykonania warzywno- owocowej kukiełki.
Wystawa prac.
12. Zaproszenie dzieci przez rodziców na degustacje przygotowanych przez nich potraw z owoców i warzyw.
Opracowała Teresa Baran
Przedszkole w Ścinawie