Numer: 36351
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Karnawał dawniej i dziś. Scenariusz zajęć

Prowadząca: Anna Jakimiuk
Temat kompleksowy: Wesoły karnawałowy
Temat zajęcia: Bal karnawałowy- dawniej i dziś

Cele ogólne:
- budzenie szacunku wobec dorobku przeszłych pokoleń
- rozumienie potrzeby ochrony tradycji
- zapoznanie dzieci ze zwyczajami karnawałowymi
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozumie słowo karnawał, zapust, wie co ono oznacza
- wie, jak wyglądały bale w dawnych czasach
- potrafi odczytać słowa zaszyfrowane w rebusie
- porównuje liczebność zbiorów
- tańczy ludowe tańce
- wyszukuje różnice między obrazkami
- reguluje siłę wdechu i wydechu
- potrafi wykonać maskę karnawałową
- rozwija pomysłowość i kreatywność
- porządkuje miejsce pracy.
Metody pracy:
- słowna: wiersz, rozmowa, objaśnienia, piosenka
- czynna: zadań stawianych do wykonania, kierowania własną działalnością dziecka, samodzielnych doświadczeń
- oglądowa: pokaz, obserwacja, demonstracja
Forma pracy:
- z całą grupą
- indywidualna
- praca w parach

Środki i materiały dydaktyczne:
tekst wiersza „Bal przebierańców” A. Dorosz; ilustracja przedstawiająca bal karnawałowy, maskaradę, zapusty, kolędników; rebusy; puzzle; karty pracy, płyta CD z ludowymi melodiami; maski- szablon na gumce; wstążki; piórka; klej; nożyczki; cekiny; serpentyny
Przebieg zajęcia:

I. WSTĘP

1. Powitanie

II. CZĘŚC WŁAŚCIWA
2. Rebusy
3. Wiersz
„Bal przebierańców” A. Dorosz
Zaczniemy rok balem! Balem przebierańców!-
Zarządził król znany z sympatii do tańców.
Wielki ruch się zaczął w szatniach, garderobach.
Mówi się o krojach, dodatkach ozdobach...
Każdy stroju szuka, jak skarbu cennego
By na bal przyodziać coś niebanalnego
Jednej się królewnie pomysł nie podoba:
-nie wymaga ozdób królewska uroda!
Na nic mi przybranie, gdy jestem królową?
Wszak władczyni powinna zostać sobą
...A może się przebrać...tak gości zaskoczyć
Żeby ze zdziwienia przecierali oczy?!
-wiem ! – koronę ściąga sprytną robiąc minkę...
- Na bal przebiorę się za ....grzeczną dziewczynkę.
4. Odpowiedzi na pytania dotyczące wiersza.
5. Opowieść nauczyciela, jak dawnej wyglądał karnawał, o zwyczajach karnawałowych, o tradycji tego czasu. Dzieci poznają określenie „Zapusty”.
6. Układanie puzzli na dużej tablicy przedstawiających zapusty.
7. Taniec „Litery”.
8. Różnice. Wyszukiwanie 5 różnic między dwoma obrazkami.
9. Ćwiczenia oddechowe „Balonik”.
Dzieci leżą swobodnie na plecach, ręce złożone na przeponie (baloniki). Podczas głębokiego, dość szybkiego wdechu „Baloniki” napełniają się powietrzem. Na dany znak- długi wydech na głosce ssss... (powietrze z sykiem uchodzi z dziurawego balonika).
10. Porównywanie liczebności zbiorów. Maski z miną smutną i wesołą. Liczenie, porównywanie, których masek jest więcej, których mniej.
11. Piosenka „Przedszkolna samba” połączona z przygotowaniem palców do pracy plastycznej. Podczas refrenu dzieci „tańczą” paluszkami.
12. Wykonanie masek karnawałowych- swobodny wybór techniki. Czas na wykonanie zadania- 2 utwory ludowe.
13. Taniec „Grozik” połączony z masakaradą w maskach.

III. ZAKOŃCZENIE
14. Podsumowanie o roli tradycji w życiu każdego Polaka.
15. Podziękowanie za zajęcie, poczęstunek pączkami.

Literatura:
B. Ogrodowska, Polskie obrzędy i zwyczaje, Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2004
I. Koźmińska, E. Olszewska, Z dzieckiem w świat wartości, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2014
Z. Kuchowicz, Obyczaje staropolskie XVII-XVIII wieku, Wydawnictwo Łódzkie, 1975
M. Kuźmińska, Od świąt do świąt, Wydawnictwo Egmont, Poznań 2007
M. Kuźmińska, Święta z Tradycją, Wydawnictwo Egmont, Poznań 2007
B. Stelmachowska, Rok obrzędowy na Pomorzu, Wydawnictwo Region, Gdynia 2016

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.