Scenariusz zajęcia matematycznego
Imię i nazwisko nauczyciela: Jolanta Dzik
Temat zajęcia: W krainie pór roku– zabawy matematyczne.
Grupa: 5-latki
Cele główne zajęcia:
-dostrzeganie regularności typu: Wiosna, lato, jesień , zima
-grupowanie przedmiotów w sensowny sposób;
- układanie rytmów, dostrzeganie regularności podczas układania;
-segregowanie kartoników według koloru, kształtu i liczenie ich. Ustalanie , gdzie jest więcej, gdzie mniej, a gdzie tyle samo.
-rozróżnianie strony lewej i prawej
Cele operacyjne:
1. wynikające z podstawy programowej
Obszar IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka.
4/12 Klasyfikuje przedmioty według wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty grupy, szeregi , rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne, nadając im znaczenie, rozróżnia podstawowe figury geometryczne.
4/14 określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów, rozróżnia stronę lewą i prawą;
4/15przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych czynności, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10, eksperymentuje z tworzeniem kolejnych liczb, wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej, liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego;
4/16) posługuje się w zabawie i w trakcie wykonywania innych czynności pojęciami dotyczącymi następstwa czasu np. wczoraj, dzisiaj, jutro, rano, wieczorem, w tym nazwami pór roku, nazwami dni tygodnia i miesięcy;
2. wynikające z zajęcia
-Dziecko rozpoznaje i nazywa pory roku;
-grupuje obrazki w zależności od pory roku;
-ustala równoliczność zbiorów, posługuje się określeniami: więcej, mniej, tyle samo
-segreguje kartoniki według kształtów i liczy je w każdym zbiorze osobno;
-potrafi kontynuować rytm;
-składa rozcięte obrazki w sensowną całość;
-określa kierunki w sytuacjach zabawowych
Formy pracy: w parach, indywidualna, zbiorowa
Metody: Klanza, Pedagogika zabawy, metoda praktycznego działania, Dziecięca matematyka wg Gruszczyk-Kolczyńskiej i E. Zielińskiej, metoda słowna.
Środki i pomoce dydaktyczne: płyta CD Klanza , koło z kolorami przedstawiającymi 4 pory roku; worek,; obrazki do rytmu,; puzzle obrazkowe, kostka duża, figury geometryczne, Bogdanowicz Płyta CD, frotki,
Literatura:
Edyta Gruszczyk- Kolczyńska, E. Zielińska „Wspomaganie rozwoju umysłowego czterolatków i pięciolatków” WSiP 2004, Bliżej przedszkole nr11.146 listopad 2013 s.53; Bliżej przedszkola nr11.134 listopad 2012 s.6; Edyta Gruszczyk- Kolczyńska, E. Zielińska Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze dla dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole” wyd. Edukacja Polska 2009
Przebieg:
1. Zabawa powitalna wg Klanzy „Powitanka”
Są już z nami wszystkie dzieci no to zaczynamy
Jedna ręka, druga ręka
Wszystkich dziś witamy.
Kto taka piosenkę zna
Niechaj zrobi tak jak ja./2x/
2. Zabawa dydaktyczna „Czarodziejski worek”:
-Ułożenie koła pór roku. Ustalenie kolorów dla każdej pory roku.
- losowanie obrazków pasujących do danej pory roku i układanie ich na kole
-dostrzeganie regularności typu „Pory roku”
3. Zabawa : Dokończ rytm
Każde dziecko układa rytm składający się z czterech kolorów symbolizujących pory roku na kartce w kształcie koła.
4. Zabawa ruchowo-matematyczna „Rzucamy kostką”
Każde dziecko po kolei rzuca dużą kostką. Zadaniem dziecka jest policzyć kropki i podskoczyć, klasnąć tyle razy, ile wskazuje liczba kropek.
5. Figury matematyczne-segregowanie figur wg koloru, kształtu. Przeliczanie , których jest więcej , mniej , tyle samo.
6. Prawa noga, lewa noga –zabawa utrwalająca prawą i lewą stronę.
7. Zabawa spostrzeżeniowa: ”Układamy puzzle” - dzieci otrzymują puzzle i układają w całość
Dowolny obrazek tniemy na oczach dziecka na części w zależności od możliwości dziecka.
(4-8części)
8. Zabawa relaksacyjna chusta animacyjną;
Pod chustą przechodzą dzieci które:
-mają okulary
-mają długie włosy
-mają bluzki w kolorze białym....
( można wymyślać dowolnie dostosowując do grupy)
9. Ewaluacja zajęcia.
Dzieci kładą słoneczka na uśmiechniętej lub smutnej buźce.