Numer: 36337
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz uroczystości pasowania na przedszkolaka

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI
,,PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA”
W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH

Cele ogólne:
- wspomaganie procesu adaptacji dziecka do przedszkola,
- wytworzenie atmosfery wzajemnego zaufania, radości, przyjaźni i otwartości,
- integrowanie dzieci ze środowiskiem przedszkolnym,
- tworzenie przyjaznej atmosfery we wspólnej zabawie z rodzicami,
- prezentowanie umiejętności dzieci nabytych w pierwszych miesiącach pobytu w przedszkolu,
- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie,
- nawiązanie współpracy z rodzicami i włączenie ich do wspólnego przeżywania przedszkolnej uroczystości,
- integracja rodziców, zachęcanie do współdziałania.
Cele szczegółowe:
- dziecko pokonuje nieśmiałość i lęk przed występami przed dużą publicznością,
- dziecko prezentuje przed rodzicami nabyte w przedszkolu umiejętności,
- dziecko recytuje wiersze, śpiewa i ilustruje ruchem piosenki, wykonuje proste układy taneczne,
- dziecko kulturalnie zachowuje się podczas występu,
Metody:
- aktywizujące: słowne i czynne,
Formy:
- zbiorowa,
Środki dydaktyczne:
Dekoracja sali, opaski ze słoneczkiem, pamiątkowe plakietki, żółte chustki, sylwety zwierząt: węża, muchy, żaby, bociana, małpy, dinozaura, kota, apaszki kolorowe dla każdego dziecka, listki jesienne, symbole narodowe: Godło, Flaga, Hymn, ołówek do pasowania, tekst przyrzeczenia, słoneczka, dyplomy, upominki dla dzieci, odtwarzacz i płyty CD.

PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:
Dzieci wchodzą i ustawiają się w półkolu.

1. Powitanie gości.
Bardzo serdecznie i gorąco witamy wszystkich Państwa na dzisiejszej uroczystości, jaką jest „Pasowanie na przedszkolaka”.

Od pierwszych dni pobytu dzieci w przedszkolu, poczyniłyśmy wiele starań, aby pokonać stres i zapobiec negatywnym przeżyciom dzieci podczas przekraczania progu przedszkola. Jesteśmy przekonane, że Państwa dzieci mają poczucie bezpieczeństwa, a Państwo pewność, że nasze przedszkole jest tym miejscem, gdzie bez obawy można pozostawić swoje dzieci. Pragnęłabym, aby kiedyś po latach wspomnienie przedszkola i dzisiejszego dnia było długą i wspaniałą opowieścią przepełnioną radosnymi i beztroskimi wspomnieniami, godnymi zapamiętania. Zanim nastąpi moment pasowania, dzieci zaprezentują się w nowej roli – roli przedszkolaka – aktora, który tańczy, śpiewa, recytuje i liczy.
Jest to ich pierwszy, tak ważny występ, przed tak dużą, choć bardzo im bliską widownią. Prosimy, więc o gromkie brawa. Zapraszamy!

2. Występ dzieci:

Teraz poprosimy dzieci o powitanie wszystkich przybyłych gości piosenką

2.1 Piosenka „Całuski”:
Wesoło witamy, wesoło witamy,
Wszystkich Was, wszystkich Was.
Radośnie śpiewamy, radośnie śpiewamy,
Cały czas, cały czas.
Ciekawe, ciekawe, co robić będziemy,
Co teraz, co teraz, dla Was szykujemy:
1,2,3
Całuski, całuski dzisiaj dla Was mamy,
Całuski, całuski damy Wam.

2.2 Wiersz „Powitanie”, Edux.pl (po przeróbce)
My jesteśmy przedszkolaki,
A to nasze panie.
Zapraszamy wszystkich
Na nasze pasowanie.
Lecz sobie nie myślcie,
Że tu będą cuda.
My sami nie wiemy,
Czy nam się to uda.
Chcemy wam zaśpiewać
I zatańczyć ładnie.
Proszę się nie gniewać,
Jeśli źle wypadnie.
Bo my nie aktorzy,
Tylko małe dzieci.
Ucieszy nas bardzo,
Gdy brawo bić będziecie.

2.3. „Jestem sobie przedszkolaczek”, M. Terlikowska

1. Jestem sobie przedszkolaczek,
Nie grymaszę i nie płaczę,
Na bębenku marsza gram – ram tam tam, ram tam tam.
2. Mamy tu zabawek wiele,
Razem bawić się weselej,
Bo kolegów dobrych mam - ram tam tam, ram tam tam.
3. Mamy klocki, kredki, farby,
To są nasze wspólne skarby,
Bardzo dobrze tutaj nam - ram tam tam, ram tam tam.
4. Kto jest beksą i mazgajem,
Ten się do nas nie nadaje,
Niechaj w domu siedzi sam - ram tam tam, ram tam tam.

3. Zaproszenie do zabawy:
Aby zostać prawdziwymi przedszkolakami, musimy udowodnić zaproszonym gościom, że potrafimy już pięknie tańczyć, śpiewać, recytować wiersze, a nawet liczyć. Gotowi do zabawy? To zaczynamy.

3.1. Piosenka „Jadę, jadę...”- dzieci ilustrują ruchem piosenkę.
Wsiadamy do samochodów i jedziemy w podróż ...
Jadę, jadę, jadę, jadę, jadę, jadę - ooo,
Jadę, jadę, jadę, jadę, jadę, jadę - co,
Jadę, jadę, jadę, jadę, jadę, jadę - gdzie,
Jadę, jadę, jadę, jadę - zatrzymuję się.

3.2. Kraina zwierząt
Dojechaliśmy do pięknego ZOO w Warszawie, naszej stolicy. Ciekawe, jakie zwierzęta możemy tu spotkać. Popatrzcie mamy tu pudełko, a w środku? Kopertę z figurami geometrycznymi i plan zwiedzania ZOO: Zobaczmy co znajduje się w pierwszej kopercie? Pomóżcie mi odszukać na tablicy kopertę z żółtym kołem. Ciekawe co jest w środku? Otwieramy?

1. Żółte koło – sylweta węża.
Dzień dobry wężu miło nam cię poznać, chcemy zaśpiewać ci piosenkę. Zatańczysz z nami?
Piosenka „Idzie wąż”- Maluchy Zuchy cz.1
Do widzenia wężu, musimy już iść.
A teraz zobaczmy, co znajduje się w drugiej kopercie? Poszukajcie czarnego trójkąta. Ciekawe co jest w środku?

2. Czarny trójkąt – sylweta muchy - chustki.
Dzień dobry mucho, miło nam cię poznać, chcemy zaśpiewać ci piosenkę, ale do tego potrzebujemy kolorowe chustki.
Piosenka „Lata mucha”- Maluchy Zuchy cz.1
Do widzenia mucho, niestety musimy już iść.

A teraz zobaczmy, co znajduje się w trzeciej kopercie? Poszukajcie zielonego kwadratu. Zobaczmy co jest w środku?

3. Zielony kwadrat – sylweta żaby.
Witajcie przyjaciele, miło, że możemy was zobaczyć. Mamy dla was prezent, piosenkę i taniec. Dziewczynki żabki ustawią się po jednej stronie sali, a chłopcy po drugiej.
Piosenka „Jesteśmy żaby”- Maluchy Zuchy cz.1
Do widzenia żabko, niestety musimy już iść, chcemy odwiedzić jeszcze inne zwierzęta.

A teraz zobaczmy, co znajduje się w czwartej kopercie? Poszukajcie brązowego trójkąta. Zobaczmy co jest w środku?
4. Brązowy trójkąt – sylweta małpy.
Dzień dobry małpko, jak masz na imię? Filomena? Ojej, to wspaniale, bo my znamy piosenkę o małpce Filomenie i chętnie ją zaśpiewamy.
Piosenka „Małpa Filomena”- Maluchy Zuchy cz.2
Do widzenia małpko, niestety musimy już iść, zobaczyć jeszcze inne zwierzęta.

A teraz zobaczmy, co znajduje się w ostatniej, piątej kopercie? Poszukajcie czerwonego prostokąta. Zobaczmy co jest w środku?

5. Czerwony prostokąt – sylweta dinozaura, mrówki i słonia.
Witajcie przyjaciele. Dla was też mamy małą niespodziankę. Nauczyliśmy się chodzić jak wy i potrafimy szybko reagować na polecenia. Sami zobaczcie.
Piosenka „Chodzą mrówy”- Maluchy Zuchy cz.2
Żegnajcie przyjaciele, miło nam było was poznać. Niestety musimy już iść, bo czeka nas dalsza podróż. Do zobaczenia!

Opuszczamy krainę zwierząt, ale dalej w naszą podróż polecimy samolotem...

3.3. Piosenka „Jadę, jadę...”- dzieci ilustrują ruchem piosenkę.
Lecę, lecę, lecę, lecę, lecę, lecę - ooo,
Lecę, lecę, lecę, lecę, lecę, lecę – co,
Lecę, lecę, lecę, lecę, lecę, lecę – gdzie,
Lecę, lecę, lecę, lecę –zatrzymuję się...

Ojej zobaczcie, jest tu jakieś pudełko, z napisem 3 latki, sprawdźmy, co jest w środku. Książeczka z wierszykami? A. już wiem, trafiliśmy do krainy wierszyka, więc powiemy rodzicom wierszyk.

3.4. Kraina wierszyka – dzieci ustawiają się przodem do rodziców i recytują wierszyk

„Mam 3 latka”, I. Suchorzewska
Mam 3 latka, trzy i pół,
Sięgam brodą ponad stół,
Do przedszkola chodzę z workiem
I mam znaczek z muchomorkiem.
Pantofelki ładnie zmieniam,
Myję ręce do jedzenia,
Zjadam wszystko z talerzyka,
Tańczę, kiedy gra muzyka.
Umiem wierszyk o koteczku
I tchórzliwym koziołeczku
I o piesku, co był w polu,
Nauczyłem się w przedszkolu.

Opuszczamy krainę wierszyka, ale dalej w naszą podróż popłyniemy statkiem...

3.5. Piosenka „Jadę, jadę...”- dzieci ilustrują ruchem piosenkę.
Płynę, płynę, płynę, płynę, płynę, płynę – ooo,
Płynę, płynę, płynę, płynę, płynę, płynę – co,
Płynę, płynę, płynę, płynę, płynę, płynę – gdzie,
Płynę, płynę, płynę, płynę – zatrzymuję się...

3.6. Kraina tańca
Zobaczcie dopłynęliśmy do krainy, ale jakiej? Żeby to odgadnąć należy zajrzeć do torebeczki, ciekawe, co tam jest? Baletnica! Już wiem, jesteśmy w krainie tańca. A przecież my znamy taniec z elementami baletu. Zróbcie koło, zatańczymy razem.
Taniec: „Polka Trish – Trash”

Pięknie zatańczyliśmy, opuszczamy krainę tańca i wyruszamy w dalszą podróż, tym razem pobiegniemy....

3.7. Piosenka „Jadę, jadę...”- dzieci ilustrują ruchem piosenkę.
Biegnę, biegnę, biegnę, biegnę, biegnę, biegnę – ooo,
Biegnę, biegnę, biegnę, biegnę, biegnę, biegnę – co,
Biegnę, biegnę, biegnę, biegnę, biegnę, biegnę – gdzie,
Biegnę, biegnę, biegnę, biegnę – zatrzymuję się...

3.8. Kraina Jesieni – zobaczcie, kolejna niespodzianka, małe pudełeczko, a w nim ... kolorowe liście. Jaką mamy porę roku? JESIEŃ! A czy wiecie, co się dzieje jesienią? Dobiegliśmy do jesiennej krainy. Żeby ją opuścić musimy naszym gościom pięknie zaśpiewać piosenkę „Ola i liście”, ustawcie się przodem do rodziców, weźcie chustki i zaśpiewajmy razem.

Piosenka: „Ola i liście”, L. Krzemieniecka
1. Poszła Ola na spacerek,
Na słoneczko, na wiaterek,
A tu lecą jej na głowę,
Liście złote i brązowe.
2. Myśli Ola, liści tyle,
Bukiet zrobię z nich za chwilę,
La, la, la, la...............

Znacie już pierwszą porę roku, umiecie śpiewać piosenkę o jesieni, więc opuszczamy jesienną krainę i ruszamy w dalszą drogę, ale niestety dalej musimy iść...

3.9. Piosenka „Jadę, jadę...”- dzieci ilustrują ruchem piosenkę.
Idę, idę, idę, idę, idę, idę – ooo,
Idę, idę, idę, idę, idę, idę – co,
Idę, idę, idę, idę, idę, idę – gdzie,
Idę, idę, idę, idę, idę, idę – zatrzymuję się...

3.10. Kraina Liczb – dzieci ustawiają się przodem do rodziców i śpiewają piosenkę „Ja jeden palec mam”:
Tym razem doszliśmy do Krainy Liczb. W tej krainie dużo się liczy, więc i my pokażemy naszym gościom, że pouczyliśmy się liczyć i zaśpiewamy piosenkę „Ja jeden palec mam”:

Ja jeden palec mam – 3x
I coraz szybciej gram.
Ja dwa palce mam -3x
I coraz szybciej gram. (itd. aż do 10)

Policzyliśmy do 10, możemy więc opuścić krainę liczb.

3.11. Polska, moja ojczyzna
Wiem, że moglibyśmy odwiedzić jeszcze wiele krain, ponieważ wy już bardzo dużo potraficie, ale przecież pani dyrektor czeka z niecierpliwością, żeby was pasować na przedszkolaka. Wiecie co, musimy już wracać, ale przez tą podróż ja zapomniałam gdzie my mieszkamy, w jakim kraju? Może ostatnia niespodzianka nam podpowie. Otwórzmy pudełeczko i zobaczmy, co tam jest.
Symbole Narodowe: Flaga Polski, Godło Polski, Hymn.
A czy wy potraficie zaśpiewać Hymn Polski? Tym razem poproszę rodziców i gości o powstanie. Baczność! Do hymnu!

„Mazurek Dąbrowskiego”
Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy.
Marsz, marsz Dąbrowski. Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem, złączym się z narodem.

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy.
Marsz, marsz Dąbrowski. Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem, złączym się z narodem.
Spocznij!

Skoro wiemy, w jakim kraju mieszkamy, możemy ruszać do domu. Wsiadamy do pociągów i wracamy do naszego przedszkola.

3. 12. Piosenka „Wesoły pociąg”- dzieci ilustrują ruchem piosenkę.
Ciuch, ciuch, ciuch – 2x
Koła w ruch – 2x
Ciuch, ciuch, ciuch – 2x
Wsiada do nas każdy zuch!
Ciuch, ciuch, ciuch – 2x
Koła w ruch – 2x
Ciuch, ciuch, ciuch – 2x
Para bucha buch, buch, buch!
Ciuch, ciuch, ciuch – 2x
Koła w ruch – 2x
Ciuch, ciuch, ciuch – 2x
Pociąg dyszy duch, duch, duch!
Pociąg jedzie coraz prędzej,
Co to będzie, co to będzie....

3.13. Taniec radości: „Rock & Roll”
Hurra, dojechaliśmy do Polski, do naszego miasta, Bartoszyce, do naszego przedszkola. Z tej radości zatańczymy taniec.

3.14. Wiersz „Jestem duży”- dzieci ustawiają się przodem do rodziców i recytują wierszyk:
Dojechaliśmy do naszego przedszkola, do naszej sali, nasza podróż trwała bardzo długo i zobaczcie drodzy nasi goście jak dzieci urosły. Urosły prawda? Więc powiemy wierszyk jak urośliśmy.
Wiersz: „Jestem duży, byłem mały”, D. Gellner
Jestem duży, byłem mały,
Wróżki mnie zaczarowały.
Jakie wróżki? Dobre wróżki.
I urosły moje nóżki,
I urosły moje ręce,
Włosów też mam chyba więcej.
Patrzcie jak urosłem cały,
Chociaż byłem taki mały.

3.15. Piosenka „Zobacz to maluchy”:

Zanim pani dyrektor pasuje was na przedszkolaków zaśpiewajmy ostatni raz piosenkę o maluchach, bo za chwilę już nie będziecie maluchami.
Piosenka „Zobacz to maluchy”:
Zobacz to maluchy, rosną, rosną, rosną.
Rosną tak jak drzewa, do samego nieba.
Rosnę, rosnę w górę – 2x
I dla Ciebie, złapię chmurę.
4. Ceremonia ślubowania – zapraszam na środek po jednym rodzicu, proszę ustawić się za dzieckiem.
Super poszły Wam zadania,
Więc zapraszam do ślubowania.
Wyciągnijcie dwa paluszki,
Równiuteńko złączcie nóżki.
Wszystkiego uważnie słuchajcie
I wyraźnie powtarzajcie:

MY „SŁONECZKA” PRZYRZEKAMY:
BYĆ OD DZIŚ PRZEDSZKOLAKAMI,
NIE GRYMASIĆ I NIE SZLOCHAĆ,
ZAWSZE SWOJE PANIE KOCHAĆ!
GRZECZNIE BAWIĆ SIĘ I FIKAĆ,
W MIG ZAJADAĆ Z TALERZYKA.
OD DZIŚ ZAWSZE BYĆ ZUCHAMI
I DOBRYMI KOLEGAMI!

5. Przyrzeczenie rodziców:
Zapraszam wszystkich rodziców do specjalnego ślubowania. Proszę rodziców o podniesienie dwóch palców i powtarzanie słowa ślubuję!
- Zawsze pamiętać, że moje dziecko jest unikalnym darem – Ślubuję!
- Słuchać uważnie, o czym dziecko mówi i zawsze z nim rozmawiać – Ślubuję!
- Pamiętać, że każdy człowiek uczy się na błędach – Ślubuję!
- Doceniać w dziecku to, co w nim najlepsze – Ślubuję!
- Cieszyć się jego dzieciństwem pamiętając, że szybko mijają lata, kiedy jest ono małym dzieckiem – Ślubuję!
- Przytulać je i darzyć wielką miłością i zaufaniem– Ślubuję!
Dziękuję!
Teraz proszę abyście razem ze swoimi rodzicami przykleili słoneczka na przyrzeczeniu. Kto już to zrobi, wraca z rodzicami na swoje miejsce.

5. Pasowanie przez panią Dyrektor za pomocą czarodziejskiego ołówka. Wręczenie dyplomów.
Panią dyrektor tu zapraszamy,
Dla pani specjalne zadanie mamy.
Chcemy prosić o pasowanie,
„Słoneczkiem” niech każdy się stanie.

Wręczenie tabliczki przez panią dyrektor, uroczyste nadanie grupie nazwy „Słoneczka”. Teraz oficjalnie i po raz pierwszy ogłaszam, że od dzisiaj nie jesteście już maluchami, tylko należycie do grupy „SŁONECZKA”- BRAWA!

Pasowanie przez p. Dyrektor dzieci na przedszkolaków za pomocą czarodziejskiego ołówka - każde dziecko staje na podeście i po dotknięciu ramienia ołówkiem otrzymuje dyplom.
Po pasowaniu pani dyrektor składa dzieciom i rodzicom gratulacje.

6. Zabranie głosu przez zebranych gości.

7. Prezenty.
Jednak zanim się pożegnamy, mamy dla was wielką niespodziankę. Z okazji dzisiejszej uroczystości i za to, że tak pięknie występowaliście chciałybyśmy wręczyć Wam prezenty, którymi będziecie się bawić wspólnie w naszej grupie. Wręczenie prezentu – zabawki.

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie na naszą uroczystość i zapraszamy do wspólnego zdjęcia.

8. Słodki poczęstunek dla wszystkich dzieci i zgromadzonych gości.
A teraz zapraszamy wszystkich do stołu, na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
------------------------------------------------------------
Wszystkie tańce pochodzą z płyty "Maluchy Zuchy" cz. 1 i 2 Klanza oraz "Kto tak pięknie gra, to dzieci, pani i ja" Klanza

Opracowała: Monika Kostrzewa, Alicja Matusiak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.