Numer: 36331
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pierwszy śnieg. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

Prowadząca: Beata Kaim
Grupa: 3, 4 – latki

TEMATYKA KOMPLEKSOWA: Nadchodzi zima
TEMAT: Pierwszy śnieg.

CEL OGÓLNY:
-rozwijanie mowy,
- zapoznanie z nową porą roku,
- umuzykalnianie dzieci,
- rozwijanie sprawności fizycznej.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- dziecko wymienia oznaki zimy,
- rozwiązuje zagadki,
- uważnie słucha wiersza czytanego przez nauczycielkę,
- odpowiada na pytania dotyczące wysłuchanego wiersza,
- przelicza w zakresie sześciu,
- rozpoznaje i nazywa kolory,
- prawidłowo określa położenie przedmiotów w przestrzeni oraz
względem siebie stosując przyimki: na, nad, pod, przed,
obok, między itp.
- uczestniczy w zabawach: muzyczno – ruchowych i ruchowych.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:, rymowanka o zimie, zagadki, obrazki – rozwiązania zagadek, wiersz B. Formy Zima, odtwarzacz płyt CD, płyta CD z piosenką Pierwszy śnieg, nagranie tanecznej melodii, kostka dydaktyczna, kartoniki do kodowania obrazka, obrazek do zakodowania przedstawiający zimę, obrazki do wiersza, obręcz, kapelusz, pojemniki z jajek niespodzianek, kółeczka – buźki wesołe i smutne, bałwanek – maskotka.

METODY:
- Oglądowa (eksponująca) – pokaz.
- problemowa – „rozkodowanie obrazka”, rozwiązywanie
zagadek, zabawa prawda czy fałsz.
- Podająca: rozmowa, wiersz.
- Praktyczna – zabawa ruchowo – naśladowcza, zabawa
integracyjna przy muzyce.
- Weryfikująca – ocena, pochwała.

FORMY:
indywidualna, zbiorowa.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Zabawa na powitanie z wykorzystaniem rymowanki. Dzieci stoją w rozsypce, wykonują przedstawione ruchy, powtarzając za nauczycielką rymowankę (Przewodnik "Kolorowy start" MAC).
Dzieci:
Wieje wiatr, stoją w rozkroku, poruszają rękami w prawą i w lewą stronę,
zimno jest, chuchają na dłonie,
zaraz będzie ruchami palców naśladują padający śnieg,
padał śnieg.
Pada śnieg, jw.
wieje wiatr, jw.
mróz chce zmrozić obejmują się rękami, żeby ochronić się przed zimnem,
cały świat.
Tup, tup, tup, rytmicznie tupią,
klap, klap, klap, rytmicznie klaszczą,
zima otuliła świat. wykonują obrót.

2."Zakodowany obrazek" – ćwiczenia przeliczania w zakresie 6, rozwijanie percepcji wzrokowej.
Obrazek przedstawiający zimę został zakodowany za pomocą kartoników wzorowanych na kostce do gry (kropki od 1 do 6). Takie same kartoniki znajdują się na kostce dydaktycznej wykonanej prze nauczycielkę z białego brystolu. Dzieci rzucają kostką, przeliczają ilość kropek, następnie odnajdują na obrazku kartonik z taką samą ilością kropek i zdejmują go, odsłaniając część obrazka. Odgadują jednocześnie co może przedstawiać. Po odgadnięciu pory roku – zimy, dzieci określają, jaka pora roku była zanim „przyszła” zima (jesień), i jaka pora roku nastąpi po niej (wiosna). Opowiadają znajduje się na obrazku – rozpoznają i nazywają kolory.

3. Zabawa ruchowo – naśladowcza Zabawy na śniegu (Przewodnik j.w.).
•Dzieci naśladują lepienie śnieżnych kul i nakładanie ich na siebie, potem – wtykanie nosa z marchewki, wkładanie miotły, nakładanie kapelusza – czyli lepienie bałwanka.
•Dzieci poruszają się, posuwając stopami po podłodze i odbijając się kijkami – czyli naśladują jeżdżenie na nartach.
•Dzieci dobierają się parami i stają jedno za drugim. Dziecko stojące z tyłu przykuca, podaje ręce partnerowi, a on ciągnie je po podłodze – naśladują jazdę na sankach.

4.Rozwiązywanie zagadek o tematyce zimowej z pomocą obrazków (Przewodnik j.w.). Nauczycielka umieszcza na tablicy obrazki przedstawiające rozwiązania zagadek. Dzieci, po wysłuchaniu zagadki i podaniu jej rozwiązania, wskazują odpowiedni obrazek.

•Zimą pada z nieba,
czasem całe dnie,
jest biały i zimny,
dobrze lepi się. (śnieg).

•Pada śnieg, pada śnieg
od samego rana,
wyjdę przed swój dom
– ulepię... (bałwana).

•Deseczki, płozy dwie –
i z góry po śniegu
na nich się mknie. (sanki)

5.Słuchanie wiersza B. Formy Zima czytanego przez nauczycielkę, z wykorzystaniem odpowiednich obrazków.

Lecą z nieba płatki śniegu,
świat się cały bieli wkoło.
Zabierz narty oraz sanki,
na dół z górki mknij wesoło.

W słońcu skrzą się śnieżne gwiazdki,
zostań z nami, pani zimo.
Drzewa mają białe czapy,
wśród nich zjeżdżać będzie miło.

Mróz siarczysty uszy ściska,
nosy wszystkie są czerwone.
Zimo! Śniegu sypnij więcej,
dzieci będą zachwycone.

6.Rozmowa kierowana pytaniami nauczycielki na temat wysłuchanego wiersza:
• Co leci z nieba?
• Jak wyglądają płatki śniegu?
• Co można robić, gdy jest śnieg?
• Dlaczego nosy są czerwone?
• Z czego dzieci będą zachwycone?
• Po czym poznaliście, że to już zima?

7.Zestaw ćwiczeń ruchowych – nr XII (Kolorowy start cz. 2, s. 59).
• Przesuwamy partnera. Dzieci dobierają się w pary, jedno dziecko leży przodem,a drugie stara się je przesunąć; potem zamieniają się rolami.
• Przekładamy naleśnik. Jedno dziecko leży przodem, przylegając szczelnie do podłoża, a partner próbuje je odwrócić na drugą stronę.
• Wstajemy razem. Dzieci siedzą tyłem do siebie, opierają się plecami, próbują – nie odrywając się od siebie – razem wstać.
• Ćwiczymy wspólnie. Dzieci tworzą koło wiązane, trzymając się za ręce. Potem wszystkie razem, nadal trzymając się za ręce, wykonują przysiad, a na końcu – stanie na palcach.
• Lepimy z gliny. Dzieci dobierają się w pary: jedno dziecko jest rzeźbiarzem, a drugie gliną, z której ma on wykonać figurę; potem zmieniają się rolami.
• Poruszamy się jak roboty. Dzieci w parach stają jedno za drugim; dziecko znajdujące się z przodu jest poruszającym się robotem, którym kieruje partner, dotykając od tyłu jego prawego lub lewego ramienia (porusza się wtedy w tych kierunkach).
• Ćwiczymy kreatywnie. Dzieci poruszają się w dowolny sposób przy nagraniu tanecznej melodii.

8.Zabawa Gdzie się schował bałwanek – rozwijanie umiejętności określania położenia przedmiotów w przestrzeni oraz względem siebie; prawidłowe stosowanie przyimków: na, nad, pod, przed, obok, między itp. Nauczycielka prosi aby dzieci zasłoniły oczy, w tym czasie chowa maskotkę bałwanka. Kiedy dzieci otwierają oczy nauczycielka wybiera dziecko i mówi powoli, dokładnie określając, gdzie znajduje się bałwanek np. Bałwanek na półce za książkami. Dziecko po uważnym wysłuchaniu zdania odnajduje bałwanka.
9.Słuchanie piosenki Pierwszy śnieg (sł. i muz. D. i K. Jagiełło). Dowolny taniec przy nagraniu piosenki.

10.Zabawa prawda czy fałsz służąca sprawdzeniu wiedzy nabytej przez dzieci podczas zajęć. Każde dziecko otrzymuje dwie buźki – wesołą i smutną. Nauczycielka umieszcza w kapeluszu pojemniki po jajkach niespodziankach, w których znajdują się zdania prawdziwe lub fałszywe. Dzieci po kolei losują pojemnik i po przeczytaniu zdania przez nauczycielkę podnoszą do góry buźkę wesołą – jeśli zdanie jest prawdziwe, lub buźkę smutną – jeśli zdanie jest fałszywe. Przykładowe zdania:
• Mamy teraz porę roku lato.
• Śnieg jest niebieski.
• Mamy teraz porę roku zimę.
• Latem jeździmy na sankach.
• Śnieg jest biały.
• Zimą jeździmy na sankach.
• Itp.

Zakończenie zajęć omówienie co się dzieciom podobało najbardziej. Ewaluacja za pomocą buziek wesołych i smutnych. Każde dziecko otrzymuje dwie buźki. Dzieci umieszczają odpowiednią buźkę w poręczy położonej na środku dywanu – zajęcia się podobały (buźka wesoła), zajęcia się nie podobały (buźka smutna). Pochwała i podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.