Temat zajęcia: „Czy to dzień czy to noc?”- zajęcia wspomagające rozwój intelektualny wraz
z edukacją matematyczną.
Scenariusz w gr. 3,4 latków
Cel ogólny:
-zapoznanie dzieci ze zjawiskiem powstawania dnia i nocy
-uświadomienie dzieciom, że „Ziemia krąży wokół słońca”
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozumie zjawisko przemienności dnia i nocy
-wie, że Ziemia jest planetą , która krąży wokół słońca
-prawidłowo reaguje ruchem na polecenia nauczyciela
-potrafi ułożyć rytmy naprzemienne
Metody i formy pracy:
- słowna: objaśnienia, instrukcje, rozmowa;
-czynna: zadania stawiane dzieciom do wykonania, zabawy orientacyjno – porządkowe;
- oglądowe: pokaz
Forma pracy:
z całą grupą, indywidualne.
Pomoce wykorzystane podczas zajęć: sylwety zwierząt, globus, latarka, materiały w 2 kolorach, podkładki piankowe, kółka papierowe po 6 szt. dla każdego dziecka
Przebieg:
1. Piosenka gimnastyczna. Dzieci śpiewają piosenkę z naśladowaniem, prawidłowo reagują ruchem.
2. Wysłuchanie opowiadania nauczyciela z udziałem kukiełek na temat przemienności dnia i nocy- wstęp do tematu zajęcia. Dzieci słuchają siedząc w kole.
3. Zabawa z globusem
Nauczycielka przedstawia globus- kulę ziemską .Przy pomocy latarki objaśnia następstwo dnia i nocy. Dzieci poznają jak obraca się planeta Ziemia- wg własnej osi i wokół słońca.
4.Zabawa ruchowa ,,Dzień- noc''
Nauczycielka rozkłada na dywanie 2 materiały w kolorach : białym i granatowym. Biały symbolizuje jasność- dzień, granatowy- ciemno- noc. Na przerwę w muzyce i odpowiednie hasło ,,dzień lub noc'' dzieci muszą wejść na odpowiedni kolor materiału. Zabawa powtarzana jest w/g zainteresowania dzieci.
5. Zabawa z rytmami
Dzieci dostają kolorowe piankowe podkładki, oraz kopertę z dwoma rodzajami kółek- czarnym i białym. Czarny symbolizuje noc, biały – dzień. Zadaniem dzieci jest ułożenie rytmu dnia i nocy z powstałych kół naprzemiennie. Dzieci 3 letnie w razie problemów z ułożeniem , dostaną od nauczyciela instrukcję pomocniczą.