Numer: 36317
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kreatywny nauczyciel, kreatywne dziecko. Bawimy się twórczo - Wielka podróż w nieznane

Scenariusz zajęć 5/6 latki
Realizacja zagadnienia- „Kreatywny Nauczyciel, kreatywne dziecko”

Temat- Bawimy się twórczo- Wielka podróż w nieznane.
Cele:
- rozwijanie kreatywnego, twórczego myślenia i działania
- wyzwalanie zainteresowania otaczającym światem i podejmowania działań na rzecz wspólnego dzieła
- kształtowanie umiejętności łączenia ze sobą obrazów i budowania opowieści w ich oparciu
- wyzwalanie spontanicznego działania w oparciu o materiał, przedmiot, zadanie
- stwarzanie okazji do budowania, układania kompozycji z różnych materiałów
- zachęcanie do wyrażania własnych emocji i ekspresji ruchowej w oparciu o muzykę, a także tworzenia owej muzyki
Metody: oglądowa, czynnościowa, praktycznego działania,
Forma: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki: mapa, podobrazie, różnobarwne figury papierowe, obrazki do opowiadań, ilustracje produktów żywnościowych, figury z mozaiki geometrycznej, pudełeczka do zabaw – zgadywanych słuchowych, kolorowani, instrumenty muzyczne, obrazki z emocjami,
Wstęp:
1. Przywitanie Gości.
2. Odczytanie zagadki dzieciom, nakierowującej na tematykę zajęć.
Zagadka- „Coś w tej Sali ukrytego, całkiem nowego i nieznanego. Kto się rozglądnie wokoło dobrze, ten to odnajdzie i nam podpowie. Do dzieła ruszajcie dzielne przedszkolaki, odszukajcie rozwiązanie owej zagadki”.
3. Dzieci starają się dostrzec przedmiot- mapę zwiniętą w rulon. Nauczyciel rozwija mapę na dywanie i wyjaśnia dzieciom tematykę zajęć- Dziś wyruszamy w nieznaną podróż i ta mapa podpowie nam gdzie mamy się udać. Będziemy przenosić się do wybranych miejsc za pomocą teleportera. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom czym jest teleportacja. W zabawie dzieci teleportują się w następujący sposób: dzieci zamykają oczy i odliczają do trzech i wymawiają słowa- „jeden, dwa trzy znikam ja znikasz ty, jeden dwa trzy, pojawiam się ja, pojawiasz się ty”.

Przebieg zajęć:

1. W Muzeum Malarstwa- Malujemy obraz- na dywanie ułożone są różnobarwne figury oraz ułożone jest podobrazie. Dzieci kolejno podchodzą i układają kompozycje różnobarwnych figur.
2. Z pamiętnika podróżnika- Piszemy opowiadanie- praca w grupach. Każda grupa otrzymuje zestaw 2 obrazków i ma za zadanie ułożyć z nich krótkie opowiadanie. Nauczyciel wyjaśnia, że są to obrazkowe zapiski dawnych podróżników, a ich zadaniem jest spróbować opowiedzieć, co takie wydarzyło się w podróży.
3. Zwiedzamy ZOO- Zabawa w ZOO. Dzieci w grupkach trzyosobowych naśladują zwierzęta:
- Słoń – osoba środkowa robi trąbę, dwie pozostałe uszy
- Żyrafa – środkowa ręce w górze, boczne uszy
- Wielbłąd - środkowa pochyla się do przodu, środkowe robią garby na plecach
- Ryba – środkowa pochyla się do przodu i rusza pyszczkiem, boczne robią płetwy
- Palma – środkowa obie ręce złączone w górze, boczne falują
4. W restauracji- Zabawy kulinarne-drużynowe. Każda grupa otrzymuje zestaw kolorowych produktów jadalnych. Ich zadaniem jest ułożyć zestaw menu i go zaprezentować. Ma to być menu:
- na zdrowie,
- ze szczyptą uśmiechu,
- z ogromną dawką energii,
- zaskakująco smaczne
- dla wielkiego smakosza
5. Dyskoteka z DJ- Zabawa z muzyką. Dzieci chodzą po sali w rytm spokojnej muzyki. W momencie wyciszenia muzyki poruszają się zgodnie z instrukcją: boimy się deszczu, łyżwiarz, bocian, człowiek spieszący się do pracy, kelner z tacą w bardzo zatłoczonej restauracji, zaprzęg, jazda figurowa na lodzie, walczyk, podskakujemy razem jak piłki, jedna jest zepsutym samochodem a dwie pozostałe ją pchają, wszystkie trzy osoby spieszą się do autobusu pod jednym parasolem, wszyscy witają się ze sobą w niekonwencjonalny sposób, dwie osoby oprowadzają po sali przybysza z obcej planety.
6. Zwiedzamy nowoczesne miasto- Zadanie w grupach. Dzieci otrzymują figury z mozaiki geometrycznej i ich zadaniem jest zbudować część miasta w oparciu o jedną z figur. Miasto- budynki- z kwadratów; Wesołe miasteczko- wszystko z kół; Lotnisko- do wykorzystania tylko prostokąty; Las– same trójkąty.
7. W ciemnej grocie- Zagadki słuchowe. Nauczyciel prezentuje kubeczki z różną zawartością. Poruszając nimi wydobywa z nich jakiś dźwięk. Dzieci próbują odgadnąć co w nich jest. Następnie chętne dziecko zabiera jeden kubeczek i szuka przedmiotu, który mógłby schować i zadaje zagadkę słuchową innemu dziecku.
8. Na koncercie- Nauczyciel wręcza dzieciom różne instrumenty. Dzieci grają, a N. jest dyrygentem. Zadaniem dzieci jest zagrać na instrumentach w sposób odpowiedni w zależności od pokazywanych przez dyrygenta obrazków wyrażających emocje. Każde dziecko decyduje czy jego instrument pasuje do nastroju muzyki.
Zagadka Sfinksa- Dokończ rysunek uruchamiając wyobraźnię.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.