Scenariusz zajęć hospitowanych
CEL hospitacji:
1.Zgodność treści zajęć z aktualną tematyką.
2. Realizacja zadań rocznego planu pracy.
3. Dostosowanie metod i form do indywidualnych możliwości dzieci.
4. Umiejętność prowadzenia zajęć przez nauczyciela stażystę.
Grupa wiekowa: 5- latki
Blok tematyczny: Marcowy przekładaniec
Temat: Przyjście wiosny
Cel główny:
-rozwijanie sprawności manualnej i logicznego myślenia
Cele operacyjne: dziecko:
-zna cechy charakterystyczne dla wiosny
-wypowiada się na określony temat
-potrafi przeliczać liczebnikami głównymi
-chętnie odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela
-twórczo myśli i działa w różnych zabawach
-rozwiązuje zagadki
-potrafi logicznie myśleć odróżnia zdania prawdziwe i fałszywe
-podczas pracy plastycznej integruje się z grupą
Środki dydaktyczne:
Zagadki związane z tematyką wiosenną, Historia bałwanka, który przed wiosną do morza uciekł, płyta CD z nagraniem „Żegnaj bałwanku”, „Nie śpijcie, kiedy wiosna”, zawieszki dla dzieci z napisem witaj wiosno, sylwety bałwanków, pani wiosny, materiały potrzebne do wykonania plakatu ( różnego rodzaju kwiaty z papieru, słońce ptaszki, narysowane kontury sylwety Pani Wiosny, plastelina, kredki, mazaki)
Metody:
-słowne: historyjka o bałwanku
-czynne: zadań stawianych dziecku
-aktywizujące: przeżywanie
-podająca: pogadanka, piosenki
Formy:
-grupowa
-zbiorowa
-indywidualna
Przebieg zajęcia:
1.Przywitanie się dzieci:
Popatrz w prawo, popatrz w lewo i uśmiechnij się do wspólnej zabawy zapraszam dziś cię.
2.Zasygnalizowanie tematu:
-rozmowa kierowana przy pomocy zagadek
I śnieg i deszcz ma w darze
Powrót przyjaciół skrzydlatych
I pierwsze wiosenne kwiaty
O jaki miesiąc chodzi? ( marzec)
A jaki mamy teraz miesiąc?
Wymięcie wszystkie miesiące po kolei.
Jaka to pora roku po jesieni się zaczyna?
Mrozi chłodem,
A rzekę twardym lodem ścina? (zima)
Jaką mamy teraz porę roku?
Gdy śnieg stopnieje
A, tulipany wyrosną
Tę porę roku nazwiemy....(wiosną)
Jaka pora roku jest po zimie?
Wymieńcie wszystkie pory roku po kolei.
Dzieci cieszycie się, że przyjdzie do nas wiosna?
Dlaczego się cieszycie? Po czym poznajemy, że na świecie panuje wiosna? Jakie są oznaki wiosny?
Przybył z ciepłych krajów,
W czerwonych bucikach,
Gdy ujrzy go żabka
Do wody umyka ( bocian)
Jak myślicie, kto przylatuje do nas wiosną? I skąd?
Jakie znacie jeszcze ptaki, które do nas przylecą?
3.Różnicowanie zdań prawdziwych i fałszywych.
Teraz rozdam wam ilustrację buzi: (śmiejącej się i płaczącej). Ja będę czytała zdania, a waszym zadaniem będzie odgadnąć czy mówię prawdę (pokazujemy buźkę uśmiechniętą) a jak mówię nieprawdę (pokazujemy buźkę płaczącą)
-Wiosną jeździmy na sankach? (fałsz)
-Wiosną słonko mocno grzeje? (prawda)
-Zimą kwitną kwiaty? (fałsz)
-Tulipan to kwiat wiosny? (prawda)
-Latem lepimy bałwana? (Fałsz)
-Wiosną przylatują ptaki z ciepłych krajów? ( prawda)
-Zimą jeździmy na sankach? (prawda)
-Wiosną pada śnieg i jest mróz? (fałsz)
-Kolor zielony to kolor wiosny? (prawda)
4. Demonstracja wyrazu wiosna, podział na sylaby. Przeliczanie liter.
Ja też cieszę się z nadejścia wiosny. A czy znacie kogoś, kto się nie cieszy, że przyjdzie wiosna, pomyślcie czy jest ktoś taki?
Posłuchajcie zagadki, która odpowie wam, kto nie lubi wiosny?
Choć niezgrabny, ale miły
Dzieci same go lepiły
Lepiły go cały ranek
To jest ze śniegu jest ....(bałwanek)
5.Bałwanki mają wielki kłopot poczuły, że zbliża się wiosna, a one bardzo lubią zimę. Posłuchajcie historii o bałwanku, który przed wiosną uciekł do morza.
-przeczytanie historyjki
-rozmowa na temat historyjki:
-Z, kim, rozmawiał bałwanek?
-O, czym, rozmawiał bałwanek ze strachem na wróble?
-Co działo się z bałwankiem, gdy zaczęło robić się ciepło, jak wyszło słoneczko?
-Gdzie udał się bałwanek?
-Na, czym płynął nasz bałwanek?
Jak myślicie, jaka pora roku przyszła, a jaka odeszła?
6. Zabawa muzyczno-ruchowa. Pożegnanie bałwanka przy piosence „Żegnaj bałwanku”
Dzieci tworzą trzy kółka każde kółko dostaje sylwetę bałwanka i tańczą taniec pożegnalny z bałwankiem.
7. Wejście wiosny:
-nauczycielka wciela się w postać wiosny wykorzystując do tego sylwetę Pani Wiosny.
Kochane dzieci to ja wasza, wiosenna pani zapraszam was na wycieczkę na uśpioną łąkę czy pomożecie mi ją obudzić? Zostaniecie moimi pomocnikami?
Rozdanie dzieciom wisiorków zwiastujących wiosnę z napisem witamy cię wiosno.
8.Budzenie łąki przy piosence „Nie śpijcie, kiedy wiosna”
Dzieci zamieniają się w uśpione kwiatki, Pani Wiosna budzi kwiatki (dzieci) każdego dotykając kwiatkiem, dzieci wolno wstają rozkwitają jak kwiatki. Przyłączają się do tańca z wiosną.
9. Łąka została obudzona Pani Wiosna żegna się z dziećmi i zostawia im kwiaty
Dziękuje wam, że pomogliście mi w obudzeniu łąki niestety musze was pożegnać, mam bardzo dużo pracy, lasy i parki czekają aż wygonie moją siostrę zimę. Ale nie martwcie się dzieciaki zostawiam dla was kwiaty, słońce, ptaszki. Myślę, że z tych prezentów stworzycie prawdziwą łąkę. Do widzenia!
Zobaczcie dzieci niektóre kwiatki są białe, Pani Wiosna chyba nie zdążyła ich obudzić. Pomożecie jej, nadać kwiatom barwę.
10.Wykonanie plakatu łąki i ozdobienie sukni Pani Wiosny różnymi technikami.
-podział dzieci na trzy grupy
-I grupa koloruje białe sylwety kwiatów i nakleja je na plakat
-II grupa mazakami rysuje na plakacie: kwiaty, ptaki, trawę, motyle
-III grupa maluje białe kwiaty plasteliną i nakleja je na plakat.
11.Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę. Wystawa pracy.