SCENARIUSZ Z DNIA PLUSZOWEGO MISIA dla dzieci 5-letnich
Cele ogólne: zapoznanie z historią powstania pluszowego misia, stwarzanie sytuacji sprzyjających kontaktowi z literaturą dziecięcą, kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek, wdrażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na podany temat.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna historię pluszowego misia
- interesuje się literaturą dziecięcą
- wie, o konieczności szanowania zabawek
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
Środki dydaktyczne: pluszowe misie przyniesione przez dzieci, płyta CD z nagraniami ( „ Pokochaj pluszowego misia” , „ Miś uszatek” , „ Jadą, jadą misie” ) .
Proponowany przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci zabawą: „ Misiowy uścisk”- zabawa integracyjna w kole. Nauczyciel zaczyna zabawę: „ Misia uścisk przesyłam w krąg, niech powróci do mych rąk” .
2.Zapoznanie dzieci z celem spotkania- „ Światowy Dzień Pluszowego Misia”.
3.Prezentacja swoich misiów przez dzieci. Dzieci opowiadają o swoich misiach – podają ich imiona itp.
4.Rymowanka „ Jestem mały misio” . Nauczyciel zaprasza dzieci do koła. Śpiewa rymowankę na znaną melodię „ Mam chusteczkę haftowaną „ wraz z pokazywaniem . Dzieci naśladują gesty nauczyciela, próbując śpiewać razem z nim:
Jedna łapka, (dzieci pokazują jedną rękę) druga łapka, (pokazują drugą rękę) jestem mały misio. (wskazują ręką na siebie) Trzecia łapka, (wystawiają jedną nogę) czwarta łapka, (wystawiają drugą nogę) a to moje pysio. (wskazują ręką na swoją uśmiechniętą buzię) Zjadam miodek, (gest wkładania jedzenia do buzi) lubię miodek, mam już pełny brzuszek. (wykonują okrężne ruchy ręką na brzuchu) Teraz sobie smacznie zasnę, (układają głowę na rękach) bo odpocząć muszę.
5.Przedstawienie historii pluszowego misia: historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku , ponad sto lat temu w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Pewnego dnia ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych –Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Myśliwi zobaczyli małego niedźwiadka i chcieli go zabić , ale prezydent sprzeciwił się temu ,ratując tym samym życie maleństwu. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, dziennikarz , który uwiecznił całe zdarzenie na rysunku i wraz z artykułem zamieścił w waszyngtońskiej gazecie. Rysunek i artykuł ujrzał Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Postanowił on wykonać kilka zabawek przedstawiających pluszowego misia i zobaczyć ,jak się będą sprzedawać .Zabawka spodobała się dzieciom, stała się wielkim przebojem i sprzedawała się znakomicie. Producent zwrócił się z prośba do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy, i tak się je nazywa do dzisiaj na cały świecie.
6.Oglądanie książek poświęconych misiom.
7.Opowiastka ruchowa „Leśne misie”:
Nauczyciel opowiada historyjkę, a dzieci-misie ilustrują ją za pomocą ruchu. Małe misie cichutko spały w swoich legowiskach (dzieci skulone leżą na dywanie i udają, że śpią). Nagle obudziło je brzęczenie pszczoły – najpierw ciche, a potem coraz głośniejsze. Misie łapką odganiały pszczołę (dzieci machają rękami, jakby odganiały pszczołę), ale ona nie odlatywała. Rozbudzone ze snu postanowiły poszukać czegoś do jedzenia (dzieci wstają i spacerują po sali). Wdrapały się na drzewo (dzieci wykonują ruchy, jakby wchodziły po drabinie). Zajrzały do dziupli i łapkami zaczęły wyjmować znajdujący się w niej miód (dzieci udają, że jedzą pyszny, słodki miód). Potem zeszły z drzewa (dzieci wykonują ruchy, jakby schodziły z drabiny). Najedzone położyły się wygodnie na zielonej polanie (dzieci kładą się wygodnie na dywanie).
8.Zabawa z chustą animacyjną. Dzieci kładą misie na chustę i wspólnie je okręcają przy dźwiękach muzyki z magnetofonu .
9.Zabawa „ Tańczymy z misiami” . Nauczyciel proponuje dzieciom wspólny taniec z misiami.
10.„Układamy misiowe puzzle”- Dzieci układają pocięte obrazki misiów.
11. Po śladach do celu - Zabawa tropiąca „ Szukamy słodkiej niespodzianki”
12.Praca plastyczna „ Mój przyjaciel miś”.
13.Foto-budka – pamiątkowe zdjęcie z misiem.