SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: „Jeż”- lepienie z masy solnej
Grupa: 3- latki
Prowadząca: Sylwia Świderska
Cele ogólne:
- zapoznanie z możliwością łączenia masy solnej z różnymi materiałami
- poszerzenie doświadczeń plastyczno- konstrukcyjnych
- poszerzamy wiadomości na temat jeży,
- poznajemy środowisko w którym żyje jeż,
- rozwijamy zainteresowania przyrodnicze,
- rozwijanie zainteresowania światem przyrody poprzez słuchanie utworów
literackich.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zna charakterystyczne cechy wyglądu jeża,
- potrafi podać rozwiązanie zagadki,
- potrafi ulepić jeża z masy solnej,
- rozumie zakaz brania masy solnej do ust,
- rozwijanie wrażliwości estetycznej,
- potrafi zaśpiewać i wyklaskać rytmicznie piosenkę,
- rozwijanie sprawności manualnej.
Metody:
- słowna - rozmowa, objaśnienie,
- oglądowa - pokaz, obserwacja,
- czynna - działanie dzieci.
Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
zagadka, wiersz H. Zdzitowieckiej „Jeż”, zdjęcie jeża, masa solna, podkładki, makaron, sylwety zwierząt:
jeżyk mały i duży, wiewiórka, ślimak, myszka, zając; koraliki jarzębiny, podstawki pod jeżyki z imionami dzieci.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie:
Zabawa ze śpiewem i klaskaniem pt. "Wszyscy są".
2.Słuchanie zagadki, dzieci odgadują o czym będą zajęcia:
„Jestem zwierzątko nieduże, mam ostre kolce na skórze”
- odsłonięcie zdjęcia jeża na tablicy.
3. Słuchanie wiersza: „ Jeż” H. Zdzitowieckiej
Krótkie nóżki, długi ryjek,
Ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz?
To jest jeż, malutki jeż.
Węszy noskiem w lewo, w prawo,
To pod listkiem, to pod trawą,
Gdzie się kryje dobry łup.
Drepcze mały jeż – tup, tup.
Drepcze poprzez lasu gąszcze,
Łapie myszy, węże, chrząszcze...
Gdy zimowe przyjdą dni,
Zagrzebany w liściach śpi.
4. Rozmowa na temat wiersza: - jak wygląda jeż?
- jakie ma nóżki? (krótkie),
- jaki ma ryjek? (długie),
- co ma na plecach? (kolce),
- jak drepcze jeż? (tup, tup),
- co je jeż? (larwy, chrząszcze),
- co robi gdy jest zima? (śpi).
5. Obejrzenie teatrzyku sylwet pt. „Dwa jeżyki”
Wiewióreczka- Dzień dobry jeżyku, o, jak dobrze że cię spotkałam, jestem taka
zapracowana, zbieram zapasy na zimowe czasy.
Proszę cię, pomóż mi, bo sama sobie nie poradzę.
Duży jeż- Jestem jeż
duży jeż
zbieraj sama
sama zjesz.
Wiewióreczka- Ojej, co ja teraz zrobię? Może ty ślimaczku mi pomożesz?
Ślimaczek- Jestem ślimak
wolno chodzę
na to się nie zgodzę!
Wiewióreczka- Och! Ślimaczek też mi nie pomoże! Oj co to będzie, co to będzie!
Zajączku, zajączku, dokąd tak pędzisz? Pomóż mi zbierać orzeszki.
Zajączek- Jestem zajączek
co szybko mknie
czy ci pomogę?
Och – raczej nie!
Wiewióreczka- Uuuuu, uuuuuu, (płacze)
Mały jeżyk- Jestem jeżyk
mały jeżyk
co kolczasty ma kołnierzyk
nie płacz, nie płacz
ja pomogę
zanim w dalsza ruszę drogę.
Wiewióreczka- Och dziękuję ci mały jeżyku, dzięki tobie będę miała zapasy na zimę.
6. Analiza opowiadania, utrwalenie wiadomości o zwierzętach biorących udział w przygodzie wiewiórki.
Rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela:
- O co prosiła wiewióreczka?
- Jakie zwierzątka prosiła o pomoc?
- Kto nie pomógł wiewióreczce?
- Ile jeżyków spotkała wiewiórka?
- Czym one się różniły?
- Który jeżyk pomógł wiewióreczce duży czy mały?
7 .Zabawa ruchowa „Jeżyki na spacerze”
Dzieci naśladują jeżyki czworakując po sali ,na sygnał tamburyna jeże zatrzymują się, zwijają w kłębek i zapadają w sen.
8. Zabawa manualna
Wykonanie jeża z masy solnej, makaronu i jarzębiny.
Zajęcie miejsc przy stolikach przestrzeganie przed braniem masy solnej do buzi, dotykaniem oczu rękoma, obserwacja,
wspieranie dzieci w działaniu. Samodzielna praca dzieci
9.Sprzątanie stanowisk pracy, mycie rąk