SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI MATEMATYCZNEJ
TEMAT ZAJĘĆ: SPOTKANIE Z CYFRĄ 3
DATA:
KLASA:
CZAS TRWANIA: 2 h
Cel ogólny:
• Uczeń potrafi pisać cyfrę 3 oraz liczyć w tym zakresie.
Cele operacyjne:
• Uczeń potrafi tworzyć zbiory i porównywać ich liczebność,
• Uczeń zna różne aspekty liczby 3,
• Uczeń potrafi logicznie myśleć,
• Uczeń potrafi pracować w parach
Metody pracy:
• słowne ( pogadanka, praca z tekstem)
• oglądowe ( film, pokaz)
•czynne
Formy pracy:
• jednolita zbiorowa i w parach
• indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne: bajka J.Greenway „Trzy małe świnki” oraz film animowany, różne liczmany, cyfry: 1, 2, 3.
Przebieg zajęć
1. Wysłuchanie bajki „Trzy małe świnki”.
Nauczyciel czyta bajkę „Trzy małe świnki” Jennifer Greenway. Uczniowie uważnie słuchają, przyglądając się ilustracji w podręczniku, i odpowiadają na pytania: ile było świnek, dla¬czego wyruszyły w drogę, jakimi drogami szły świnki, z czego zbudowały sobie domki, który domek był najtrwalszy, kto je nachodził, jak postępowały świnki wobec wilka, jak skończyła się historia o trzeciej śwince i wilku, co oznacza przysłowie „Nie rób tego, co tobie niemiłe”, co robimy, gdy ktoś obcy nas zaczepia, do kogo zwracamy się o pomoc?
2. Porządkowanie ilustracji w odpowiedniej kolejności.
Uczniowie porządkują historyjkę obrazkową o świnkach w kolejności chronologicznej.
3. Cechy bajki.
Nauczyciel rozmawia z uczniami, po czym możemy poznać, że historia trzech świnek jest bajką (bohaterowie to zwierzęta, posiadają cechy ludzi: świnki – rozważne, pracowite; wilk – zły, chciał świnkom wyrządzić krzywdę; bajka zawiera pouczenie, czyli morał).
4. Obejrzenie filmu „Trzy małe świnki”.
Uczniowie oglądają krótki animowany film W. Disneya o świnkach. Porównują jego wersję filmową z literacką.
5. Ćwiczenia grafomotoryczne.
Uczniowie rysują po śladzie świnki.
6. Wprowadzenie liczby 3.
– porównywanie liczebności zbiorów – nauczyciel układa kilka zbiorów (jednoelementowy, dwuelementowy, trzyelementowy). Ustala z dziećmi, że każdemu zbiorowi podporządkowana jest odpowiednia liczba. Zbiorowi trzyelementowemu odpowiada liczba 3,
– wyszukiwanie w otoczeniu zbiorów o określonej liczbie elementów (jednoelementowych, dwuelementowych, trzyelementowych itd.),
– tworzenie zbiorów o określonej liczbie elementów (jednoelementowych, dwuelementowych, trzyelementowych itd.) – wykorzystanie różnych liczmanów,
– wskazywanie na ilustracji w elementarzu przedmiotów, obiektów występujących w liczbie 3,
– czytanie wskazań zegara, linijki, wartości monet (cyfra 3),
– porównywanie liczby domów i drzewek,
– kolorowanie trzech koralików.
7. Liczba w aspekcie porządkowym.
Nauczyciel zadaje uczniom pytania: która z kolei świnka, licząc od lewej strony, jest największa, która jest najmniejsza, która świnka jest w niebieskich spodenkach itp.?
8. Zabawa matematyczna „Ile, który, gdzie?”.
Uczniowie pracują w parach. Jedno dziecko zadaje pytanie zaczynające się od słów: ile, który, gdzie, które dotyczą jakiegoś elementu ilustracji. Drugie dziecko odpowiada na pytanie. Następnie samo zada¬je kolejne pytanie koledze/koleżance. Uczniowie starają się zadać jak najwięcej pytań, np.: ile jest garnków na płocie, który garnek jest najmniejszy, gdzie wiszą garnki?
9. Zabawy ze śpiewem.
– Uczniowie piszą po śladzie i samodzielnie sylaby: da, do, de, di, dy, ad, od, ed, id. Następnie wyśpiewują sylaby głośno i cicho, od lewej do prawej strony, od prawej do lewej.
– Uczniowie tworzą duże koło. Do środka koła wchodzi wilki. Wszystkie dzieci w kole chodzą w jedną stronę, wilk w drugą. Dzieci śpiewają rymowankę „Były sobie świnki trzy, świnki trzy, świnki trzy i był wilk okropnie zły, okropnie zły”. Kiedy rymowanka się kończy, dzieci w kole rozbiegają się, a wilk łapie świnkę. Złapane dziecko staje się wilkiem i wchodzi do środka koła. Teraz dwa wilki będą łapać świnki.
10. Nauka pisania cyfry 3.
– obserwacja sposobu pisania cyfry na tablicy,
– pisanie cyfry palcem na ławce, w powietrzu, po ścianie, na podłodze,
– wyszukiwanie podobieństw cyfry 3 do innych znaków, przedmiotów.
11. Pisanie cyfry 3.
– wyszukiwanie cyfry 3 wśród innych cyfr i rysowanie jej po śladzie,
– pisanie cyfry 3 w tunelu
– pisanie cyfry 3 w dużej i małej kratownicy,
– pisanie cyfry 3 w zeszycie.
12. Utrwalenie liczebników porządkowych.
– rozpoznawanie cyfr,
– przeliczanie kotów i wpisywanie odpowiedniej liczby, rysowanie piłek przy właściwym kocie,
– przeliczanie dzieci według podanego warunku.
13. Tworzenie zbiorów trzyelementowych.
14. Ćwiczenia spostrzegawczości i logicznego myślenia.
– jaki element nie pasuje do obrazków, czy jest tylko jedna odpowiedź, podaj swoje przykłady.
15. Nalepianie monet o właściwych nominałach, aby otrzymać 3 zł.
16. Pisanie cyfr.
Uczniowie piszą w małej kratownicy cyfry: 1, 2, 3.