Scenariusz zajęć z edukacji zdrowotnej
Temat zajęć: Strażnicy zdrowia
Data:
Klasa:
Czas trwania zajęć: 2 godziny
Cel główny:
Uczeń zna zasady zdrowego odżywiania i piramidę żywieniową, a także potrafi wymienić jej pięć elementów.
Cele szczegółowe: uczeń
- Potrafi podać co najmniej 3 przykłady produktów, które znajdują się w każdym z pięciu elementów piramidy żywieniowej,
- ma świadomość, że zdrowy tryb życia to także odżywianie,
- wie, że zgodnie z zasadą zdrowego odżywiania człowiek powinien spożywać 5 posiłków dziennie,
- potrafi ułożyć zdrowy jadłospis na cały dzień.
Metody:
- słowna ( rozmowa, instrukcje, czytanie wiersza),
- czynna (metoda kierowania własna działalnością, ćwiczeń, metoda zadań stawianych dziecku).
Formy:
- Jednolita zbiorowa
Środki dydaktyczne:
podręcznik, ćwiczenia, tablica interaktywna, plansza z piramidą żywieniową, magnetofon, płyta CD, lizaki z odpowiedziami „Tak”, „Nie”.
Przebiega zajęć:
1. Powitanie dzieci. Sprawdzenie obecności. Piosenka na powitanie „Witam Was”.
2. Dzieci siadają w kręgu na dywanie i słuchają zagadek prezentowanych przez nauczyciela.
3. Powrót do ławek. Dzieci czytają wiersz pt. „Kto sok pije długo żyje”. Dla utrwalenia nauczyciel odtwarza wiersz z płyty CD.
4. Omówienie tematyki wiersza. Rozmowa z dziećmi na temat znaczenia motta : „Kto sok pije długo żyje”.
5. Podanie tematu zajęć i zapisanie go przez uczniów w zeszytach. Omówienie tematyki lekcji i zadań, które będą wykonywać dzieci.
6. Na tablicy interaktywnej wyświetlona zostaje piramida żywieniowa przedstawiająca wszystkie niezbędne człowiekowi witaminy i przyporządkowane im produkty. Dzieci kolejno odczytują produkty przy poszczególnych witaminach. Nauczyciel prosi dzieci o wymienienie innych produktów, które nie zostały wyszczególnione na liście. Tablica zostaje wyłączona.
7. Dzieci z pamięci powtarzają nazwy witamin niezbędnych człowiekowi do życia. Nauczyciel prosi o podanie innych zdrowych produktów oraz wyjaśnia pojęcia, które są dla uczniów nieznane ( np. tran, soja).
8. Zabawa „Tak. Nie.” Dzieci otrzymują kolorowe lizaki z napisami „Tak”, „Nie”. Ich zadaniem będzie wskazać poprawną odpowiedź na zadane przez nauczyciela pytania.
9. Dzieci z rozsypani muszą ułożyć piramidę żywieniową. Wybrane dziecko pracuje na tablicy interaktywnej, pozostali uczniowie uzupełniają zadanie w ćwiczeniach.
10. Podsumowanie tematyki zajęć. Nauczyciel zadaje pytania dotyczące witamin, piramidy żywieniowej, zdrowego odżywiania.
11. Zachęcając dzieci do zdrowego odżywiania i spożywania zdrowych posiłków nauczyciel rozdaje uczniom soki marchwiowe.