SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH
TEMAT: Edytor grafiki. Tekst.
Data:
Klasa:
Cel ogólny:
•Zapoznanie uczniów z nowym narzędziem edytora grafiki (Tekst).
Cele operacyjne:
• Uczeń wie dlaczego malarze podpisują swoje dzieła,
• Uczeń odnajduje ikonę narzędzia Tekst w edytorze grafiki,
• Uczeń posługuje się nowym narzędziem (wstawia Pole tekstowe, podpisuje obrazki),
• Uczeń potrafi zmienić kolor czcionki w zapisanych wyrazach;
• Uczeń pisze poprawnie z pamięci w liniaturze,
• Uczeń przestrzega regulaminu zachowania w pracowni komputerowej;
Metody pracy:
• słowne (pogadanka, dyskusja)
• oglądowe (prezentacja na ekranie obrazu Wyspiańskiego, pokaz na tablicy interaktywnej)
•czynne (karty pracy, praca z komputerem)
Formy pracy:
• zbiorowa
• indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, komputery, karty pracy dla każdego ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć.
• Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej obraz Stanisława Wyspiańskiego Śpiący Staś. Zadaje pytania:
- Co robi chłopiec? (śpi)
- Dlaczego malarze podpisują swoje dzieła? (wiemy, kto jest autorem)
2. Praca z tablicą interaktywną.
• Uczniowie oglądają na tablicy narzędzie Tekst z Przybornika programu Paint.
• Opisują wygląd ikony narzędzia Tekst. (wielka litera A)
• Nauczyciel wyjaśnia, że za pomocą narzędzia Tekst możemy pisać wyrazy. Przedstawia etapy posługiwania się narzędziem;
- klikamy przycisk Tekst w Przyborniku;
- trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy, ciągniemy kursor po ekranie, aż powstanie ramka, czyli Pole tekstowe;
- rozpoczynamy pisanie w miejscu migającego kursora;
- aby zmienić kolor liter, wystarczy kliknąć wybrane okno Pola koloru.
3. Praca z kartą pracy.
• Uczniowie otrzymują karty pracy z trzema zagadkami.
• Wybrani przez nauczyciela uczniowie czytają treść zagadek.
• Uczniowie zapisują w liniaturze rozwiązania zagadek. (rower, piłka, lody).
4. Praca z komputerem.
• Uczniowie włączają komputery oraz program Paint.
• Nauczyciel wskazuje położenie narzędzia Tekst z Przybornika programu Paint oraz wstawianie Pola tekstowego (tablica interaktywna).
• Uczniowie wstawiają Pole tekstowe i piszą swoje imiona.
• Nauczyciel demonstruje sposób zmiany koloru czcionki.
• Uczniowie zmieniają kolor czcionki w zapisanych imionach.
• Uczniowie rysują rozwiązania zagadek z kart pracy, a następnie wstawiają Pole tekstowe i podpisują obrazki.
• Uczniowie przepisują zdanie według wzoru. Należy pamiętać o zastosowaniu klawisza Enter po wyrazie „wakacje”.
Łucja spędzi wakacje
u babci w Łebie.
5. Podsumowanie zajęć.
• Nauczyciel zadaje pytania:
- Jak nazywa się narzędzie, którym rysuje się,jak farbą w aerozolu? (Aerograf)
- Jak nazywa się narzędzie, które pomaga w kolorowaniu małych elementów? (Lupa)
Jak nazywa się narzędzie, za pomocą którego można pisać litery w programie graficznym? (Tekst)