SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO ORAZ WARSZTATÓW Z UDZIAŁEM RODZICÓW
ZAJĘCIE MATEMATYCZNE
Wioletta Lipa
19. 12. 2017 r.
TEMAT KOMPLEKSOWY: ŚWIETA TUŻ TUŻ
TEMAT: KUPUJEMY CHOINKĘ
CEL OGÓLNY:
• posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi,
• rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10,
• eksperymentuje z tworzeniem kolejnych liczb,
• liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
DZIECKO:
• poprawnie liczy w systemie jednostkowym i dziesiętnym
• stosuje podczas liczenia liczebniki główne i porządkowe
• tworzy kolejne liczby w systemie dziesiętnym
środki dydaktyczne:
• centymetr, klamerka
• nagrania cd
• styropianowe choinki
• brokaty, cekiny, klej, pędzle
metody pracy:
• samodzielnych doświadczeń,
• zadań stawianych do wykonania
forma pracy:
• z całą grupą
PRZEBIEG ZAJECIA
1. WSTĘP
• Piosenka rozpoczynająca zajęcia ,, Cicho sza”
• Krótka rozmowa o atrybutach Święta Bożego Narodzenia- choinka
• Zabawa z rodzicami przy piosence,, Pada śnieg”- zaprzęgi konne jedziemy po choinkę
2. CZĘŚĆ GŁÓWNA
• Każde dziecko bierze centymetr i klamerkę
• Ustalenie zasad
- ja jestem windziarzem a dzieci są klientami i korzystają z windy na moich zasadach
* najpierw jedziemy na 10 piętro i zjeżdżamy z powrotem na 1 piętro
* wjeżdżamy na 20 piętro i zjeżdżamy na 1
* jeździmy tam, gdzie jest 0, czyli 10, 20, 30, 40, 50 itd. Aż do 100
* jeździmy na piętra, gdzie jest 5 np. 5, 15, 25 itd. aż do 50
* jeździmy co 2 piętro zaczynając od 2 np. 2-4-6-8-10
Wstańcie i rozejrzyjcie się na żadnym z pięter nie ma choinek więc zjeżdżamy na 2 co druga płytkę od 10.
Po dojechaniu na 2 piętro dzieci zauważają choinki na stołach
Wspólnie z rodzicami tańczą w zaprzęgach jadą po wymarzoną choinkę
Piosenka ,,pada śnieg”
3. ZAKOŃCZENIE
• Ozdabianie choinek
• Wspólny taniec przy piosence ,, To Mikołaj”