Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej
Data:
Klasa: 2
Temat lekcji: Poznajemy życie pszczół
Czas trwania zajęć: 1 godzina
Forma pracy:
- zbiorowa- jednolita,
- indywidualna- jednolita.
Metody pracy:
- podające ( pogadanka, wyjaśnienie),
- eksponujące ( film),
- problemowe ( burza mózgów).
- praktyczne ( rozsypanka wyrazowa, pokaz).
Środki dydaktyczne:
Tablica interaktywna, film, plansze dydaktyczne, koperty ze zdaniami dla każdego ucznia, ramka z plastrem pszczelim, dłuto, widelec do odsklepiania miodu, podkurzacz, miotełka, klatka transportowa, strój ochronny pszczelarza, miód.
Cele ogólne:
Wprowadzenie do działu tematycznego „Owady”. Zapoznanie uczniów z życiem pszczół.
Cele szczegółowe: uczeń:
- Wypowiada się na temat zaprezentowanego filmu,
- potrafi wytłumaczyć powiedzenie „Pracowity, jak pszczoła”,
- układa i czyta zdania z rozsypanki wyrazowej ,
- odpowiada na proste pytania dotyczące życia pszczół (wypowiada się pełnymi zdaniami),
- ogląda sprzęt potrzebny w pracy pszczelarza (ramka z plastrem pszczelim, dłuto, widelec do odsklepiania miodu podkurzacz, miotełka, klatka transportowa, strój ochronny),
- wie, jakie znaczenie mają pszczoły dla życia człowieka i przyrody.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów i przedstawienie tematu zajęć.
2. Prezentacja filmu o pszczołach na tablicy interaktywnej.
3. Uczniowie wypowiadają się na temat treści filmu oraz odpowiadają na pytania dotyczące życia pszczół.
4. Praca z zeszytem. Dzieci zapisują temat lekcji.
5. Uczniowie otrzymują koperty z rozsypanką wyrazową i układają zdania. Następnie w odpowiedniej kolejności wklejają zdania do zeszytu. Wybrani uczniowie układają zdania na tablicy interaktywnej.
6. Głośne czytanie zdań przez uczniów.
7. Nauczyciel zadaje pytania utrwalające dotyczące treści ułożonych zdań- uczniowie odpowiadają na nie pełnymi zdaniami.
8. Pokaz narzędzi niezbędnych pszczelarzowi. Próba odgadnięcia przez uczniów zastosowania poszczególnych narzędzi ( burza mózgów).
9. Rozmowa z uczniami na temat znaczenia pszczół w życiu człowieka. Dlaczego pszczoły są pożyteczne? Zapisanie najważniejszych informacji w zeszytach.
10. Słodkie zakończenie lekcji- degustacja miodu.
Po przerwie odbędą się zajęcia z edukacji plastycznej, na których uczniowie wykonają pszczołę z rolki po papierze toaletowym.