Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej
Data:
Klasa: 3c
Temat lekcji: Uczymy się pisać zaproszenie
Czas trwania zajęć: 1 godzina
Formy pracy :
zbiorowa- jednolita
grupowa- jednolita
indywidualna- jednolita
Metody pracy:
podające ( pogadanka, praca z książką),
problemowe (samodzielne dochodzenia do wiedzy),
praktyczne ( ćwiczenia)
Środki dydaktyczne:
Podręcznik „Nasz szkoła” cz.2, plansze dydaktyczne, zeszyt, arkusze papieru
Cel ogólny:
Nauka układania zaproszenia
Cele szczegółowe: uczeń:
-Czyta i wypowiada się pełnymi zdaniami na temat przeczytanego tekstu,
- potrafi wymienić okoliczności, z okazji których wręcza się zaproszenie,
-zna budowę zaproszenia i potrafi wymienić jego najważniejsze elementy,
- potrafi zredagować treść zaproszenia,
- dba o poprawność ortograficzną ( potrafi poprawnie zapisać imiona i nazwiska, pamięta o pisowni zaimków w formie grzecznościowej wielką literą),
- potrafi zaprezentować wyniki pracy przed zespołem klasowym.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów. Wprowadzenie do tematu lekcji .
2. Głośne czytanie przez uczniów czytanki Agnieszki Frączek pt. „Urodziny Karola”.
3. Wypowiedzi uczniów na temat tekstu - odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela.
- O czym opowiada czytanka?
- Kogo Karol chciał zaprosić na swoje urodziny?
- Dlaczego mama nie chciała się zgodzić na pomysł Karola?
- Co zaproponował dziadek?
- Jak Karol przygotowywał się do swoich urodzin?
- Jak przygotowali się goście?
- kontynuacja rozmowy kierowanej: Wymieńcie uroczystości lub wydarzenia, z okazji których możemy zaprosić gości?
4. Zapisanie tematu lekcji w zeszytach.
5.Nauczyciel zaprasza do siebie 6 uczniów i wręcza im zaproszenia na urodziny. Zadaniem klasy jest wskazanie dzieci, które prawdopodobnie nie przyjdą na imprezę i wymienienie przyczyn ich nieobecności.
Na podstawie ćwiczenia uczniowie wskazują niezbędne elementy zaproszenia.
6. Budowa zaproszenia. Nauczyciel przyczepia do tablicy schemat zaproszenia ustalony przez uczniów ( reguła pięciu palców) oraz prawidłowo napisane zaproszenie. Dzieci przepisują notatkę do zeszytów.
7. Zwroty grzecznościowe stosowane w zaproszeniach:
-Serdecznie zapraszam...
-Miło mi zaprosić...
-Mam zaszczyt zaprosić...
Nauczyciel przypomina uczniom o konieczności zapisywania zaimków w formie grzecznościowej wielką literą ( Ciebie, Cię, ...).
8.Praca w grupach. Uczniowie mają za zadanie napisać zaproszenie na wydarzenie, które wylosowali (1. zaproszenie na przedstawienie pt. „Królowa Śniegu”, 2. zaproszenie na bal karnawałowy, 3. zaproszenie na klasową wystawę fotograficzną, 4. zaproszenie na szkolną dyskotekę, 5. zaproszenie na pokaz tańca towarzyskiego).
9.Przedstawiciele grup prezentują zaproszenia na forum klasy. Podsumowanie zajęć.
10.Zapisanie zadania domowego ( Napisz zaproszenie na uroczystość rodzinną).