Scenariusz zajęcia dla rodziców
Grupa II, 4-latki
Data : 25.10.2017
Prowadząca :Teresa Świniarska, Barbara Kwarto
Temat : Idziemy na spacer
Cel główny : umożliwienie rodzicom obserwowania swojego dziecka w czasie zabaw w gronie rówieśników.
Cele operacyjne :
1. Dziecko przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej;
2. Dziecko potrafi współdziałać w zabawach;
3. Dziecko zna aktualną porę roku i zjawiska dla niej charakterystyczne;
4. Dziecko potrafi dopasować ubranie do pogody.
5. Dziecko potrafi samodzielnie się ubrać..
6. Dziecko potrafi policzyć słyszane dźwięki w zakresie 5.
7. Dziecko poprawnie stosuje określenia : przed, za, obok.
8. Dziecko zna zapis swojego imienia.
Metody :
1. Słowna
2. Zadaniowa.
Formy : praca z całą grupą, praca indywidualna
Pomoce : miś - maskotka, kuferek z ubraniami dla misia, ilustracja przedstawiająca jesienny widok z okna, tabliczki z imionami dzieci, nagranie „ Idziemy na spacerek” oraz „Jesienna orkiestra”, ubrania dzieci, kasztany i żołędzie, bębenek.
Przebieg :
1. Śpiew piosenki „Jesienna orkiestra”.
2. Rytmizowanie tekstu „jesień tu, jesień tam, jesień bardzo dobrze znam” – dzieci siedząc w kole rytmizują tekst klaszcząc, uderzając rękami o kolana, uderzając dłońmi o podłogę.
3. Zabawa słuchowa - liczenie dźwięków zagranych przez rodziców na bębenku, odwzorowanie słyszanych dźwięków za pomocą kasztanów lub żołędzi. Nauczycielka opowiada dzieciom, że spadły kasztany, prosi aby dzieci policzyły ile kasztanów spadło, każdy dźwięk to jeden kasztan.
4. Zabawa ruchowa z kasztanami – dzieci umieszczają kasztan w określonym przez nauczycielkę miejscu : przed sobą, za sobą, obok siebie.
5. Przedstawienie misia Lucka. Rozmowa „Co miś zobaczył przez okno?”- dzieci poznają misia Lucka, który właśnie obudził się, wyjrzał przez okno i zobaczył park w jesiennej odsłonie. Dzieci opowiadają o jesiennym parku, który widzą na ilustracji.
6. Przygotowanie misia na jesienny spacer, nazywanie poszczególnych części garderoby.
7. Odszukiwanie przez dzieci swoich imion – tabliczki z imionami umieszczone są na dywanie. Każde dziecko po odszukaniu swojego imienia podchodzi do krzesełka, na którym umieszczone są elementy jego garderoby : kurtka, czapka, szalik, buty.
8. Samodzielne ubieranie się – dzieci ubierają się zachowując kolejność zakładanych elementów garderoby.
9. Zabawa muzyczna „Idziemy na spacerek”.
10. Ewaluacja zajęcia – umieszczenie w obręczach serduszek lub czarnych kółek.