Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
w grupie 4 – latków
TEMAT: „Planujemy wakacje” - zabawy rozwijające sprawność ruchową i manualną z wykorzystaniem różnorodnych metod aktywizujących.
CELE GŁÓWNE:
•rozwijanie koordynacji ruchowo – wzrokowo – słuchowej;
•wyrabianie poczucia rytmu, umiejętności prawidłowego wykonywania ruchów w określonym czasie i przestrzeni;
•wyrabianie umiejętności trzymania i posługiwania się narzędziem pisarskim;
•opanowanie umiejętności prawidłowego kreślenia linii pionowych i poziomych;
•przeliczanie i dopasowywanie cyfry do liczby w zakresie 6;
•globalne czytanie wyrazów związanych z tematyką tj lato, wakacje;
•ćwiczenie równowagi wspomagające integrację sensoryczną.
•potrafi wydzierać z papieru elementy ilustracji.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko potrafi:
•śpiewać piosenkę wykonując jednocześnie rytmiczne ruchy ręki;
•kreślić wzór w powietrzu;
•kredką na kartkach formatu A4 w polach ograniczonych liniami;
•przeliczać elementy stosując liczebniki główne i porządkowe;
•wydzierać z papieru ilustrację.
METODY PRACY:
•czynna: zadania stawiane do wykonania;
•słowna: objaśnienia,
•oglądowa: obserwacja, pokaz
•elementy Metody Dobrego Startu
•Metoda Pedagogiki Zabawy
•elementy Metody integracji sensorycznej (SI)
FORMY PRACY :
•indywidualna;
•zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
wzór 3D wg Metody Dobrego Startu, pisaki, kartki formatu A4 z zaznaczonymi punktami , ilustracje gdzie można spędzać wakacje, wyrazy do globalnego czytania, cyfry od 1 do 6, przedmioty do zagadki dotykowej tj foremki, muszelki, pojemnik z piaskiem, kolorowy papier do wydzieranki, klej.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie piosenką „Dzień dobry witam was...” – Metody Pedagogiki Zabawy.
2.Wprowadzenie do tematyki poprzez zagadki dotykowe z piaskiem:
- należy wyszukać w piasku przedmioty które kojarzą się z wakacjami np. muszelki, foremki itp.
3.Szukanie podobieństwa – z czym kojarzą się te przedmioty?
4.Czym podróżujemy na wakacje? – rozmowa kierowana.
5.Zaprezentowanie wzoru wg Metody Dobrego Startu - 3D
•zapoznanie dzieci ze wzorem do piosenki;
•z czym kojarzy się wzór?
6.Słuchanie śpiewu nauczycielki „Jedzie pociąg z daleka...”- rozmowa nt. treści piosenki:
•o czym jest ta piosenka?
•z czym kojarzy się pociąg?
•jak wygląda tor?
•przypomnienie dzieciom, jak wygląda linia pionowa,;
7.Ćwiczenia ruchowo- słuchowo – wzrokowe ze wzorem wg Metody Dobrego Startu 3D - nauczycielka demonstruje wzór graficzny piosenki na tablicy oraz rozdaje wzory dzieciom:
•dzieci odtwarzają wzór w powietrzu ręką;
•dzieci odtwarzają wzór jedną i dwoma rękoma złączonymi;
•dzieci odtwarzają wzór palcami z jednoczesnym śpiewem piosenki;
•odtwarzają wzór palcem na kartce ( ze śpiewem ).
8.Zabawa „Jedziemy pociągiem ” – zabawa ćwicząca równowagę ( dzieci idąc po linie jak po torach zbierają pamiątki z wakacji np. muszelki.
9.Wakacyjne plany ( praca dziecka z rodzicem) – wykonanie pracy plastycznej metodą wydzieranki(tworzenie z wydzieranki pejzażu np. morze, góry itp.) .
10.Prezentacja prac poparta krótkimi wypowiedziami.
11.Podziękowanie dzieciom i rodzicom za aktywny udział.
12.Zakończenie zajęcia i wręczenie dyplomów.
Opracowała i wykonała
Agnieszka Kulczycka