X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 36131
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Koty i bazie kotki. Scenariusz zajęcia koleżeńskiego w grupie 4-latków

Scenariusz zajęcia koleżeńskiego w grupie 4 - latków

TEMAT: „Koty i bazie kotki”- ćwiczenie koncentracji uwagi i koordynacji
wzrokowo – ruchowej z wykorzystaniem różnorodnych metod wspomagających.

CELE GŁÓWNE:
• doskonalenie wrażliwości zmysłowej: wzrok, słuch, dotyk - w trakcie różnorodnej działalności;
• wykonywanie ćwiczeń rytmicznych w oparciu o piosenki – naśladowanie, klaskanie i inne umowne ruchy;
• rozwijanie funkcji wzrokowych, słuchowych, językowych, dotykowo-kinestetycznych (czucie dotyku i ruchu) i motorycznych oraz ich współdziałanie;
• kształtowanie lateralizacji (doskonalenie ręki dominującej) oraz orientacji w schemacie ciała i przestrzeni;
• rozwijanie kompetencji językowych;
• wzbogacanie słownika dzieci;
• przeliczanie z zastosowaniem;
• głównych i porządkowych.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko potrafi:
• śpiewać piosenkę wykonując jednocześnie rytmiczne ruchy ręki;
• kreślić wzór w powietrzu;
• kredką na kartkach formatu A4;
• w polach ograniczonych liniami;
• przeliczać elementy stosując liczebniki główne i porządkowe

METODY PRACY:
• czynna: zadania stawiane do wykonania;
• słowna: objaśnienia,
• oglądowa: obserwacja, pokaz
• Metoda Dobrego Startu
• Metoda Pedagogiki Zabawy

FORMY PRACY :
• indywidualna;
• zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
wzór wg Metody Dobrego Startu, kredki pastelowe, kartki formatu A4 z liniaturą w fakturze, ilustracje kotów, cyfry, ilustracje bazi kotków, bazie kotki, maskotka – kotek, lina, postacie kotów i bazi kotków wcześniej wykonane przez dzieci z wydzieranki z papieru i z guzików

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Powitanie piosenką „Wszyscy są, witam was...” – Metody Pedagogiki Zabawy.

2.Wprowadzenie do tematyki poprzez zagadki:

Zagadka „Kot”
Chętnie ze spodeczka
białe mleczko pije,
na przyjęcie gości
małą mordkę myje.

Zagadka „Kot”
Tak cichutko chodzi,
że go nikt nie słyszy.
I dlatego bardzo,
boją się go myszy.

Zagadka „Bazie kotki”
Myszek nie łowią,
ptaszków nie jedzą,
te kotki szare,
co na drzewie siedzą.

3. Szukanie podobieństwa – bazie kotki puszysty mają meszek i kotki puszystą sierść.

4.Zaprezentowanie wzoru wg Metody Dobrego Startu - 3C
•zapoznanie dzieci ze wzorem do piosenki;
•z czym kojarzy się wzór ?

5.Słuchanie śpiewu nauczycielki „Wlazł kotek ”- rozmowa nt. treści piosenki:
•o kim jest ta piosenka?
•co zrobił kotek?
•jak wygląda płotek?
•zapoznanie dzieci, co to linia pionowa;

6.Ćwiczenia ruchowo- słuchowo – wzrokowe ze wzorem wg Metody Dobrego Startu 2E - nauczycielka demonstruje wzór graficzny piosenki na tablicy oraz rozdaje wzory dzieciom:
•dzieci odtwarzają wzór w powietrzu ręką;
•dzieci odtwarzają wzór dwoma rękoma złączonymi;
•dzieci odtwarzają wzór palcami z jednoczesnym śpiewem piosenki;
•odtwarzają wzór kredką na kartce ( ze śpiewem ).

7.Zabawa „Kotki i kocurki” – robienie kociego grzbietu.

8.Robienie plota z kartek papieru o wyraźnej fakturze linii ( faktura linii nadana jest poprzez zagięcie kartki w wielu miejscach w postaci linii pionowych):
•zapoznanie ze sposobem wykonania pracy;
•kreślenie linii pionowych kredkami (wzorując się na fakturze kartki);
•składanie płotka.

9.Zabawa „Kotki na płocie zrywają bazie kotki” – zabawa ćwicząca równowagę ( dzieci idąc po linie sięgają tak, żeby podnieść bazie kotki).

10.Udekorowanie płotu zebranymi bazi kotkami (bazie kotki wykonane były przez dzieci podczas zajęć porannych metodą wydzieranki) oraz kotami wykonanymi poprzedniego dnia metodą wydzieranki.

11.Przeliczanie kotów na płocie, określanie który jest to kot od lewej lub od prawej
strony itp.

12.Podziękowanie dzieciom za aktywny udział.

13.Zakończenie zajęcia.

Opracowała i wykonała
Agnieszka Kulczycka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.