Scenariusz zajęć
„Wiosenne motyle”
Jak gąsienica Marylka przemieniła się w motylka – zapoznanie z cyklem rozwoju motyla w oparciu o utwór W. Kozłowskiego „Nikt mnie więcej nie zobaczy”
Grupa wiekowa: 4-latki
Cel ogólny:
• Poznanie cyklu rozwojowego motyla opartego na zjawisku przemiany – metamorfozy.
• Wzbogacanie słownika dziecka oraz doskonalenie kompetencji językowych podczas wypowiadania się na konkretny temat.
Cele szczegółowe:
Dziecko...
• analizuje treść zagadki słownej,
• uważnie słucha opowiadania pt. „Nikt mnie więcej nie zobaczy,
• potrafi budować swobodne wypowiedzi na temat utworu oraz własnych doświadczeń,
• kształtuje słuch muzyczny podczas reagowania ruchem na melodię w rejestrze wysokim i niskim,
• doskonali wrażliwość muzyczną podczas tworzenia własnej improwizacji ruchowej do utworu muzycznego,
• zapamiętuje ważne informacje na temat cyklu rozwoju motyla,
• wycisza organizm w trakcie masażu relaksacyjnego.
Metody pracy: Czynna, słowna, oglądowa
Formy pracy: Praca w grupie, praca indywidualna
Środki dydaktyczne: zagadka słowna, pacynka motylka, opowiadanie W. Kozłowskiego „Nikt mnie więcej nie zobaczy”, melodia w rejestrze wysokim i niskim, piosenka zespołu Arka Noego pt: „Biedronki i motyle, ilustracje przedstawiające cykl rozwoju motyla, kolorowe chusty.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć.
Nauczyciel odczytuje zagadkę
Lekko unosi się nad łąką,
Gdy jasno zaświeci słonki,
Barwne skrzydła posiada,
Na kwiatuszku sobie siada.
2. Przywitanie z motylkiem Marylką- dzieci witają się z pacynką.
3. Słuchanie opowiadania pt: „Już nikt mnie więcej nie zobaczy”- nauczyciel wciela się w postać smutnej gąsienicy.
4. Rozmowa nt opowiadania, zapoznanie z etapami rozwoju motyla.
Nauczyciel prezentuje ilustracje przedstawiające gąsienice, kokon, poczwarkę i motyla – wyjaśnia proces przeistaczania.
5. Zabawa ruchowa przy muzyce „Gąsienice, motyle”.
Dzieci reagują ruchem na dźwięki wysokie i niskie. Nauczyciel za pomocą czarodziejskiej różdżki wypowiada zaklęcia:
Czary – mary, hokus pokus
w gąsienice zmieniam chłopców.
Czary – mary, śmieszne minki
motylkami są dziewczynki.
6. „Taniec motyli”
Dowolna improwizacja ruchowa do utworu muzycznego zespołu Arka Noego pt: „Biedronki i motyle” .
Dzieci otrzymują chusty, które przedstawiają skrzydełka, poruszają nimi w rytm melodii.
7. Utrwalenie wiadomości dotyczących cyklu rozwoju motyla podczas rozmów z Marylką.
8. Wyciszenie organizmu w trakcie ćwiczeń oddechowych „Motylki”.
Dzieci motylki wciągają powietrze noskiem unosząc ręce (skrzydełka) w górę. Podczas wypuszczania powietrza ustami opuszają kończyny.