Dobrosława Geiger- Falkowska Cieszyn, dn.24.11.2017r.
Przedszkole nr 8
Cieszyn
Ul. Chrobrego 1
KONSPEKT
PODSTAWA PROGRAMOWA: OBSZAR 1, PUNKT 8
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Przyglądamy się zwierzętom i ptakom jak przygotowują się do zimy.”
TEMAT ZAJĘCIA: „Spotkanie zwierząt z zielonego lasu”
GRUPA: 5-6 LATKI
PROWADZACA: Dobrosława Geiger- Falkowska
CELE OGÓLNE:
• Kształtowanie sprawności fizycznej, zwinności i koordynacji wzrokowo – ruchowej podczas ćwiczeń gimnastycznych i zabaw ruchowych
• Uświadamianie korzyści dla organizmu wynikających z ćwiczeń gimnastycznych, zabaw ruchowych
CELE SZCZEGÓŁOWE: (Dziecko powinno)
• Skupić uwagę na treści mówionej, rozwiązać prostą zagadkę słowną
• Wysłuchać w ciszy odgłosów lasu i zwierząt leśnych
• rozpoznać nazwy zwierząt po wydawanych przez nie dźwiękach
• Umieć wyciszyć się i dostosować do sytuacji zadaniowej
• Zachować się zgodnie z obowiązującymi organizacyjnymi zasadami w grupie
• Poprawnie wykonać ćwiczenia, zgodnie z pokazem N
• Aktywnie uczestniczyć w zabawach ruchowych
METODY PRACY:
- Podająca: zagadki słowne, słuchowe, objaśnienia, pokaz ćwiczeń
- Eksponująca: sylwety, ilustracje
- Praktycznego działania: ćwiczenia, zabawy ruchowe na sali gimnastycznej
- Utrwalania zachowań i przyzwyczajeń: sfera organizacji pracy dziecka- zajmowanie miejsc przed tablicą
FORMY PRACY: z całą grupą, indywidualna
POMOCE:
Ilustracje, kolorowe sylwety, pacynka sowy, głośnik bluetooth, krążki, woreczki, ławki, gumowe stopy, atrapa drzewa z dziuplą, odtwarzać usb, sensoryczne fakturki
PRZEBIEG:
1. Powitanie. Dzieci witają się ze sobą sekwencją 4 ruchów do melodii piosenki „Mała sowa”.
2. Zabawa uspokajająca i integrująca grupę. Dzieci podają z rąk do rąk pacynkę sowy wydającej dźwięk- zadaniem jest odpowiedź na pytanie co to za dźwięk? W drugą stronę witają się z pacynką naśladując dźwięk wydawany prze sowę.
3. Dźwięki zwierząt w lesie, leśne echo niesie”- zabawa słuchowo- dydaktyczna. Dzieci rozwiązują zagadki słowne, następnie na podstawie usłyszanego dźwięku nazywają zwierzęta i dopasowują do właściwego miejsca, gdzie można dane zwierzęta spotkać.
4. „Wesołe zabawy w lesie”- zestaw ćwiczeń i zabaw ruchowych na Sali gimnastycznej.
a) „Spotkanie zwierząt w lesie”- zabawa bieżna z elem. orient- porządkowym. Zwierzęta spacerują po lesie, z chwilą usłyszenia odgłosu niedźwiedzia, chowają się- wykonują przysiad podparty.
b) „Leśniczy skrada się, żeby obserwować zwierzęta w lesie”- ćwiczenie elongacyjne- rozciągające, aktywizujące mięśnie kręgosłupa.
c) „Leśniczy obserwuje przez lornetkę zwierzęta w lesie”- ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Leśniczy obserwuje przez lornetkę ptaki i zwierzęta. Dzieci leżą na brzuchu, krążek w dłoniach, skręty tułowia w prawo i w lewo.
d) „Wesołe jeże szukają schronienia w liściach”- ćwiczenie z elem. czworakowania. Dzieci czworakują po śladach łap jeża, w kierunku liści.
e) „Sowy na gałęziach drzew”- Ćwiczenie z elem. równowagi. Dzieci przechodzą po ławeczce. Zejście na materac.
f) „Wiewiórki gromadzą orzechowe zapasy na zimę” ćwiczenie z elem. celowania. Dzieci celują woreczkiem do celu- atrapa drzewa z dziuplą.
g) „Zające skaczące po kamieniach”- ćwiczenie z elem. przeskoku. Dzieci przeskakują z kamienia na kamień. Krążki imitują kamienie.
h) „Leniwe niedźwiedzie szukają legowiska”- ćwiczenie z elem. wspinania się- dzieci wchodzą po drabince i zjeżdżają w dół na materac.
i) „Zwierzęta przedzierają się przez las do swojego domu”- Ćwiczenia stymulujące układ przedsionkowy i proprioceptywny- przejście po różnych fakturach.
j) „Senny jeż”- zabawa uspokajająca wg” Utulanki czyli piosenki na dziecięce masażyki”