X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 36102
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kłopot krasnoludka. Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody dramy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYKORZYSTANIEM METODY DRAMY DLA DZIECI 5-6 LETNICH

TEMAT: „Kłopot krasnoludka”.
CELE:
- rozwijanie wyobraźni, fantazji, wrażliwości emocjonalnej
- pobudzanie do aktywności, samodzielnego myślenia i działania
- doskonalenie umiejętności rozwiazywania napotkanych problemów
- zachęcanie do zdrowego i racjonalnego stylu życia

POMOCE DYDAKTYCZNE:
kartonowe stopy krasnoludka (około 20szt), tekturowa skrzynia z podwójnym dnem, pacynka pluszowego krasnoludka, pokrojone na kawałki owoce i warzywa, plastikowe talerzyki, kredki, kartki, kolorowe piórka, płyta CD

PRZEBIEG ZAJECIA:
1. „Tajemniczy labirynt” – zabawa ruchowa z elementem równowagi.
Na dywanie ułożony jest labirynt z przyklejonych, kartonowych stóp. Dzieci mają za zadanie pokonać wyznaczony labirynt, który prowadzi do tajemniczej skrzyni. (Uwaga! Stopy mogą być przyklejone w różnym ułożeniu, np. „stopa za stopą”, „dwie stopy obok siebie”, itp.)
2. „Czary – mary” – zabawa muzyczno – ruchowa wg „Pedagogiki Zabawy”.
N-ka wyjaśnia dzieciom, że aby zobaczyć co jest w środku skrzyni, należy ją odczarować.
„Czary – mary, czary – mary,
czary – mary, psyt!
Czary – mary, czary – mary,
czary – mary, psyt!
Abra – kadabra – uuu!
Abra – kadabra – uuu!
Zaraz zobaczymy co jest tu!”
Po wspólnym odśpiewaniu zaklęcia okazuje się, że pudełko jest puste. Nauczycielka proponuje dzieciom aby samodzielnie ułożyły własne zaklęcia, które być może odczarują tajemniczą skrzynię. Chętne dzieci wypowiadają własne zaklęcia (ilustrując je wymyślonymi przez siebie ruchami) i sprawdzają zawartość skrzyni. (W pewnym momencie n-ka dyskretnie odwraca pudełko z podwójnym dnem na drugą stronę a dzieci zauważają, że w środku znajduje się pluszowy krasnoludek z bardzo dużym brzuszkiem).
3. „Smutna historia krasnoludka” – opowiadanie nauczycielki.
(N-ka nakłada na rękę pacynkę krasnoludka i opowiada jego historię)
„Dzień dobry dzieci! Mam na imię Maciuś i jestem bardzo, bardzo smutny. Inne krasnoludki biegają, jeżdżą na rowerze, mają przyjaciół a ja jestem zawsze sam. Nikt w lesie nie chce się ze mną bawić, bo nie umiem szybko biegać, nie potrafię wysoko skakać, nie lubię grać w piłkę i wspinać się po drzewach. Ciągle jestem zmęczony i senny. Najchętniej leżałbym na swojej wiklinowej kanapie i zajadał pyszne ciasteczka, cukierki, czekoladki i inne smakołyki ze swojej spiżarni. Poradźcie mi, co mam robić, jak zdobyć przyjaciół?”.
4. „Jak pomóc Maciusiowi?” – burza mózgów.
Dzieci podają własne propozycje rozwiązania problemu Maciusia. (Dochodzą do wniosku, że aby zdobyć przyjaciół – krasnoludek musi przestać się objadać słodkościami i zacząć uprawiać sport).
5. „Zdrowy jadłospis” – zabawa „Słoneczko”.
Każde dziecko otrzymuje kilka czystych kartek i kredki. Na każdej kartce rysuje własne propozycje produktów, które powinien spożywać krasnoludek aby schudnąć. Następnie dzieci wspólnie z nauczycielką układają na dywanie (dookoła krasnoludka) swoje prace w formie „promieni słonecznych”(wskazują najdłuższe promienie). Uzasadniają wybór namalowanych przez siebie produktów.
6. „Jaka to dyscyplina sportowa?” – zagadki pantomimiczne.
Chętne dzieci za pomocą ruchu i gestu pokazują różne dyscypliny sportowe, które odgaduje reszta grupy. (Zachęcają krasnoludka do regularnych ćwiczeń gimnastycznych i uprawiania różnych sportów.)
7. „To taka gra” – zabawa muzyczno – ruchowa wg „Pedagogiki Zabawy”.
Dzieci rytmicznie podskakują po całej sali (płyta CD) i śpiewają piosenkę:
„To taka gra,
rób to co ja...!”
Na przerwę w muzyce wykonują ruchy proponowane przez chętne dziecko. Zabawa powtarza się kilkukrotnie.
8. „Zdrowe niespodzianki dla krasnoludka” – praca przy stolikach.
Dzieci układają na plastikowych talerzykach owocowo – warzywne obrazki dla Maciusia. Same dobierają potrzebne im warzywa i owoce, samodzielnie decydują, co będzie przedstawiał ich obrazek. Po wykonaniu swoich prac wspólnie oglądają dzieła swoich kolegów. (Na zakończenie zajęć można zorganizować wspólną degustację „zdrowych niespodzianek”.)
9. „Porady dla Maciusia” – kończenie rozpoczętych zdań.
Wszystkie dzieci siedzą w kręgu. Nauczycielka proponuje zabawę w kończenie rozpoczętych zdań, np.
- „Żeby zdrowo się odżywiać, należy jeść ..................”
- „Krasnoludek nie leżał już w łóżku, ponieważ ..............”
- „Maciuś najbardziej lubił bawić się z kolegami w ...................”
- „Przyjaźń, to znaczy ................”
10. „W świecie marzeń” – masaż relaksacyjny.
Dzieci dobierają się parami. Jedna osoba z pary kładzie się na dywanie, a druga w rytm dowolnej muzyki relaksacyjnej delikatnie dotyka kolorowym piórkiem różnych części ciała partnera. Po pewnym czasie następuje zmiana ról.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.