X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 36099
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zawody. Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej w przedszkolu

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej w przedszkolu

Temat: Zawody
Grupa wiekowa: 5- latki
Czas zajęć: 30 minut

Cele:
- ogólny: kształtowanie gotowości do czytania poprzez dokonywanie analizy i syntezy głoskowej wyrazów oraz czytanie globalne
- szczegółowe: (dziecko)
* nazywa wybrane zawody i rozpoznaje ich atrybuty
* wyodrębnia poszczególne głoski w wybranych wyrazach
* dokonuje analizy głoskowej wybranych wyrazów
* przelicza głoski w wyrazie
* czyta globalnie wybrane wyrazy
* naśladuje czynności związane z wybranym zawodem

Metody:
- czynne

Formy pracy:
- indywidualne
- grupowa

Środki dydaktyczne:
- guzik
- klocki
- obrazki
- obręcze

Przebieg zajęć:
Zabawa: Krawiec szuka guzika
Nauczyciel wprowadza dzieci w zabawę mówiąc „Kto w swojej pracy zajmuje się przygotowywaniem ubrań?”
Dzieci wcielają się w rolę krawca/krawcowej i kolejno odgadują, w której kieszeni ukryty jest guzik z właściwą głoską. Guzik to głoska występująca na początku wyrazu. Tylko w jednej kieszeni może być guzik. Pusta kieszeń oznacza niewłaściwie wybraną głoskę. Nauczyciel podchodzi do wybranej osoby (krawca) i odwraca się na chwilę, aby schować guzik do kieszeni. Kładzie rękę na kieszeni i mówi „o- jak okno”, następnie kładzie na drugiej kieszeni i mówi „u- jak okno” Krawiec wybiera kieszeń i sprawdza, czy jest tam guzik. Jeżeli wybrał prawidłowo powtarza „o-jak okno”. Do zabawy wybiera się proste wyrazy: zegar, farba, noc, sok itp.

Zabawa: Kominiarz i komin
Nauczyciel wprowadza w zabawę pokazując budowlę z klocków i mówiąc: „Ta budowla będzie kominem. Kto w swojej pracy zajmuje się czyszczeniem kominów?”. Następnie prosi uczniów, aby powiedzieli na jaką głoskę zaczynają się słowa „kominiarz” i „komin”.
Dzieci wcielają się w rolę kominiarzy. Ich zadaniem będzie wyciągnąć z komina obrazek i wyodrębnić pierwszą głoskę danego wyrazu. Jeżeli dziecko będzie miało trudności nauczyciel powinien pomóc dając dziecku wybór np. o - jak okno czy u – jak okno? Do zadania należy wybrać proste wyrazy np. kot, lala, but, dom itp.

Zabawa: Kierowca wiezie dzieci.
Nauczyciel wprowadza w zabawę wybierając trzy osoby, które otrzymują obręcze. Obręcze mają służyć jako kierownice. Nauczyciel pyta: „Kto w swojej pracy używa kierownicy?”
Do każdego kierowcy ustawiają się dzieci tworząc autobus, który jedzie z dziećmi na wycieczkę. Nauczyciel włącza muzykę natomiast „autobusy” poruszają się po sali. Gdy nauczyciel wyłącza muzykę „autobusy” stają, a nauczyciel pyta „ Czy w autobusie pierwszym jedzie Ula? Poproszę pasażerów o wymienienie głosek w wyrazie ULA. Przy każdej głosce pokazujcie palce. Ile było głosek w wyrazie ULA?” Następnie tak samo z autobusem drugim i trzecim. Gdyby wystąpiły trudności przy przegłosowaniu jakiegoś imienia, nauczyciel sam wykonuje te zadanie, a pasażerowie powtarzają.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.