KONSPEKT DO INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE W STOPNIU UMIARKOWANYM, ZNACZNYM, GŁĘBOKIM
Data: 20.10.2017 r.
Czas trwania: 2 h (2 x 60 minut)
Prowadząca: mgr A. Belczyk, mgr Joanna Konopka – Świgut
Miejsce pracy: pokój dziecka / sala zajęciowa
Uczeń: Adrian W. / kl. II ua
Cele zajęć:
- ćwiczenia koncentracji uwagi
- rozwijanie wyobraźni
- stymulacja dotykowa
- stymulacja i usprawnianie dłoni
- doskonalenie umiejętności koncentrowania uwagi na przedmiocie
- kształtowanie umiejętności zabawy przedmiotem
- kształtowanie umiejętności komunikacyjnych (reagowania na proste polecenia)
- zdobywanie nowych doświadczeń teatroterapia
- stymulacja dotykowo – smakowa
- rozwijanie kreatywności i samodzielności
- czerpanie radości z zabawy
- stymulacja słuchowa
- wzbudzanie aktywności własnej dzieci
- doskonalenie kontaktu i współpracy z nauczycielem
Formy pracy: indywidualna / grupowa
Metody nauczania: bajkoterapia, słowne, oglądowe, czynnościowe, praktycznego działania, teatroterapia, kulinoterapia, muzykoterapia.
Środki dydaktyczne: rekwizyty z bajki (czerwona czapka, obszerna koszula nocna, czepek, okulary, plastikowa strzelba), różne przedmioty i artykuły spożywcze: warzywa i owoce, składniki na placek owocowy, bajka słowno – muzyczna pt: ,,Czerwony Kapturek’’, odtwarzacz cd, koszyczek, kartoniki z obrazkami charakterystycznych przedmiotów z bajek.
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne
1. Powitanie:
- nawiązanie z dziećmi kontaktu
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,dzień dobry’’
- głośne wypowiedzenie imion uczniów.
II. Zajęcia właściwe
1. Zagadka dotycząca tytułu bajki – dzieci odgadują tytuł.
Chociaż kłopoty z wilkiem miała
Wyszła z opresji zdrowa i cała. /Czerwony Kapturek/
Jakie to zwierzę z bajek ma takie zwyczaje:
Gdy chce połknąć wnuczkę, to babcię udaje. /Wilk/
Kiedy szła do babci to wilka spotkała,
Chociaż go nie znała to z nim rozmawiała. /Czerwony Kapturek/
W bajkach jest najczęściej zły.
Duże oczy, uszy, kły.
Gdy był blisko każdy milkł.
Panem lasu jest wszak .../Wilk/
Kukułeczka kuka w lesie.
Kto to wchodzi? Koszyk niesie?
A na głowie ma czapeczkę
Zawiązaną na wstążeczkę.
Niesie koszyk, w tym koszyku
Pełno różnych smakołyków. /Czerwony Kapturek/
Ta dziewczynka mała ,
Do chorej babci zmierzała.
Nosiła smakołyków kilka
I spotkała w lesie wilka. /Czerwony Kapturek/
2. Odpowiedz na pytania:
1. Jak nazywała się główna bohaterka bajki?
2. Dlaczego dziewczynkę nazwano ,,Czerwonym Kapturkiem?’’
3. Do kogo udała się w odwiedziny dziewuszka?
4. Co mówiła mama córeczce przed wyjściem z domu?
5. Co znajdowało się w koszyku niesionym do babci?
6. Czy dziewczynka posłuchała mamy i zastosowała się do jej rad?
7. Kogo spotkał Czerwony Kapturek w lesie?
8. Jak zachował się wilk?
9. Co zobaczyła dziewczynka w domku babci?
10. Kto uratował babcię i Czerwonego Kapturka?
11. Co stało się z wilkiem?
12. Jaką naukę wyciągnął Czerwony Kapturek ze swojej przygody?
3. Zabawy rekwizytami z bajki:
- wyciąganie z wiklinowego koszyka charakterystycznych przedmiotów z bajki (czerwona czapka, obszerna koszula nocna, czepek, okulary, plastikowa strzelba)
- rozpoznawanie i wymacywanie poprzez dotyk
- ,,przebieranki’’ w bohaterów z bajki
- przeglądanie się w lustrze
- wykonywanie zdjęć.
4. Teatroterapia – próby odgrywania scenek z bajki (uczniowie przebierają się za bohaterów bajki).
5. Segregowanie przedmiotów:
Nauczyciel rozkłada różne przedmioty (np: butelkę wina) i artykuły spożywcze: warzywa, owoce... Dzieci wybierają te, które Czerwony Kapturek niósł do chorej babci.
6. Kulinoterapia – placek z owocami:
- przygotowanie potrzebnych składników
- wspólne robienie ciasta; mieszanie, ugniatanie, wałkowanie, układanie owoców
- degustacja; kosztowanie placka
7. Zabawy plastyczno techniczne:
Wykonanie prostych lalek teatralnych postaci bohaterów bajki do teatrzyku kukiełkowego
8. Przeczytaj fragment bajki i wymyśl własne zakończenie:
,,Za górami, za lasami, w domku pod lasem mieszkała dziewczynka, którą nazywano Czerwonym Kapturkiem, ponieważ prawie zawsze nosiła kapturek w tym kolorze. Pewnego dnia mama wysłała ją do chorej babci z koszykiem pełnym smakołyków. – Tylko nigdzie się nie zatrzymuj bo babunia czeka – upomniała córeczkę. Dziewczynka śpiewając szła przez las, gdy nagle wilk zastąpił jej drogę...’’.
9. Zabawa dydaktyczna: ,,Wędrujący koszyczek’’
Dzieci stoją w kole. Podają sobie z ręki do ręki koszyczek w rytm muzyki. Kiedy muzyka milknie dziecko, w którego rękach zatrzymał się koszyczek wyjmuje z jego środka jeden obrazek. Podaje nazwę rzeczy i to z jakiej bajki pochodzi. Następnie przypina rysunek pod właściwą ilustracją bajki.
III. Zajęcia końcowe
1. Rozwijanie sprawności słuchowej – relaks podczas słuchania bajki słowno – muzycznej.
2. Porządkowanie miejsca zabawy.
3. Nagrodzenie wychowanków.
4. Pożegnanie:
- podziękowanie i pochwalenie dzieciom za udział w zajęciach
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,do widzenia’’
- zapowiedź następnego spotkania.
Źródła:
Bajka pt: ,,Czerwony Kapturek’’ (wersja papierowa oraz słowno muzyczna)
Dz. Cyt., Złote Bajki, Dział Handlowy Wydawnictwa EM, s. 1.