KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ DLA KLASY I
Data: 20.11.2017
Prowadząca: Marta Sxxxxxxx
Klasa: 1b
Temat: Cyfra i liczba 8
Cel główny lekcji:
Wprowadzenie cyfry i liczby 8
Cele operacyjne:
Uczeń:
- potrafi napisać cyfrę 8
- potrafi dodawać i odejmować w zakresie 8
- potrafi rozłożyć cyfrę 8 na składniki
- zna pojęcia: krótszy, dłuższy
- słucha poleceń nauczyciela, wykonuje zadania
- współdziała w grupie
- dba o estetykę i poprawność graficzną pisma
Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa
Formy pracy: Indywidualna, zbiorowa, praca w grupie
Środki dydaktyczne: Sylwety kukiełek, fasolki, karty pracy, plastikowe rurki, nożyczki, poduszki.
Przebieg zajęć:
1. Uczniowie przeliczają liczbę sylwet umieszczonych na tablicy, umieszczają właściwe cyfry pod kolejnymi sylwetami, opisują która z kolei jest wskazana przez nauczyciela sylweta.
2. Każdy uczeń dostaje pudełeczko z fasolkami, odlicza 8 fasolek. Rozdziela liczbę fasolek w dowolny sposób na dwie części. Chętny uczeń wychodzi na środek, przelicza ile fasolek ma w jednej ręce, dzieci obliczają ile fasolek ma w drugiej ręce. Nauczyciel zapisuje działania na tablicy.
3. Uczniowie pracują samodzielnie – karta pracy nauka pisania cyfry osiem.
4. Zabawy na dywanie :
- głuchy telefon
- zabawa wstań gdy dotrze do ciebie ósemka
- układanie cyfry osiem z poduszek ( podział na dziewczynki i chłopców)
5. Każdy uczeń dostaje plastikową rurkę, za zadanie ma rozciąć ją na 8 części (części nie muszą być równe) i ułożyć od najkrótszej do najdłuższej .
6. Zadanie domowe, napisanie trzech linijek cyfry 8 i narysowanie odpowiedniej liczby elementów.
7.Podsumowanie.
Uczniowie odpowiadają na zadane pytania: Co na lekcji podobało ci się najbardziej? Co na lekcji nie podobało ci się? Jak oceniasz lekcję w skali od jeden do pięciu, dzieci wskazuję liczbę palców.